اشرافیگری در ایران و خانواده‌‌های بی‌خانمان

اشرافیگری و وجود شکاف طبقاتی در جامعه ایران باعث شده است که بسیاری از خانواده‌‌ها در پایتخت از داشتن سرپناه و مامنی برای زندگی محروم بوده و برای گذران زندگی خود، شب‌ها راهی خوابگاه‌ها شوند.

روزنامه «جمهوری اسلامی» وابسته به  حزب حاکم حکومت ایران در مطلبی تحت عنوان «قرار ما این نبود!» به بررسی اشرافیگری و در نقطه مقابل آن فقر فزاینده در پایتخت پرداخته است.

این مطلب با درج یک آگهی مربوط به یک منزل اشرافی با بهترین وسائل و امکانات زندگی لوکس در تهران و متعاقب آن درج یک خبر از سپیده علیزاده، مدیر موسسه «کاهش آسیب نور سپید هدایت» در وبسایت خبر آنلاین، به بررسی اشرافیگری سران و سردمداران حکومت ولایت فقیه و زندگی اقشار پایین و کم‌ درآمد جامعه ایران و شهر تهران پرداخته است.

علیزاده مدیر موسسه یاد شده اعلام می‌دارد که یکی از آسیب‌هایی که در روزهای اخیر بروز کرده و قابل مشاهده است مراجعه خانواده‌‌هایی است که به دلیل نداشتن مسکن و فقدان سرپناه آبرومند به صورت خانوادگی به خوابگاه‌ها و «مراکز کاهش آسیب» مراجعه می‌‌کنند.

بی‌خانمانی نقطه مقابل اشرافیگری در ایران

وی با بیان این که این روزها ظرفیت خوابگاه سایر آسیب‌ها غیر از اعتیاد هم پر شده است می‌افزاید مراجعین به این مراکز پیش از این زنان «معتاد» بودند اما در مدت اخیر خانوارهای زیادی را داریم که معتاد هم نیستند تنها بی‌سرپناه شده‌اند و به دلیل بی‌سرپناهی به این مراکز مراجعه می‌کنند.

علیزاده دلیل مراجعه چنین خانواده‌هایی را فقر و موارد مرتبط با فقر مانند بیکاری بر می‌شمارد و اعلام می‌دارد که مشکل اساسی این است که هیچ مرکز نگهداری برای چنین خانواده‌هایی وجود ندارد.

نویسنده مطلب در روزنامه «جمهوری اسلامی» با مقایسه آگهی فروش منزل لوکس و اظهارات علیزاده بر روی این واقیعت اجتماعی گریبانگیر حال حاضر جامعه ایران انگشت می‌گذارد و تصریح می‌‌کند که حکومت ولایت فقیه که با شعار «مبارزه با ظلم و تبعیض» و «برقراری عدالت»! بنیانگذاری شد نتوانسته است به اهداف خود دست پیدا کند.

این مطلب با اشاره به فاصله و شکاف طبقاتی شدید در جامعه کنونی ایران به این موضوع اشاره می‌‌کند که در شهری که چنین آگهی‌هایی صفحه‌های برخی روزنامه‌ها را منقش کرده است در زیر پوست شهر خانواده‌های بسیاری وجود دارند که هیچ سرپناهی، ولو کوچک و محقر برای گذران زندگی ندارند. [شکاف طبقاتی؛ رهاورد حاکمیت غارتگران]

اشرافیگری و بی‌خانمانی حاصل حکومت ولایت فقیه

بی‌شک و آنطور که این روزنامه حکومتی اذعان می‌دارد تمامی معضلات این چنینی از قبیل نداشتن سرپناهی برای گذران زندگی حاصل کار کسانی است که در بیش از ۴ دهه گذشته در قوای سه گانه و همچنین راس آن یعنی ولی فقیه در جایگاه تصمیم‌گیری و اجرا بودند.

این مطلب اشرافیگری، شکاف و فاصله طبقاتی بیشتر از دوران سلطنتی و در دوران حکومت ولایت فقیه را از نتایج کار حکومت ولایت فقیه بر می‌شمارد و بر روی این نکته انگشت می‌گذارد که قرار نبود در حکومت ولایت فقیه فاصله طبقاتی بیشتر شود به نحوی که عده‌ای در اشرافی‌ترین کاخ‌‌ها زندگی کنند و ۱۰ میلیون خانواده زیر خط فقر باشند و عده‌ای کوچکترین سرپناه برای تمشیت و گذران زندگی نداشته باشند!

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)