اعدام حداقل دو زندانی طی دو روز گذشته در زندان های مرکزی کرج و بروجرد

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، در روزهای شنبه اول و یکشنبه دوم بهمن ماه ۱۴۰۱، حداقل دو زندانی مرتبط با مواد مخدر درزندان های مرکزی کرج و زندان بروجرد اعدام شدند.

بنا بر اخبار واصله از منابع موثق، روز شنبه اول بهمن ماه ۱۴۰۱، ابراهیم دهقان در زندان تیرچه بلوک بروجرد درحالیکه ۵ سال درزندان محبوس بود، به اتهام مواد مخدر اعدام شد.

همچنین روز یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، در زندان مرکزی کرج یک زندانی بنام سامان نبی گروسی در ارتباط با مواد مخدر اعدام شد.

کانون حقوق بشر ایران گزارشات دیگری از اعدام های بیشتری در زندان های ایران دریافت کرده که بعد از تدقیق منتشر خواهد شد.

ایران، با جمعیتی بیش از ۸۵ میلیون نفر که بیش از ۳۰ درصد آن را جوانان تشکیل می دهند، با حکومتی مستبد و دیکتاتور دست بگریبان است.
در این سیستم حکومتی که بر فساد و فریب پایه ریزی شده، نه تنها پاسخگوی نیازهای نسل جوان که سرمایه این کشور به حساب می‌آیند، نیست، بلکه با سرکوب تلاش می کند پایه های لرزانش را حفظ کند.
حفظ پایه‌های حکومت فاسد و خونریز ولایت فقیه، بر اعدام و زندان استوار شده است. در این گزارش نظری می افکنیم بر اعدامها در سال ۲۰۲۲ میلادی تا ابعاد سرکوب مردم ایران بروشنی دیده شود.

براساس آمار گردآوری شده توسط همکاران ما در کانون حقوق بشر ایران، در زندان های ایران، در سال ۲۰۲۲ دستکم ۶۲۳ زندانی اعدام شدند. بدیهی است که به دلیل تیغ سانسور و اختناق، این آمار کامل نیست و آمار واقعی اعدامها بیشتر است.
یادآوری می کنیم که در سال میلادی ۲۰۲۱ در زندان های ایران، در حاکمیت جانیان ولایت فقیه، جمعا ۳۵۰ زندانی اعدام شدند. آمار ثبت شده در سال ۲۰۲۲ حاکی از گسترش اعدامها است. دستکم ۲۷۳ زندانی بیشتر از سال ۲۰۲۱ اعدام شده‌اند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)