یک روز پس از پایان مذاکرات دو روزه میان جمهوری اسلامی و شش کشور جهانی بر سر پرونده هسته‌ای ایران در ژنو، و درحالی که هنوز جزییات بسته‌ی پیشنهادی ارایه‌شده از سوی طرف ایرانی محرمانه باقی مانده، واکنش‌ها به این مذاکرات هم‌چنان ادامه دارد. در این میان هرچند که نخستین واکنش‌های مقامات دولت آمریکا به طرح پیشنهادی ایران مثبت بوده، اما گروهی از اعضای کنگره آمریکا با تاکید بر عدم اعتماد به حکومت ایران، خواهان تشدید تحریم‌ها علیه این حکومت شده‌اند.

به گزارش تقاطع، در یکی از نخستین واکنش‌ها از سوی مقامات آمریکایی، «وندی شرمن»، معاون وزارت خارجه آمریکا و نماینده این کشور در گفتگوهای ژنو در گفتگو با کریستین امان‌پور از شبکه‌ی تلویزیونی “سی.ان.ان”، سطح مذاکرات از سوی گروه مذاکره‌کننده ایرانی را «دقیق» و «واقعی» توصیف کرد و گفت که در طول دو سال گذشته شاهد چنین صراحتی از سوی طرف ایرانی نبوده است.

خانم شرمن که از ژنو صحبت می‌کرد، از بیان جزییات این مذاکرات خودداری کرد و گفت که دو طرف توافق کردند که این جزییات به بیرون درز نکند. او این توافق را نشانه‌ی «جدی بودن مذاکرات» دانست.

او با بیان اینکه «نمی‌خواهیم ایران به پیشرفت برنامه هسته‌ای خود هم‌چنان ادامه دهد»، از برگزاری مذاکرات به زبان انگلیسی استقبال کرد و افزود که این موضوع، ضمن افزایش سرعت گفتگو‌ها، به مذاکراتی «مستقیم» و «بی‌پرده» میان طرفین انجامید.

با این وجود، وی با تاکید بر اینکه «هنوز در آغاز راه هستیم» و «و در حوزه‌هایی اختلافات زیادی وجود دارد»، تصریح کرد: «هنوز در مورد هیچ چیز توافق نشده و هیچ گامی برای کاهش تحریم‌ها به هیچ شکلی برداشته نشده است چون هنوز کارهای بسیاری باقی مانده تا به آن گام‌ها برسیم.»

وی هم‌چنین با بیان این‌که دولتش، «محتاطانه» دولت جدید ایران را ارزیابی می‌کند، تحریم‌های بین‌المللی اعمال‌شده علیه برنامه‌ی هسته‌ای ایران را یکی از «موثرترین» تحریم‌ها در طول تاریخ خواند و گفت که «تحریم‌های اصلی باید باقی بماند».

هم‌زمان با این اظهارات مقام بلندپایه‌ی وزارت خارجه آمریکا، کاخ سفید هم با صدور بیانیه‌ای، پیشنهاد ارائه شده از سوی دولت ایران را «دارای سطحی جدید از عمل‌گرایی و جدیت» ارزیابی کرد که پیش از این سابقه نداشته است. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، با استقبال از «جزییات فنی» ارائه شده از سوی هیأت ایرانی گفت که ایالات متحده «با چشمانی باز» به مذاکرات ادامه می‌دهد.

در همین حال، ساعاتی پس از پایان مذاکرات، جن پساکی، یکی از سخن‌گویان وزارت خارجه‌ی آمریکا، از اختلاف واشنگتن و تهران بر سر چگونگی رفع تحریم‌ها خبر داد و گفت که دو طرف توافقی ندارند که چه تحریم‌هایی باید لغو شود.

خانم پساکی با تاکید بر این‌که « هیات ایرانی هر آن‌چه را که می‌خواهند در گام نخست و گام‌های بعد تا انتها انجام دهند، مشخص کرده‌اند» گفت که دولت اوباما هنوز تصمیم نگرفته است از کنگره آمریکا بخواهد از تصویب تحریم‌های بیشتر علیه برنامه‌ی هسته‌ای ایران خودداری کند.

این در حالی است که تعدادی از اعضای کنگره‌ی آمریکا، در اظهاراتی که خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه‌ی یواس‌ای تودی، آن‌ها را منتشر کرده‌اند، خواستار تصویب تحریم‌های تازه علیه تهران شدند.

مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا

مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا

از جمله مارکو روبیو، سناتور جوان جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا گفته که «هیچ‌کس نباید تحت تاثیر آن‌چه تهران در ژنو ارائه کرده است، قرار بگیرد چرا که تهران چندین بار تعهدات خود را زیر پا گذاشته و دیگر نمی‌توان به آن اعتماد کرد».

سناتور مارک کرک، دیگر سناتور جمهوری‌خواه از از ایالت ایلینویز نیز روز چهارشنبه (۱۶ اکتبر-۲۴ مهر) اظهار داشت: «با توجه به آن که ایران هم‌چنان از توقف برنامه‌های غیرمجاز هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود سر باز می‌زند، سنا بلافاصله باید دور جدیدی از تحریم‌های اقتصادی را طرح کند که همه درآمدهای باقی‌مانده دولت ایران و پس‌اندازهای آن را هدف قرار دهد.»

هم‌زمان با این اظهارات، مقامات اسراییلی نیز بار دیگر به کشورهای عضو ۵+۱ هشدار دادند که «فریب» ایران را نخورند و تحریم‌ها را کاهش ندهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سیلوان شالوم، وزیر انرژی اسراییل روز پنج‌شنبه، اتحادیه اروپا و آمریکا را متهم کرد که به جای آن‌که به فکر رفع تهدیدهای جمهوری اسلامی نسبت به موجودیت اسراییل باشند، بیشتر به فکر از سرگیری معاملات نفتی خود با ایران هستند.

Zarif-WheelChair-Geneva

گفتنی است کا‌ترین اشتون، مسوول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، پس از پایان این مذاکرات ژنو، با انتشار بیانیه‌ای مشترک که پیش از آن سابقه نداشت، از فضای مثبت در این مذاکرات دوروزه خبر داده بودند.

به گزارش “یورونیوز”، ظریف در پایان این گفتگو‌ها، با بیان اینکه «ایران آماده است تا حسن نیت خود را به امریکا نشان دهد» از مقامات کاخ سفید خواست که آن‌ها نیز دست به اقدامات متقابلی بزنند.

وی که به دلیل کمر درد با ویلچر در کنفرانس خبری حاضر شده بود، ابراز امیدواری کرد که با حل این «بحران غیرضروری» از طریق دیپلماسی، به زودی «دور جدیدی از روابط میان ایران و غرب» آغاز شود.

خانم اشتون نیز با بیان اینکه «گام اول اعتمادسازی را برداشتیم»، گفت: «من از فرایندی که در آن هستیم رضایت دارم هرچند فکر می‌کنم راه درازی در پیش داریم.»

قرار است دور بعدی مذاکرات در روزهای ۱۵ و ۱۶ آبان ماه (هفتم و هشتم نوامبر) بار دیگر در ژنو سوییس برگزار شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)