برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن روز چهارشنبه محکومیت سعید روستایی، کارگردان فیلم «برادران لیلا» به تحمل حبس به دلیل نمایش فیلم خود در این جشنواره را «نقض جدی آزادی بیان» عنوان کردند…فرانچسکا اسکورسِیزی بازیگر سینما و دختر مارتین اسکورسیزی، کارگردان برجسته آمریکایی، طوماری را در حمایت از سعید روستایی و جواد نوروزبیگی آماده کرده است….

به گزارش رسانه‌های ایران در روز سه‌شنبه، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران سعید روستایی را به دلیل نمایش فیلم «برادران لیلا» در جشنواره بین‌المللی فیلم کن در سال ۲۰۲۲، به شش ماه زندان محکوم کرده است.

این فیلم که روایت دست و پنجه‌ نرم کردن یک خانواده با شرایط سخت اقتصادی در تهران را به بیان کرده است، از زمان نخستین نمایش بر پرده نقره‌ای جشنواره فیلم کن، در ایران توقیف شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جشنواره کن در بیانیه‌ای حکم سعید روستایی که شامل ممنوعیت کار برای مدت پنج سال نیز است را « نقض مجدد و جدی آزادی بیان برای هنرمندان، فیلمسازان و تهیه کنندگان ایرانی» خواند.

در بیانیه این جشنواره آمده است: «جشنواره سینمایی کن حمایت خود را از همه کسانی که برای خلق و توزیع آثارشان مورد خشونت و انتقام‌جویی قرار می‌گیرند، ابراز می کند. جشنواره خانه آنهاست.»

در ضمن فرانچسکا اسکورسِیزی بازیگر سینما و دختر مارتین اسکورسیزی، کارگردان برجسته آمریکایی، طوماری را در حمایت از سعید روستایی و جواد نوروزبیگی، تولیدکننده او، در وبسایت «change.org» آماده کرده است.

مارتین اسکورسیزی این طومار را در اینستاگرام خود بازنشر کرده است.

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)