خبری از آزادسازی پول‌‌های بلوکه شده ایران نیست

علیرغم اینکه سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در روز ۲۲ فروردین اعلام کرد که بخشی از پول‌ها بلوکه شده ایران در آینده نزدیک آزاد می‌شود اما وزارت خارجه آمریکا در روز پنجشنبه ۲۵ فروردین هر گونه اخبار مبنی بر آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران و گشایش در مذاکرات وین را نادرست خواند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در روز ۲۲ فروردین ضمن اشاره به سفر یک هیئت ارشد در هفته گذشته به ایران خبر آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران را اعلام و تایید کرده بود.

اخبار جعلی رسانه‌های حکومت ایران

خبرگزاری حکومتی ایرنا نیز طی گزارشی اعلام کرد که در روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین یک مقام بلندپایه منطقه‌ای برای نهایی کردن ساز و کار آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران به میزان ۷ میلیارد دلار به تهران سفر کرده است.

بر اساس گزارش ایرنا در فرایند مزبور قرار بر این بوده است که ۷ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران به صورت انتقال بانکی به حساب‌های حکومت ایران واریز شود و خبرگزاری حکومتی ایرنا این اقدام را نشانه‌ای از باز شدن تدریجی محدودیت‌ها بانکی علیه حکومت ایران ذکر کرده بود.

سفر مقام بلندپایه خارجی به ایران

همچنین بنا بر خبری که رسانه‌های حکومت ایران درز دادند مقام بلندپایه خارجی که نقش واسطه را در این میان بازی می‌‌کند را مقامات ارشد دولت عمان از جمله وزیر خارجه این کشور اعلام کردند.

شایان ذکر است طی ۲ دهه اخیر در اکثر پرونده‌های حکومت ایران و آمریکا کشور عمان و مقامات ارشد این کشور نقش میانجی را بازی کرده‌اند.

دروغی دیگر در مورد سفر مقامات کره‌ جنوبی به ایران

برخی رسانه‌های دیگر حکومت ایران نیز از جمله از سفر مقامات کره جنوبی به ایران برای بحث و رایزنی پیرامون آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران خبر دادند اما معاون وزیر خارجه کره جنوبی، چوی جونگ کوون، معاون وزیر خارجه کره جنوبی در توئیتی اعلام کرده بود که هیچ برنامه‌ای برای سفر مقامات کره‌ای به تهران وجود ندارد.

در روزها اخیر در روزنامه‌های حکومتی اخباری منشتر شد مبنی بر اینکه مقامات حکومت ایران شرط آزادسازی سیامک و محمدباقر نمازی و مراد طاهباز را به آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی مشروط کرده‌اند.

آزادسازی احتمالی پول‌های بلوکه شده ایران و هر گونه گشایش در مذاکرات نادرست است

اما به فاصله چند روز از انشتار خبرهایی مبنی بر احتمال آزادسازی پول‌های شده ایران توسط  کره جنوبی، مقامات ارشد آمریکایی هر گونه احتمال آزادسازی پول‌های بلوکه شده حکومت ایران و هر گونه پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای را کذب و نادرست خواندند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در روز پنجشنبه ۲۵ فروردین رسما اعلام کرد که تمامی گزارشات مبنی بر آزادسازی احتمالی پول‌های بلوکه شده ایران در خارج را تکذیب کرده و عنوان ساخت که هیچ گونه گشایشی در روند احیای مذاکرات برجام نیز صورت نپذیرفته است.

پرایس همچنین ضمن اشاره به انتشار اطلاعات بسیار و غلط در زمینه مذاکره با حکومت ایران اعلام کرد که خبر آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران تماما غلط است و هیچ کشور ثالثی هم نه پول ایران را آزاد کرده و نه فعلا قرار است آزاد کند. [رئیسی و سراب بازگرداندن ارزهای بلوکه شده + ویدئو]

بدین ترتیب و یک بار دیگر آب پاکی بر روی دستان حکومت ولایت فقیه ریخته شد که سعی می‌کرد در آب گل‌آلود مذاکرات وین ماهی آزادسازی پول‌های بلوکه شده خود را بگیرد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)