تقاطع: درحالی‌که جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم در ایران، در اظهارنظرهای متعدد خود پس از قرار گرفتن در این سمت، وعده داده که در سال جاری تحصیلی، هیچ دانشجویی به دلیل مسایل سیاسی و عقیدتی، “ستاره‌دار” نخواهد شد، گزارش‌ها حاکی از آن است که با اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری سال ۹۲، در سایت سازمان سنجش، در مقابل نام بسیاری از داوطلبان بهایی، در زیر قسمت وضعیت قبولی، «نقص پرونده» درج شده است.

محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار منتقد رهبر حکومت ایران، در یادداشت کوتاهی که روز جمعه (۲۲ شهریور-۱۳ سپتامبر) دروبسایت شخصی‌اش نوشته، با تایید این خبر به نقل از یکی از مسوولان وزارت علوم، گفته که «داستان نقص پرونده، بهانه‌ی بی‌دلیلی است» برای محروم از تحصیل کردن بهاییان.

آقای نوری‌زاد به نقل از این مسوول، تعداد دانشجویان بهایی محروم از تحصیل‌شده‌ را در آزمون امسال دانشگاه‌ها، ۳۰ نفر اعلام کرده و نوشته است: «درحوزه‌ی دانشگاه و دانشجویان هرکجا به عبارت “نقص پرونده” برخوردید، بدانید وآگاه باشید که: صاحبان پرونده‌های ناقص حتماً “بهایی”اند. واین داستان نقص پرونده بهانه‌ی بی‌دلیلی است برای راندن اینان. وگرنه اگرپرونده‌ی این جوانان نقصی می‌داشت هرگز به مرحله‌ی تعیین رشته راه نمی‌یافتند.»

عبارت «نقص پرونده» پیش از این نیز برای گروهی از پذیرفته‌شدگان مرحله‌ی اول آزمون دکترای امسال مشاهده شده بود اما رییس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام این‌که درج این عبارت «به هیچ عنوان به معنی رد صلاحیت عمومی این افراد نیست» بلکه «این دسته از پذیرفته‌شدگان فرم صلاحیت عمومی خود را تکمیل نکرده‌اند و پس از تکمیل آن و دریافت استعلام می‌توانند تحصیل خود را شروع کنند و نگرانی از این بابت وجود ندارد».

ابراهیم خدایی روز ۱۴ شهریور در گفتگو با خبرگزاری مهر تاکید کرده بود که «این داوطلبان که پذیرفته شده‌اند مطمئن باشند که کسی به جای آن‌ها معرفی نشده است و محل‌های آن‌ها در دانشگاه‌ها نگه داشته شده است. با این افراد از سوی سازمان سنجش تماس گرفته شده که فرم صلاحیت عمومی را تکمیل کنند و پس از تکمیل مدارک می‌توانند تحصیل خود را آغاز کنند».

هرچند که این اظهارات، امیدواری‌ها را نسبت به عدم محروم شدن دانشجویان از تحصیل در سال تحصیلی جاری افزایش داد، اما مواجه شدن داوطلبان بهایی کنکور سراسری امسال با عبارت «نقص پرونده» در سایت سازمان سنجش، حاکی از آن بود که دست کم برای این گروه از شهروندان ایران، در دولت جدید نیز در بر همان پاشنه‌ی قبلی می‌چرخد.

گفتنی است با این‌که اصل نوزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی صراحت دارد که «مردم‏ ایران‏ از هر قوم‏ و قبیله‏ که‏ باشند از حقوق‏ مساوی‏ برخوردارند و رنگ‏، نژاد، زبان‏ و مانند اینها سبب‏ امتیاز نخواهد بود»، اما شهروندان بهایی بر اساس یکی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، که می‌‌گوید تنها معتقدان به یکی از ادیان الهی تصریح شده در قانون اساسی کشور یعنی مسلمانان، کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان، می‌توانند در دانشگاه‌های کشور تحصیل کنند، در سال‌های اخیر از ادامه‌ی تحصیل باز مانده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)