دیود اوئن (اوون) : اعتراف وزیر خارجه بریتانیا به نقش بریتانیا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و مخالفت وی با مخفی نگاه داشتن اسناد کودتای اگوست ۱۹۵۳ (=۱۳۳۲) اینکه باید مدارک مربوطه افشا شوند

Owen، David، MD – UK foreign secretary 1977 to 1979

فایل صوتی را همیجا بشنوید:

فایل تصویری را همیجا ببینید:

ویکیپدیا: 

David Anthony Llewellyn Owen, Baron Owen, CH, PC, FRCP (born 2 July 1938)[۱]is a British politician and physician who served as Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs as a Labour Party MP under James Callaghan from 1977 to 1979, and later led the Social Democratic Party (SDP). He was a Member of Parliamentover 26 years from 1966 to 1992.

Owen served as British Foreign Secretary from 1977 to 1979, at the age of 38 the youngest person in over forty years to hold the post. In 1981, Owen was one of the “Gang of Four” who left the Labour Party to found the Social Democratic Party. He was the only member of the Gang of Four who did not join the Liberal Democrats, which was founded when the SDP merged with the Liberal Party. Owen led the Social Democratic Party from 1983 to 1987, and the continuing SDP from 1988 to 1990. Appointed as a life peer in 1992, he sat in the House of Lords as a crossbencher until March 2014, and now sits as an “independent social democrat”.[۲]

In the course of his career, Owen has held, and resigned from, a number of senior posts. He first quit as Labour’s spokesman on defence in 1972 in protest at the Labour leader and former Prime Minister Harold Wilson‘s attitude to the European Economic Community; he left the Labour Shadow cabinet over the same issue later; and over unilateral disarmament in November 1980 when Michael Foot became Labour leader. He resigned from the Labour Party when it rejected one member, one vote in February 1981 and later as Leader of the Social Democratic Party, which he had helped to found, after the party’s rank-and-file membership voted to merge with the Liberal Party.

فیلم زیرنویس- اعتراف ها و عذرخواهی های سه رئیس جمهور و دو وزیر امریکا از کودتای ١٣٣٢ در ایران توسط امریکا، نویسنده حنیف یزدانی

 

۱- ریچارد نیکسون، رئیس جمهور اسبق امریکا از حزب جمهوری خواه:

تصمیماتی که آیزنهاور گرفت، همه جنجال برانگیز بودند. اولین آن تصمیمی است که در سال ۱۹۵۳ در رابطه با ایران گرفت. ایالات متحده در همکاری با بریتانیا در انجام کودتا در ایران شرکت کردند تا از دست مصدق خلاص شوند. مصدق متمایل به چپ و صادقانه می شود گفت، رهبر تحت کنترل شوروی بود. آیزنهاور شاه را در ایران به قدرت بر گرداندند. او (آیزنهاور) برای اینکار و نقش (سازمان) سیا مورد انتقاد قرار گرفته است، اما ببینیم که این (کودتا) به چه معنی بود. ایران مهمترین کشور در منطقه بود. پر جمعیت ترین کشور منطقه در آن زمان بود، نفت داشت. نه به اندازه بقیه، ولی بسیار و بنابر این قدرت بزرگی بود. با شاه در ایران به قدرت بر گراندن به این معنی بود که ایالات متحده یک دوست در ایران داشت. دوستی قدرتمند. و برای ۲۵ سال ایران نقش مدافع صلح در منطقه خلیج فارس را بازی کرد. یک نمونه برجسته، در سال ۱۹۷۳، وقتی که من رئیس جمهور بودم. جنگ کیپور (جنگ اعراب و اسرائیل) را یاد دارید، در آن زمان تمام کشورهای تولید کننده نفت در خلیج فارس فروش نفت به اسرائیل را قطع کردند، بغیر از ایران. این اتفاق نمی افتاد، اگر مصدق، همانی که سیا سرنگون کرد، در قدرت مانده بود. این اتفاق افتاد، چرا که عقلانیت آیزنهاور بود که شاه را به قدرت برگرداند در آن زمان. و حالا که شاه رفته، که در زمان دولت کارتر رخ داده است و بسیاری جای او را گرفته اند. ایران به کارت غیر قابل پیش بینی تبدیل شده است. در حال حاضر (ایران) قدری ضعیف شده است ولی هنوز بسیار مهم است.

 

https://alisedarat.com/1402/05/28/11748/

 

نیکسون: اعتراف رئیس جمهور اسبق امریکا در مورد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

۲- بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق امریکا از حزب دموکرات:

این یک داستان خیلی غمگین هست که در دهه ۱۹۵۰ آغاز می شود، وقتی ایالات متحده امریکا آقای مصدق را که به صورت دموکراتیک از سوی پارلمان انتخاب شده بود، از قدرت برکنار کرد و شاه را به قدرت بازگرداند که در نهایت توسط آیت الله خمینی سرنگون شد و ما را به آغوش صدام راند. بیشتر چیزهای وحشتناکی که صدام حسین در دهه ۱۹۸۰ انجام داد با اطلاع کامل و حمایت دولت ایالات متحده امریکا بود، زیرا او ایران نبود و ایران، همان ایران بود. زیرا ما خود را از شر دموکراسی پارلمانی در دهه ۱۹۵۰ خلاص کرده بودیم. حداقل این نظر شخصی من است. هر چند می دانم که این در میان امریکایی ها محبوبیت ندارد که چنین چیزی را بگوییم، اما من فکر می کنم که این حقیقت دارد و من وقتی رئیس جمهور خاتمی انتخاب شد، به صورت علنی اعتراف کردم که ایالات متحده به صورت فعالانه مصدق را سرنگون کرد و من عذر خواهی می کنم بابت آن.

https://alisedarat.com/1402/05/28/11749/

 

 

کلینتون: اعتراف رئیس جمهور اسبق امریکا در مورد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

۳- بارک اوباما رئیس جمهور اسبق امریکا از حزب دموکرات:

در هنگام جنگ سرد، ایالات متحده امریکا در سرنگونی یک دولتِ منتخب دموکراتیک ایران نقش بازی کرد.

اگر شما به تاریخ ایران نگاه کنید، حقیقت این است که ما در سرنگونی یک دولت منتخب ِدموکراتیک، مداخله کردیم.

https://alisedarat.com/1402/05/28/11751/

 

اوباما: اعتراف رئیس جمهور اسبق امریکا در مورد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

۴- اعتراف مادلین آلبرایت وزیر امور خارجۀ اسبق امریکا از حزب دموکرات:

امریکا نقش مهمی در سازماندهی عملیات برای سرنگونی دولت مردمی نخست وزیر، محمد مصدق داشت. دولت آیزنهاور اعتقاد داشت که دلایل استراتژیک این عملیات را توجیه می کرد. اما کودتا، به روشنی یک عقب گرد برای توسعۀ سیاسی ایران بود و اکنون به راحتی می توان فهمید چرا بسیاری از ایرانیان از این دخالت امریکا در امور داخلی کشورشان، هنوز ناراضی هستند. اضافه بر این، به مدت ۲۵ سال ایالات متحده امریکا و غرب به صورت مستمر از رژیم شاه حمایت کردند. اگرچه رژیم شاه برای توسعه اقتصادی ایران اقدامات زیادی کرد، اما حکومت شاه همچنین به صورت وحشیانه ای، مخالفان را سرکوب می کرد. همانطور که رئیس جمهور کلینتون اعلام کرده است، ایالات متحده باید سهم منصفانه خود در بوجود آمدن مشکلات بین روابط ایران و آمریکا را بپذیرد. حتی در سال های اخیر، ابعاد سیاست امریکا در برابر عراق در زمان درگیری با ایران، حالا به نظر می رسد که متأسفانه، کوته بینانه بوده است، بویژه با توجه به تجربیات بعدی ما با صدام حسین.

 

آلبرایت: اعتراف وزیر امور خارجۀ اسبق امریکا در مورد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و نقش امریکا در تجاوز صدام به ایران

۵- هیلاری کلینتون وزیر امور خارجۀ اسبق  امریکا از حزب دموکرات:

ما به صورت جدی اظهار تأسف می کنیم از آنچه در ۱۹۵۳ (کودتای ۲۸ مرداد) اتفاق افتاد. ما افراد بلند مرتبۀ امریکایی داریم که گفتند این یک گسست در توسعۀ طبیعی دموکراسی ایران بود، چیزی که می توانست و باید اتفاق می افتاد. شما می دانید در آن زمان جنگ سرد بود و شوروی وجود داشت که یک تهدید وجودی برای همه بود، از جمله برای ایران، ترکیه و یونان. بعضی وقت ها با نگاهی به گذشته می توان گفت که آن می توانست به صورت دیگری رقم بخورد. پس ما پشیمان هستیم از آنچه در ۱۹۵۳ (کودتای ۲۸ مرداد) اتفاق افتاد. در نهایت وقتی به مسئله به صورت کلی بر می گردیم که ما کی هستیم و از چه چیزی دفاع می کنیم؟، من فکر می کنم به اندازه کافی عمر کرده ام که بگویم، هر کشوری دورویی هایی دارد، زیرا این سخت است که همیشه در بارۀ آنچه انجام می دهی و آنچه از آن دفاع می کنی، شفاف باشی.

https://alisedarat.com/1402/05/28/11753/

 

کلینتون: اعتراف وزیر امور خارجۀ اسبق امریکا در مورد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

 

 

 

 
 

پاسخ جیمز وولزلی Robert James Woolsey Jr. رئیس اسبق CIA در برنامه زنده تلوزیون در رابطه با دخالت در امور دیگر کشورها

آدرس مطلب در سایت علی صدارت (سایت علی صدارترسانه‌های ملیِ همگانی به مثابه شاخه چهارم دولت) :

https://alisedarat.com/1402/05/28/11763/ 

اوئن (اوون)-اعتراف Owen وزیر خارجه بریتانیا به نقش بریتانیا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)