صندوق بین المللی پول جدیدترین برآورد خود از میزان تولید ناخالص داخلی ١٨٨ کشور جهان را منتشر کرده است که بر اساس آن اقتصاد ایران با افت ١۶٠ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی خود در سال ٢٠١٣ مواجه خواهد شد.

به گزارش تسنیم، این نهاد بین المللی میزان تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس قیمت های جاری در سال ٢٠١٢ را ۵۴٨ میلیارد دلار اعلام و پیش بینی کرده است این رقم در سال جاری میلادی که کمتر از سه ماه به پایان آن باقی مانده است به ٣٨٨ میلیارد دلار کاهش یابد.

بر اساس این گزارش افت شدید تولید ناخالص داخلی ایران باعث سقوط ٩ پله ای ایران در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان خواهد شد و ایران که در سال ٢٠١٢ در رده ٢١ از این نظر قرار داشت در سال جاری میلادی به رتبه ٣٠ سقوط خواهد کرد.

برآوردهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد کشورهای امارات،‌ تایلند، استرالیا، آرژانتین، تایوان، بلژیک، لهستان، نروژ و سوئد در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان در سال ٢٠١٣ ایران را پشت سر می گذارند و در رتبه های بالاتری از ایران قرار می گیرند.

امارات که در سال ٢٠١٢ سی امین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته می شد در سال جاری به رتبه ٢٩ ارتقاء پیدا می کند. تولید ناخالص داخلی این کشور در این سال ٣٨٩ میلیارد دلار پیش بینی شده است.

بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول آمریکا با تولید ناخالص داخلی ١۶.٧ تریلیون دلاری همچنان بزرگترین اقتصاد دنیا در سال ٢٠١٣ خواهد بود. چین با ٨.٩٣ تریلیون دلار و ژاپن با ۵ تریلیون دلار به ترتیب رتبه های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص خواهند داد.

آلمان، فرانسه، انگلیس، برزیل، روسیه، ایتالیا، و کانادا نیز به ترتیب رتبه های چهارم تا دهم بزرگترین اقتصادهای دنیا در سال ٢٠١٣ را به خود اختصاص می دهند.

کشور جزیره ای توالو با تولید ناخالص داخلی ٣٨ میلیون دلاری در سال ٢٠١٣ کوچکترین اقتصاد دنیا در این سال شناخته شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)