بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

Reuters

رسانه‌های اسرائیل از دیدار محرمانه نخست وزیر اسرائیل با برخی مقامات کشورهای خلیج‌فارس علیه ایران خبر داده‌اند.

گفت‌و گو با مهدی مظفری، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل

۰۴/۱۰/۲۰۱۳

به گزارش منابع خبری اسرائیل، هدف از این ملاقات، تشکیل ائتلافی برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران اعلام شده است.

درحالی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته در سخنرانی خود در سازمان ملل، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران را “گرگی در لباس میش” خواند و خواهان تشدید تحریم‌ها علیه ایران شد، رسانه‌های جهان عرب هم از نگرانی اعراب نسبت به آشتی میان ایران و آمریکا حکایت دارند.

برخی مقامات کشورهای عربی در خاورمیانه نیز با اظهارنظر در این مورد، ناخرسندی خود را از این امر نشان داده‌اند.

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین در گفت‌وگو با روزنامه “الحیات” گفته است: ” آمریکا پیش از رایزنی با دوستان منطقه ای خود، هیچ تصمیمی مرتبط با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نخواهد گرفت.”

اسرائیل و اعراب می‌خواهند ایران در عزلت باقی بماند

مهدی مظفری، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه در مورد دلایل نگرانی اعراب از بهبود روابط ایران و آمریکا چنین توضیح می‌دهد: ” ایران صرفنظر از موقعیت ژئوپلیتیک، همه امکاناتی که بتواند به بزرگترین قدرت منطقه تبدیل شود را دارد. این درحالی‌ست که چنین امکاناتی را به صورت یک‌‌جا، هیچ‌کدام از کشورهای منطقه ندارند.

به گفته وی نه تنها اعراب همسایه، بلکه دیگر کشورهای همجوار ایران از جمله ترکیه نیز مایل نیستند ایران از دایره عزلت بیرون بیاید و زنجیرهایی که با بی‌تدبیری به دور خودش بسته، باز کند و مجددا به صحنه بین‌المللی بازگردد.

این تحلیلگر سیاسی تاکید می‌کند: “هدف مشترک اسرائیل و اعراب این است که نه تنها ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد، بلکه همچنان در عزلت باقی بماند.”

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)