خودروی داخلی در آستانه نابودی!

کیفیت و وضعیت خودروی داخلی ایران تا بدان جا نزول پیدا کرده است که در نمونه‌ای شاذ علی خامنه‌ای ولی فقیه حکومت ایران چند بار به موضوع آن وارد شده است. خودروی داخلی یا خودرو خارجی مشکل کجاست؟

در سال‌های اخیر بحث‌های فراوانی بر سر موضوع خودروهای داخلی در فضای تجاری و اقتصادی حکومت ایران گردیده است.

کیفیت پایین و قیمت گزاف خودروهای داخلی در سال‌های اخیر صدای اعتراض بسیاری از جمله شهروندان ایران را درآورده است.

با این وجود صنعت خودروسازی داخلی که تحت مالکیت امپراطوری‌های مالی وابسته به علی خامنه‌‌ای می‌باشد وقعی به صدای اعتراض معترضان ننهاده و کار خود را ادامه می‌دهند.

صنعت خودرو در انحصار ۲ شرکت بزرگ خودروسازی کشور

وضعیت کیفیت محصولات دو خودروساز بزرگ داخلی به گونه‌ای است که کمتر کسی در جامعه شهروندی ایران از محصولات این دو شرکت رضایت دارد.

اما در یک سیاست «نعل وارونه زدن» اخیرا علی خامنه‌ای ولی فقیه حکومت ایران از بابت کیفیت نامناسب خودروی داخلی تذکر داده و خواهان رعایت استانداردهای در مورد خودروی داخلی شده است.

به دنبال اعتراض! علی خامنه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه حکومت ایران با اشاره به سخنان خامنه‌ای اعلام کرد که خامنه‌ای تا کنون ۲ بار در مورد استاندارد خودروهای داخلی تذکر داده است و افزود که تمام دستگاه‌های دست اندر کار باید پای کار باشند و از ساخت خودرویی که استاندارد نیست جلوگیری کنند.

ممنوعیت واردات کالاهای خارجی رقیب تولیدات داخلی

علی خامنه‌ای در روز دوشنبه ‍۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ برای بار دوم بر ممنوعیت واردات کالاهای خارجی رقیب تولیدات داخلی اعلام داشت که خودروسازها از این حرف سوء استفاده نکنند زیرا وضع آنها تعریفی ندارد.

پیش از این و در بهمن سال ۱۴۰۰ علی خامنه‌ای یک بار دیگر در مورد کیفیت نامناسب خودروی داخلی هشدار داده بود.

شایان ذکر است که محصولات خودروی داخلی در سالیان اخیر باعث تصادفات بسیاری در سطح کشور شده و تلفات جانی و مالی بسیاری گرفته است.

کشته شدن ۱۰۰۰ نفر ظرف ۲ الی ۳ هفته

سخنگوی قوه قضائیه خامنه‌ای در مورد استانداردسازی‌های خودروی داخلی اعلام داشت که خودروسازها باید نسبت به کار و محصولا خود توجه داشته باشند چون این موضوع به سلامت مردم و شهروندان ارتباط مستقیم دارد.

خدائیان سخنگوی قوه قضائیه خامنه‌ای در مورد پاسخ به سوالی در خصوص تذکر داده شده به شرکت سایپا اعلام داشت که خودروسازان باید به امر استاندارد توجه ویژه داشته باشت و کشته شدن قریب به ۱۰۰۰ نفر طرف ۲ الی ۳ هفته فاجعه‌بار بوده و موضوع استاندارد نبودن خودروهای داخلی در آن دخیل می‌باشد.

خدائیان از ورود قوه قضائیه و سازمان بازرسی به امر صنعت خودروسازیی داخلی خبر داد و اعلام کرد باید جلو شماره‌گذاری خودروهای غیراستاندارد گرفته شود.

چند نکته در مورد وضعیت خودروی داخلی

این اظهارات خدائیان و خامنه‌ای در حالی است که حکومت ولایت فقیه از سال‌ها پیش به بهانه حمایت از خودروسازان داخل، واردات خودروهای با کیفیت خارجی به کشور را ممنوع کرده و این امر سود سرشاری را نصیب دو خودروسازی ناایمن کشور گردانیده است. [سد محکم مافیای حکومتی مقابل واردات خودروهای خارجی]

با وجود ممنوعیت کالاهای خارجی و استاندارد نبودن خودروی داخلی، اما قیمت خودروی داخلی در سال‌های اخیر جهش‌های عظیم داشته است؛ امری که در حال حاضر نیز  مصداق دارد.

شایان ذکر است که پیش از این و در خرداد سال ۱۴۰۰ سپاه پاسداران اعلام کرد که وارد صنعت خودروسازی شده است اما از آن هنگام تا کنون نه تنها تغییری در کیفیت خودروی داخلی حاصل نشده است بلکه به رغم فزونی قیمت خودروی داخلی اما کیفیت آن روز به روز بدتر شده است.

در این بین و با وجود ممنوعیت خودروی خارجی مردم ایران ناچار هستند تا ارابه‌‌های مرگ را با قیمت گزاف از خودروسازان داخلی خریداری کنند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)