بان کی مون
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل تنها ساعاتی پس از اعلام دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲ این دعوت را پس گرفت .
سخنگوی آقای بان بعد از ظهر دوشنبه در بیانیه ای نوشت که مقام های ایرانی قبلا طی یک رشته دیدارها از حمایت خود از “مبنا” و “هدف” کنفرانس از جمله “اعلامیه ژنو” صحبت کرده بودند، اما او از اینکه ایران علنا در روز دوشنبه این مساله را تکذیب کرد “عمیقا مایوس” است، نکته ای که باعث پس گرفتن دعوت از ایران بود.
این در حالیست که پیش از این دبیر کل سازمان ملل در کنفرانسی خبری تاکید کرده بود که عمیقا به لزوم ایفای نقش ایران در حل بحران سوریه اعتقاد دارد و جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران او را مطمئن کرده که ایران نیز، مانند کشورهای دعوت شده دیگر به کنفرانس مونترو متوجه است که اعمال کامل اعلامیه ژنو یک و برنامه عمل صادر شده طی آن هدف اصلی کنفرانس ژنو ۲ است.
اما محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران ،در سفر اخیر منطقه ای خود به سوریه تاکید کرده بود که اگر کشورش بدون شرط به نشست ژنو ۲ دعوت شود در آن شرکت می‌کند:«گرچه طالب این دعوت نیستیم.»
0,,17364730_4,00
و محمد خزایی نماینده ایران در سازمان ملل متحد هم دقایقی پیش از انتشار بیانیه سخنگوی آقای بان نوشت: “جمهوری اسلامی ایران تلاش های دبیر کل سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه او آقای ابراهیمی برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه را قدر می داند. ایران همواره از یافتن راه حلی سیاسی برای این بحران حمایت کرده است. با این حال جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه پیش شرطی برای شرکت در کنفرانس ژنو دو را نمی پذیرد. اگر شرط شرکت ایران پذیرش اعلامیه ژنو یک است، ایران در کنفرانس ژنو دو شرکت نمی کند.”
پیش از خزایی نیز حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه٬ گفته بود: “ما در ژنو ۱ حضور نداشته‌ایم و ایران نقشی در تنظیم بیانیه آن نداشته است و اصرار برای اعلام پذیرش بیانیه ژنو ۱، غیرقابل قبول و مردود است”.
واکنش تند مخالفان etelaf soorieh
دعوت از ایران برای شرکت در این کنفرانس با واکنش تند اعضای ائتلاف ملی سوریه که بزرگترین گروه مخالف بشار اسد در سوریه است ،قرار گرفت تا جائی که آنها را وادار به تهدید به تحریم نشست در صورت حضور ایران در این مراسم کرد .
روز دوشنبه منظر اکبیک، از مقامات اصلی ائتلاف ملی سوریه، گروه اصلی مخالف دولت دمشق ایران را متهم به حضور نظامی در سوریه کرد و گفت ایران بخشی از جنگ سوریه است و نمی تواند بخشی از صلح باشد و تنها در صورتی که ایران نیروهایش را از سوریه خارج کند می تواند در این کنفرانس شرکت داشته باشد.
پیش از این آمریکا هم به دلیل عدم تایید اعلامیه ژنو توسط ایران و اعزام پرسنل نظامی این کشور در دمشق و حمایت ایران از جنبش حزب الله لبنان، در دعوت از این کشور تردید داشته و با آن مخالف کرده بود .
لازم به ذکر است در کنفرانس ژنو ۱ بر عدم حضور بشار اسد و نزدیکان او در دولت انتقالی پیشنهادی سوریه تأکید شده بود، اما دولت سوریه و ایران با این پیشنهاد مخالفت کردند.

باید دید آیا عدم شرکت ایران در کنفرانس ژنو ۲ میتواند بر جریان رسیدن به توافقی احتمالی میان جبهه های درگیر تاثیر گذار باشد یا خیر اگر چه به گفته سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه عدم حضور ایران در اجلاس ژنو تاسف آور است اما فاجعه‌بار نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)