سقوط ۸۰ پله‌ای ایران در حفظ محیط زیست

طبق گزارش منتشر شده توسط دانشگاه ییل که برای سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است حکومت ایران بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۲۲ در زمینه حفاظت از محیط زیست ۸۰ پله سقوط کرده است و از جایگاه ۵۳ به جایگاه ۱۳۳ رسیده است.

بر اساس جداول مندرج در گزارش دانشگاه ییل در حد فاصل سال‌‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۲۲ حکومت ایران در هیچ یک از سال‌های این بازه زمانی بابت حفاظت از محیط زیست صعود به معنای ارتقاء وضعیت نداشته است.

در سال ۲۰۰۸ رتبه ایران از میان ۱۴۹ کشور جهان  به رده ۶۷ سقوط کرده است که نسبت به سال ۲۰۰۶ معادل ۱۴ پله سقوط را نشان می‌‌دهد همچنین در سال ۲۰۱۰ از میان ۱۶۳ کشور جهان به رده ۷۸ با  ۲۵ پله سقوط نسبت به سال ۲۰۰۶ رسیده است.

این روند نزولی همچنان ادامه داشته اشت و در سال ۲۰۱۲ از میان ۱۳۲ کشور جهان به رتبه ۱۱۴ یعنی با ۶۱ پله سقوط به نسبت سال ۲۰۰۶ رسیده است.

باز هم سقوط!

در سال ۲۰۱۴ نیز از میان ۱۷۸ کشور جهان به رده ۸۳ سقوط کرده که نسبت به سال ۲۰۰۶ ،۵۰ پله سقوط داشته است در ادامه و در سال ۲۰۱۶ در میان ۱۸۰ کشور جهان به رتبه ۱۰۵ یعنی ۵۲ پله سقوط به نسبت سال ۲۰۰۶ نزول پیدا کرده است.

اما کار به همین جا نیز ختم نشده است و در سال ۲۰۱۴ از میان ۱۷۸ کشور جهان به رده ۸۳ و در سال ۲۰۱۶ از میان ۱۸۰ کشور جهان به رتبه ۱۰۵ و در سال ۲۰۱۸ از میان ۱۸۰ کشور جهان به رتبه ۸۰، در سال ۲۰۲۰ از میان ۱۸۰ کشور جهان به رتبه ۶۷ و در نهایت در سال ۲۰۲۲ از میان ۱۸۰ کشور جهان به رتبه ۱۳۳ یعنی ۸۰ پله سقوط به نسبت سال ۲۰۰۶ نزول پیدا کرده است.

بدترین وضعیت محیط زیست در ایران در سال ۲۰۲۲ اتفاق افتاده که حفاظت از محیط‌زیست ایران دچار سقوط ۸۰ پله‌ای نسبت به سال ۲۰۰۶ شده است.

شاخص‌های حفاظت از محیط‌زیست نیز کاهش داشته

افزون بر این، امتیاز حکومت ایران در زمینه شاخص‌های حفاظت از محیط‌زیست هم در این بازه زمانی هر سال نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

بر طبق جدول منتشر شده در گزارش دانشگاه ییل، در سال ۲۰۰۶ میلادی، ایران از ۱۶ شاخص حفاظت از محیط‌زیست، ۷۰ امتیاز کسب کرده، در سال ۲۰۰۸، امتیاز ایران بابت رعایت ۲۵ شاخص تعیین شده، ۷۷ بوده و در سال ۲۰۱۰ هم از نظر رعایت ۲۵ شاخص، ۶۰ امتیاز داشته است.

اما از سال ۲۰۱۴ به بعد و به دنبال افزایش شاخص‌ها، امتیازهای حکومت ایران در زمینه رعایت این شاخص‌ها هم رو به کاهش گذاشته و حالا که شاخص‌های حفاظت از محیط‌زیست در گزارش این دانشگاه معتبر به ۴۰ رسیده، امتیاز ایران حتی نسبت به سال ۲۰۰۶ به حدود نصف کاهش یافته و به ۳۴.۵۰ تنزل کرده است.

علت سقوط ۸۰ پله‌ای حکومت ایران در زمینه محیط زیست

یکی از مصداق‌هایی که می‌توان با علت سقوط ۸۰ پله‌ای حکومت ایران در گزارش دانشگاه ییل مرتبط دانست، افزایش وسعت بیابان‌های کشور به دلیل سوءمدیریت در حفظ منابع آبی باشد.

چند روز  پیش از این، معاون سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری از افزایش ۲.۵ میلیون هکتاری بیابان‌های کشور در دهه اخیر خبر داد. 

علی سلاجقه؛ رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست هم پیش از این اعلام کرده بود: «در کشور حدود ۳۴ میلیون هکتار بیابان داریم که از این میزان پنج میلیون هکتار در شرایط بحرانی قرار دارد. این بیابان‌ها در استان‌های کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، سمنان، یزد و اصفهان قرار گرفته که البته استان کرمان بیشترین سطح بیابان در شرایط بحرانی را به خود اختصاص داده و خوزستان هم وضع نامناسبی دارد.»

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)