سازمان حقوق بشر ایران؛ ۹ مرداد ۱۴۰۲: حکم یک زندانی بلوچ به‌نام بیدالله گرگیج که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود، به صورت مخفیانه در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.
بیدالله گرگیج

بنا به گزارش حال وش، صبج دیروز، یک‌شنبه ۸ مرداد ماه، حکم اعدام یک مرد بلوچ به‌صورت مخفیانه در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش بیدالله گرگیج، ۴۳ ساله احراز شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود.

به گفته یک منبع مطلع: «بیدالله سال ۱۴۰۰ با اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و از دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود و حکم اعدام وی بدون اطلاع خانواده و ملاقات و دیدار آخر با آنان اجرا شده بطوری که امروز صبح مسئولین زندان زاهدان تماس گرفتند و گفتند که بیایید زندان و کارهای تحویل جنازه از پزشکی قانونی را انجام دهید.»

اعدام این زندانی بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)