فساد در هلدینگ یاس سپاه پاسداران

فایل صوتی افشاءشده بین فرماندهان سابق سپاه پاسداران گوشه‌ای از پرده فساد در هلدینگ یاس را به کناری می‌زند، براستی ابعاد فساد در هلدینگ یاس به چه میزان است و هلدینگ یاس چقدر برای ایرانیان شناخته شده است؟

برای اولین بار که بحث فساد در هلدینگ یاس متعلق به سپاه پاسداران علنی و رسانه‌ای شد در تیر ماه ۱۳۹۷ بود که رئیس وقت شورای شهر تهران محسن هاشمی خبر از فساد در آن داد.

هاشمی با معرفی این هلدینگ به عنوان شرکت طرف قراداد شهرداری تهران در زمان تصدی محمدباقر قالیباف، عنوان ساخت که علی خامنه‌ای ولی فقیه ایران دستور رسیدگی به پرونده فساد هلدینگ یاس را به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حکومت ایران ابلاغ کرده است.

در آن زمان ۵ نفر و از جمله عیسی شریفی، قائم مقام محمدباقر قالیباف و ۴ نفر دیگر بازداشت شدند.

شورای شهر تهران در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ میزان بدهی بنیاد تعاون سپاه پاسداران به شهرداری تهران را ۴۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد اما بنیاد تعاون سپاه هر گونه بدهی به شهرداری تهران را تکذیب کرد!

در همین رابطه محمدعلی نجفی جانشین باقر قالیباف در شهرداری تهران از احتمال یک بدهی ۸۰۰۰ میلیارد تومانی سپاه پاسداران به شهرداری تهران خبر داده بود.

سابقه همکاری بنیاد تعاون سپاه و شهرداری تهران

سابقه همکاری بنیاد تعاون سپاه پاسداران و شهرداری تهران به سال ۱۳۹۳ بر می‌گردد.

در این سال طی تفاهم‌نامه‌ای که بین شهرداری تهران و بنیاد تعاون سپاه به امضاء رسید، فعالیت‌‌های عمرانی شهر تهران تا سقف ۲۰۰۰۰ میلیارد تومان به هلدینگ یاس که با نام گروه توسعه اقتصادی یاس نیز شناخته می‌شود محول گردید.

بنا بر اظهارات غلامرضا انصاری عضو شورای شهر تهران در دور چهارم زمانی که این قرارداد رسانه‌ای شد هیچ کس در شورای شهر تهران از آن اطلاعی نداشت!

بدین گونه قرار بین هلیدنگ یاس و شهرداری تهران از همان آغاز با پنهانکاری شروع شد، در این بیت قطعا انتظار این می‌رفت که در چنین قراردادی ابعاد گسترده‌ای از فساد برملا شود.

اما بعد سازمان قضائی نیروهای مسلح حکومت ایران در جریان پرونده‌‌ای مربوط به فساد در پرونده هلدینگ یاس از جمله مشارکت در کلاهبرداری، مشارکت در پولشویی، برداشت و تصاحب غیرقانونی وجوه مشخص گردید که این فسادها حد فاصل سال‌‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ صورت گرفته است.

بدین ترتیب مشخص شد که قرارداد بین هلدینگ یاس و شهرداری تهران نه آنچنانکه پیشتر اعلام شده بود در سال ۱۳۹۳ بلکه در سال ۱۳۹۲ به امضاء رسیده است.

اما قسمت عجیب ماجرا باقی مانده است هلدینگ یاس در سال ۱۳۹۴ با انتشار یک آگهی رسمی در روزنامه‌‌های رسمی کشور با اعلام سرمایه ۲۰ میلیارد تومانی آغاز فعالیت‌‌های خود را اعلام کرد!

شرکت‌های تابعه هلدینگ یاس

هلدینگ یاس که زیر مجموعه بنیاد تعاون سپاه پاسداران است، خود دارای مجموعه شرکت‌های زیرمجموعه می‌باشد.

از جمله این شرکت‌ها می‌توان به پیشبران کسب و کار شریف، رسا تجارت مبین، سرمایه‌گذاری توسعه ارتباطات تابا، توسعه عمران پارس آتیه، مبین سازه پارند، امید سلامت شفا و گروه تخصصی تجارت الماس مبین اشاره کرد.

افزون بر این شرکت‌هایی چون توسعه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کیش، شرکت ارتباطات ضحی کیش، توسعه عمران پارس آتیه و سرمایه‌گذاری توسعه ارتباطات تابا به عنوان شرکت‌های مادر سهامدار هلدینگ یاس معرفی شده بودند.

گروه اقتصادی یاس در سال ۱۳۹۶ در پی افشای فساد در آن منحل گشت و سیعد محمد فرمانده پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران در آن زمان به عنوان عضو سابق هیئت مدیره هلدینگ یاس و حسن ذوالقدرنیا معاون پیشین اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران به ترتیب از سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ به عنوان بازرسان هلدینگ در حال تسویه یاس فعالیت داشته‌اند.

برگزاری دادگاه متهمان هلدینگ یاس

دادگاه رسیدگی به پرونده فساد در هلدینگ یاس در اسفند سال ۱۳۹۹ توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح حکومت ایران برگزار شد و در آن محمود سیف (محسن سجادی‌نیا)، به ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

عیشی شریفی متهم ردیف دوم این پرونده و قائم مقام محمدباقر قالیباف در زمان ۱۲ سال تصدی وی در شهرداری تهران نیز به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. شریفی پیش از آن نیز در سمت معاون پشتیبانی و لجستیک کل سپاه پاسداران مشغول به کار بوده است.

محمد خاکپور دیگر متهم این پرونده که از سال ۱۳۹۵ به نمایندگی از گروه تخصصی تجار الماس مبین عضو هیئت مدیره شرکت رسا تجارت مبین بوده نیز به ۵.۵ سال حبس محکوم گردید.

اما دیگر متهم پرونده فساد در هلدینگ یاس مسعود مهردادی است که سابقه مدیرعاملی و عضویت در هیئت مدیره هلدینگ یاس را دارا بوده و به نمایندگی از این هلدینگ عضو هیئت مدیریه شرکت اتوسعه ارتباطات تابا نیز بوده است.

مهردادی تا سال ۱۳۹۷ جانشین اقتصادی بنیاد تعاون سپاه پاسداران بوده است. وی نیز در پرونده فساد این هلدینگ به ۲ سال حبس محکوم گردید.

پشتیبانی هلدینگ یاس از عملیات تروریستی نیروی قدس سپاه پاسداران

پیش از خبرگزاری فارس متعلق به سپاه پاسداران پرده از روی این حقیقت برداشت که هلدینگ یاس با هدف پشتیبانی از درگیری میدانی نیروی قدس سپاه پاسداران تحت امر قاسم سلیمانی تاسیس شده بوده است.

در فایل صوتی افشاء شده نیز ذوالقدرنیا تایید می‌کند که مطابق دستور خامنه‌ای هدف اصلی از تاسیس هلدینگ یاس کمک مالی به نیروی قدس سپاه پاسداران به فرماندهی قاسم سلیمانی بوده است.

تحریم‌ها علیه هلدینگ یاس

محمود سیف مدیرعامل گروه تخصصی تجارت الماس مبین به دلیل تامین مالی نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران به کمک شرکت تصویرپردازش رایان در سال ۱۳۹۶ در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

همسر سابق محمود سیف، شهرزاد میرقلی‌خان نیز پیش از این و در سال ۱۳۸۷ به اتهام تلاش جهت ارسال ۳۰۰۰ دوربین دید در شب از آمریکا به ایران در این کشور محاکمه و به ۵ سال حبس محکوم شده بود. وی پس از آزادی از زندان و بازگشت به تهران به عنوان مدیر روابط بین‌الملل شبکه پرس‌تی‌وی؛ شبکه برون مرزی سپاه پاسداران منصوب گشت.

استرداد بخش کوچکی از حجم بزرگ فساد

بر طبق اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح حکومت ایران تا اسفند سال ۱۳۹۹ تنها ۵۸۵ میلیارد تومان از بدهی متهمان به بیت‌المال مسترد شده و از باقی کل رقم آن که رقمی بالغ بر ۸۰۰۰ میلیارد تومان بوده خبری نیست!

تلاش برای به در بردن متهان اصلی پرونده فساد در هلدینگ یاس

از زمان افشای فساد در هلدینگ یاس رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران و مجلس حکومت ایران از طرق مختلف تلاش کرده‌‌اند تا از متهمان اصلی این پرونده یعنی باقر قالیباف در سمت شهردار تهران، حسین طائب رئیس اطلاعات سپاه پاسداران، محمدعلی جعفری فرمانده پیشین سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی فرمانده معدوم و پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران سلب مسئولیت کنند اما افشای فایل صوتی محرمانه بین جعفری؛ فرمانده پیشین سپاه پاسدارن و صادق ذوالقدرنیا معاون سابق اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران معلوم ساخت که این مهره‌های ارشد سپاه پاسداران نیز نقش مستقیم در پرونده فساد هلدینگ یاس داشته‌اند. [بی اعتمادی مردم به حکومت و بحران فایل‌های افشا شده]

فایل صوتی مطرح می‌سازد که قالیباف بر سر پرونده فساد بین شهرداری تهران و بنیاد تعاون سپاه و کسری ۸۰۰۰ میلیارد تومانی بنیاد تعاون سپاه خواسته است که با امضای یک تفاهم‌نامه صوری ۸۰۰۰ میلیارد تومانی این قائله را ختم کند!

همچنین در این فایل صوتی مشخص شده است که حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در این پرونده به نفع قالیباف فعالیت می‌کرده است و در تلاش برای کنترل و بازداشت محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران بوده است!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)