بیانیه‌ای از جامعهٔ جهانی بهائی

نیویورک – ۴ اکتبر ۲۰۲۱ – گزارش‌های جدید نشان می‌دهد که حکومت ایران سیاست خود مبنی بر ممنوعیت ورود پیروان آیین بهائی به دانشگاه را تأیید و تحکیم کرده است. جوانان بهائی که برای دهه‌ها از ورود به دانشگاه محروم بوده‌اند حال با ادبیات رسمی جدیدی در مورد محرومیت خود مواجه شده‌اند.

برای سال‌‌ها بهائیانی که در کنکور ورودی دانشگاه‌ها شرکت می‌کردند‌ و در این آزمون قبول می‌شدند در مرحلۀ بعد با عبارت «نقص پرونده» مواجه می‌شدند هر چند پرونده‌هایشان هیچ مشکلی نداشت. امسال اما به شمار فزاینده‌ای از جوانان بهائی گفته شده است که دلیل «مردود» شدنشان «عدم صلاحیت عمومی» برای تحصیلات دانشگاهی است. بر طبق وب‌سایت سازمان سنجش کشور پیروی از یکی از ادیان رسمی ذکر شده در قانون اساسی ایران یعنی اسلام، مسیحیت، یهودیت یا آیین زرتشتی یکی از شرایط عمومی ورود به دانشگاه است.

اعتقاد به دیانت بهائی و عضویت در جامعهٔ بهائی که بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان ایران است فرد را فاقد صلاحیت ورود به دانشگاه می‌کند و بدین ترتیب ده‌ها هزار دانشجو‌ی بااستعداد و باانگیزه از تحصیلات عالی باز می‌مانند. محرومیت از حق تحصیل در دانشگاه آرزوها و آیندۀ جوانان را سرکوب می‌کند، این خط مشی عملی بی‌رحمانه و مخرب است.

جامعۀ جهانی بهائی (BIC) از این خبر ابراز نگرانی و تأسف می‌کند. بهائیان در ایران و در سراسر جهان سر کار آمدن دولت جدید را فرصتی برای پایبندی مقامات ایرانی به تضمین حقوق پایه‌ای تمامی شهروندان و پایان دادن به سرکوب دیرینهٔ بهائیان می‌دیدند. به طور قطع، حکومت ایران به جای صرف وقت و نیروی خود برای سرکوب جامعه‌ای مظلوم و بی‌دفاع که خیرخواهان و دوستداران وطن خود هستند باید بر حل بحران‌های متعدد کشور تمرکز نماید.

اما مقامات با صدور این مردودی‌ها نشان داده‌اند که بنیان این سیاست ناعادلانه و تبعیض، تعصب مذهبی آشکار است. جامعهٔ جهانی بهائی سال‌ها در این مورد هشدار داده و حکومت ایران تأکید کرده است که به حقوق همۀ شهروندان ایرانی احترام می‌گذارد. حال به نظر می‌رسد که حکومت دیگر حتی نیازی به وانمود کردن نمی‌بیند. ترک این تظاهر و استفاده از چنین ادبیات واضحی در سرکوب بهائیان نشان می‌دهد که حکومت قصد دارد این سیاست ناعادلانه را در نهادهای دولتی مستحکم‌تر کند.

برای پایان دادن به این تبعیض، پاسخگو دانستن ایران در سطح بین‌المللی و نظارت مستقیم بر سیاست‌های آموزش عالی آن ضروری است. جامعۀ جهانی بهائی خواستار وارد عمل شدن فوری سازمان ملل متحد و حکومت‌ها از جانب بهائیان ایران با مقامات این کشور است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)