ساعاتى پس از بازگشت حسن روحانى به کشور و حضور اعتراض آمیز گروهى به بهانه مکالمه رؤسای جمهوری امریکا و ایران على مطهری، نماینده تهران در مجلس، رفتار معترضان را توهین آمیز خوانده و مى گوید: قرار نبوده قطع رابطه با امریکا ابدی باشد، وى بر این باور است که منافع عده ای در نداشتن رابطه با غرب و آمریکاست و ما با تغییر رفتار آمریکا، باید انعطاف نشان دهیم.

به گزارش ایسنا، علی مطهری گفته است: این یک قاعده کلی در سیاست خارجی ماست که اصل بر داشتن رابطه با سایر کشورها به جز اسرائیل است، پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم قرار نبود رابطه ما با آمریکا قطع شود بلکه حادثه تسخیر سفارت آمریکا در ایران که ناشی از رفتار آمریکایی ها در آن چند ماه بود باعث شد آنها رابطه شان را با ایران قطع کنند و در واقع ما قطع کننده رابطه نبودیم که در نهایت این حادثه به بیانیه الجزایر منجر شد و ما خسارات مالی زیادی متحمل شدیم.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: اگر اصل تسخیر سفارت آمریکا را ناشی از طبیعت انقلاب و قابل توجیه بدانیم و توجهی به مقررات بین المللی نداشته باشیم، لااقل طولانی شدن گروگان گیری به مدت ۴۴۴ روز قطعا به نفع آمریکا تمام شد زیرا باعث شد یک چهره خشن و نامعقول از انقلاب اسلامی در دنیا منعکس شود و صدام هم از همین فرصت برای حمله به ایران استفاده کرد.

مطهری با بیان اینکه قرار نبود قطع رابطه با آمریکا ابدی باشد، تصریح کرد: برخی کشورها مثل شوروی سابق و امروز روسیه و چین بهره اقتصادی زیادی از این قطع رابطه برده اند و امروز هم کشورهایی مثل ترکیه و امارات این بهره را می برند و کشورهای دیگری مثل عربستان و اسرائیل هم از این قطع رابطه، استفاده سیاسی زیادی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید ببینیم هدف ما از انقلاب اسلامی چه بوده است و قطع رابطه با آمریکا چه تاثیری در رسیدن به این هدف دارد، هدف از انقلاب اسلامی این بود که پیام اسلام را به دنیا ابلاغ کنیم بنابراین ما برای دنیا حرف داریم و در واقع می خواهیم یک راه و سبک زندگی جدید را به دنیا معرفی کنیم پس هر چه ما رابطه بهتر و صمیمانه تری با دنیا داشته باشیم در این هدف موفق تر خواهیم بود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: اگر یک تغییر رفتار در آمریکا ببینیم نظیر آنچه امروز دیده می شود باید ما هم به همان نسبت درباره برقراری رابطه با آمریکا انعطاف نشان دهیم.

مطهری با اشاره به برنامه های سفر رییس جمهور به نیویورک، یادآور شد: به نظر من رفتار هیات ایرانی خصوصا آقای رییس جمهور در نیویورک رفتار متین و پسندیده ای بود. ایران متناسب با انعطافی که آمریکایی ها نشان دادند و لحن آشتی جویانه آقای اوباما با حفظ عزت خود انعطاف نشان داد و نرمش قهرمانانه مورد نظر رهبری تحقق پیدا کرد.

r8r8r8rنماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه نباید بهبود اقتصاد کشور را صرفا به برقراری رابطه با آمریکا پیوند زد، افزود: ما نباید از توانایی های داخلی خود غافل شویم و روحیه مقاومت موجود در میان مردم را تضعیف کنیم. باید اساس را بر توانایی های داخلی و مقاومت بگذاریم و اگر در روابط ایران با غرب بهبود حاصل شد طبعا کار آسان تر می شود اما اینطور نیست که اگر رابطه برقرار نشد به آخر خط رسیده ایم و همه باید عزا بگیریم و دست از آرمان های انقلاب برداریم.

وی ادامه داد: من معتقدم نقش بیش از حد قائل شدن برای تاثیر بهبود روابط با غرب در بهبود وضع اقتصادی کشور و همه چیز را به برقراری رابطه با آمریکا مربوط کردن یک اشتباه و یک تهدید است و باید از آن پرهیز کنیم.

مطهری با اشاره به رویکرد برخی رسانه های داخلی به برقراری رابطه ایران و آمریکا، گفت: وضعی که در برخی رسانه ها دیده می شود به گونه ای است که نوعی ذوق زدگی نسبت به برقراری رابطه با آمریکا وجود دارد. به نظر من این وضع خوبی نیست. به هر حال ما در موضوع فلسطین با آمریکا اختلاف اساسی و مبنایی داریم. طبیعی است این اختلاف به این زودی ها حل نخواهد شد و نباید انتظار داشته باشیم روابط به سرعت رو به بهبود بگذارد و تبدیل به روابط خوبی مثل رابطه خوب کشورهای اروپایی با آمریکا شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: ما همچنان بر آرمان فلسطین پافشاری می کنیم، همچنان به نشر و گسترش اسلام در دنیا معتقدیم و در ابلاغ پیام انقلاب به دنیا فعال خواهیم بود. طبیعی است این ها با منافع آمریکا سازگار نیست اما به هر حال امروز در هیات حاکمه آمریکا تغییر رفتاری پیدا شده و نگاه واقع بینانه تری به چشم می خورد.

وی اضافه کرد: ما باید از فرصت بودن آقای اوباما استفاده کنیم زیرا با همه اختلافاتی که با آمریکا داریم رابطه با این کشور می تواند برای کشور ما مفید باشد همان طور که امروز با اروپا و روسیه هم با وجود اختلافات زیاد رابطه داریم.

مطهری در بخش دیگری از گفت وگوی خود با ایسنا تصریح کرد: سوالی که برای برخی مطرح است و به شوخی و جدی آن را می پرسند این است که اگر با نرمش قهرمانانه می شد روابط را بهبود بخشید و برخی مشکلات را از پیش پا برداشت، چرا این کار زودتر انجام نشده است؟ من می خواهم بگویم اتفاقا زمان این کار امروز است. ما ۱۰ سال پیش این قدرت را در زمینه انرژی هسته یی و این نفوذ را در دنیا نداشتیم، نفوذی که امروز در سوریه داریم و نیازی که آمریکا به ما برای حل مشکل سوریه دارد قبلا وجود نداشته و آمریکایی ها هم به این نقطه رسیده اند که نیازمند به ایران هستند بنابراین اینطور نیست که بگوییم اگر ۱۰ سال پیش این نرمش قهرمانانه را نشان می دادیم همین نتیجه را می گرفتیم.

مطهری یادآور شد: همان طور که نباید نسبت به موضوع برقراری رابطه ایران و آمریکا ذوق زدگی داشته باشیم و رفع همه مشکلات را با این مساله مرتبط کنیم از آن طرف هم نباید نگاه منفی داشته باشیم و فکر کنیم برقراری رابطه با آمریکا به معنی تمام شدن انقلاب اسلامی است و اگر رابطه برقرار شد انقلاب به پایان خط خود رسیده است، اساسا اینطور نیست.

وی افزود: برقراری ارتباط باعث می شود ما بهتر بتوانیم حرف خود را در دنیا مطرح کنیم، در جوامع بین المللی موثرتر باشیم و بتوانیم پیام انقلاب اسلامی را به دنیا برسانیم، ضمن اینکه ما بر مواضع خود در مساله فلسطین و صدور انقلاب همچنان اصرار داریم و پابرجا هستیم و اینها ارتباطی با هم ندارد اگرچه متاسفانه تندروی هایی می شود و امروز آنطور که شنیدیم حرکت توهین آمیزی نسبت به رییس جمهور انجام شد که درست نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: البته ممکن است عده ای باشند که منافع اجتماعی و سیاسی شان در نداشتن رابطه با غرب و آمریکا باشد و شاید این فضا را بیشتر دوست دارند تا اینکه یک ارتباط معقول بین ایران و آمریکا برقرار شود ولی این دوستان هم باید به فکر منافع و پیشبرد انقلاب اسلامی باشند و اینکه انقلاب از چه راهی بهتر می تواند توسعه پیدا کند و نگاه دقیق تر و عمیق تری به این مساله داشته باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)