DSC_0014فرشید فاریابی/ گوتنبرگ

گروه ایران ازمجموعه‌ی امنستی اینترنشنال ( عفو بین‌الملل) در حاشیه‌ی جشنواره بین المللی فیلم گوتنبرگ کارزار پشتیبانی از سینماگران و سینمای ایران را برگزار کرد.
شب گذشته با آغاز نمایش فیلم “پرده بسته” اثر جعفرپناهی و کامپوزیاپرتوی در جشنواره فیلم گوتنبرگ کارزار آگاهی رسانی و گردآوری امضا برای رفع فشار از سینما و سینماگران ایران کار خود را آغاز کرد.
این کارزار داستان فشار بر سینماگران و سینمای ایران را به زبان های سوئدی و انگلیسی منتشر و در اختیار تماشاگران فیلم‌‎های ایرانی قرار میدهد و در آغاز هر نوبت نمایش فیلم سخنان کوتاهی در مورد آخرین وضعیت سرکوب آزادی بیان در ایران را ارایه خواهدکرد. همچنین گروه ایران موسوم به گروه۷۲ سازمان امنستی گوتنبرگ در سالن‌های نمایش به گردآوری امضا در زیر بیانیه‌ای برای رفع فشار و محدودیت‌ها نیز اقدام می‌کند.
در شب نخست و در سالنی پر از تماشاگر یوناس هولمبری دبیر بخش بین الملل جشنواره فیلم گوتنبرگ در سخنانی شرایط حاکم بر سینمای ایران به ویژه در دو دوره دولت احمدی نژاد را برشمرد.
وی در ادامه به روی کار آمدن دولت حسن روحانی اشاره کرد و گفت : امیدهای زیادی ایجاد شده و آنگونه که برخی شواهد نشان میدهند گام هایی هم برای کاهش فشار بر سینما برداشته شده است.
هولمبری به پرونده مریم مقدم همکار سینمایی خود از شهر گوتنبرگ اشاره کرد و گفت: مریم پس از بازی در فیلم پرده و بازگشت از جشنواره کن با توقیف پاسپورت ، احضار و بازجویی و ممنوعیت خروج از ایران مواجه شد.
دبیر بخش بین الملل جشنواره فیلم گوتنبرگ پرونده و احکام صادر شده علیه جعفر پناهی را از نمونه های بسیار تکان دهنده در فشار بر سینماگران ایرانی برشمرد و به فیلم های ” این یک فیلم نیست” و “پرده بسته” اشاره کرد و گفت : این دو فیلم بیان سینمایی این فشار ها و محدودیت ها بر همه ی سینماگران ایرانی است.
یوناس هولمبری به تلاش های سینماگران و نهادهای سینمایی ، هنری، فرهنگی و حقوق بشری سوئد برای رهایی مریم مقدم و دیگر سینماگران ایرانی اشاره کرد و انشار مقالات ،بیانیه ها ونشست‌های مختلف در دو سال گذشته را یادآورشد.
وی در پایان سخنان خود از تماشاگران خواست پس از تماشای فیلم و در خروجی سینما بیانیه‌ی سازمان امنستی اینترنشنال را امضا کنند تا به زودی مریم مقدم به گوتنبرگ بازگردد و در کنار همکاران خود ایفای نقش کند.
به گزارش گروه ایران امنستی در شهر گوتنبرگ این کارزار در تمام نوبت‌های نمایش فیلم “پرده بسته” برگزار و گزارش جمع بندی کارزار همراه با گزارش دیگر برنامه های این گروه ویژه‌ی سینمای ایران منتشر خواهد شد.
گروه ایران‌امنستی در شهر گوتنبرگ چند برنامه ی مختلف متمرکز بر سینمای ایران را برگزار کرده از جمله شب فیلم برای رهایی مریم مقدم در ۱۰ دسامبر۲۰۱۳ که با همکاری گروه سینمایی مردم و جشنواره ی بین المللی فیلم گوتنبرگ برگزار شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)