درآبان‌ماه گروهی از همکاران پروژه‌ای ما تحت عنوان صنعت‌گران نفت و گاز در همبستگی با مبارزات مردمی از کمپینی برای اعتصاب سراسری در حوزه نفت و گاز خبر دادند که استارت این اعتصاب از هفتم آبان‌ماه به صورت تخلیه سراسری کارگاه ها اعلام گردید.

با توجه به فراخوان اعلام شده اعتصاب در روز مشخص گردیده صورت نگرفت که می‌خواهیم علل آن را با شما در میان بگذاریم.

همان‌طور که در گزارشات قبلی بیان شد کارگران منطقه به دو دسته‌ی پروژه‌ای و رسمی تقسیم بندی می‌شوند و تاکنون همه‌ی اعتصابات منطقه از سوی کارگران پروژه‌ای بوده است.

کارگران پروژه‌ای در مهرماه امسال اعتصابی انجام دادند که با توجه به عدم همکاری نیروهای رسمی منطقه دو روز بیشتر دوام نداشت.

یکی از مهمترین علل آن عدم همکاری نیروهای رسمی ( بهره‌برداری و تعمیرات) در منطقه می‌باشد.

از آغاز اعتصاب مهرماه تاکنون حدود ۳۰۰ نفراز کارگران پروژه ای بازداشت گردیدند که با وثیقه ( فیش حقوقی، سند ملکی و پول نقد) تعدادی از کارگران آزاد شدند. ولی در بلک‌لیست قرار گرفتن و امکان ادامه فعالیت در منطقه برای آنان وجود ندارد.

یکی از عللی که کمپین آبان‌ماه تا هم‌اکنون به نتیجه نرسید همین مورد بلک‌لیست شدن کارگران بوده است و ترس از دست دادن کار عامل بازدارنده در این کمپین می‌باشد.

از علل دیگر نیز جو امنیتی فوق‌العاده در منطقه می‌باشد به نحوی که عوامل لباس شخصی به صورت علنی و مشخص در کارگاه رفت و آمد دارند و هر چند روز یک‌بار کارگری را که در اعتصاب مهرماه حضور داشته و یا نداشته را بازداشت می‌کنند و با ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران آن‌ها را از ادامه اعتصابات باز می‌دارند.

بیشترین مدت اعتصاب در سال گذشته و کمپین بیست ده بوده است که بیش از دوماه به طول انجامید. با توجه به اینکه کارگران این منطقه از اقشار کم درآمد و ضعیف می باشند از نظر مالی در شرایط بدی قرار گرفتند و توانایی کمپین برای مدت طولانی را ندارند.

اعلام اعتصاب در شرایط کنونی بیشتر تابع احساسات بوده است چون هیچ‌گونه سازماندهی و ساختاری برای حمایت از کارگر در منطقه وجود ندارد. برای مثال تعدادی از کارگران بازدداشتی به دلیل عدم تامین وثیقه هنوز در زندان به سر می‌برند. یا حال که از کار بیکار شده‌اند فریادشان به‌جایی نمی‌رسد و از سوی هیچ نهادی نیز در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است.

زن زندگی آزادی

نهم آبانماه هزار و چهارصد و یک

پارس جنوبی

عسلویه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)