سازمان حقوق بشر ایران؛ ۴ بهمن ۱۴۰۱: پیشتر خبر اعدام یک زندانی در روز یک‌شنبه در زندان مرکزی کرج اعلام شده بود. طبق اطلاعات جدید، حکم چهار زندانی دیگر که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، در این روز به اجرا درآمده است. همچنین در روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه نیز حکم اعدام دو زندانی با اتهام مشابه در این زندان به اجرا درآمده است.
زندان مرکزی کرج (ندامتگاه)

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یک‌شنبه ۲ بهمن ماه، حکم اعدام چهار مرد در زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) به اجرا درآمد. هویت این چهار زندانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، احمد زالی تبار، سامان نبی‌گروسی، ابوالفضل برقانی‌نژاد و امید کرمعلی احراز شده است.

پیشتر خبر اعدام یک زندانی دیگر در این روز به‌نام سابینا اسماعیل‌زاده از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده بود. با این حساب شمار اعدام‌های روز دوشنبه در زندان مرکزی کرج به پنج نفر افزایش پیدا کرد.

علاوه براین، به گزارش خبرگزاری هرانا، صبح روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه نیز حکم اعدام دو مرد در این زندان به اجرا درآمد. هویت یکی از این دو زندانی شرف خان اکبری اعلام شده است. هویت زندانی دوم تا لحظه تنظیم این خبر اعلام نشده است.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام شرف خان اکبری به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «او اهل هرسین کرمانشاه بود و از ۵ سال پیش به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.»

اعدام این هفت زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

طی شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.

تصویر آگهی ترحیم شرف خان اکبری:
شرف خان اکبری

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)