سازمان حقوق بشر ایران؛ ۹ مرداد ۱۴۰۲: حکم دو زندانی تبعه افغانستان که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، به‌صورت مخفیانه در زندان زابل به اجرا درآمد.
اعدام

بنا به گزارش حال وش، صبح دیروز یک‌شنبه ۸ مرداد و امروز دوشنبه ۹ مرداد ماه، حکم اعدام دو مرد تبعه افغانستان به‌صورت مخفیانه در زندان زابل به اجرا درآمد. این دو زندانی که هویتشان محمد ارباب، ۳۰ ساله، اهل شهر نیمروز افغانستان و اسدالله امینی، ۳۲ ساله، اهل ولایت نیمروز افغانستان اعلام شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

براساس این گزارش، حکم محمد ارباب روز یک‌شنبه و اسدالله امینی روز دوشنبه به اجرا درآمده است.

به گفته یک منبع مطلع: «محمد در سال ۱۴۰۰ با اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و از دادگاه انقلاب زابل به اعدام محکوم شده بود و حکم اعدام وی بدون اطلاع خانواده و ملاقات و دیدار آخر با آنان اجرا شده است».

همچنین یک منبع مطلع درخصوص دیگر زندانی گفت: « اسدالله در سال ۱۴۰۰ با اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و از دادگاه انقلاب زابل به اعدام محکوم شده بود و حکم اعدام وی بدون اطلاع خانواده و ملاقات و دیدار آخر با آنان اجرا شده است.»

اعدام این دو زندانی تبعه افغانستان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شده‌اند، در سه سال گذشته به‌طور مستمر و هر ساله، افزایش شدیدی داشته‌اند. امسال در مقایسه با شش ماه اول سال ۲۰۲۲ که ۹۱ نفر به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شده بودند، ۱۲۶٪ افزایش را شاهد بوده و ۲۰۶ اعدام با این اتهام به ثبت رسیده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)