حسین موسویان عامل حکومت ایران در دانشگاه پرینستون آمریکا

مدتی است تنش‌ها بر سر حضور حسین موسویان یک مهره امنیتی حکومت ایران که در دانشگاه پرینستون آمریکا مشغول به کار است بالا گرفته و یوآنی خواهان اخراج حسین موسویان شده است.

حسین موسویان از اعضای مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای سابق حکومت ایران مدتی است که در دانشگاه پرینستون آمریکا به عنوان «پژوهشگر» مشغول به کار است.

موسویان در زمان دولت رفسنجانی سفیر حکومت ایران در آلمان و در دوران محمد خاتمی و روحانی معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران و از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بوده است.

حسین موسویان مدتی نیز معاونت مرکز تحقیقات استراتژیک حکومت ایران را بر عهده داشت.

وی در سال ۱۳۸۷ به اتهام «اخلال در امنیت ملی» بازداشت و به ۲ سال حبس تعلیقی و ۵ سال محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد.

پیشینه حسین موسویان در آمریکا

موسویان از سال ۱۳۵۵ برای تحصیل راهی کالیفرنیا شد تا در دانشگاه ساکرومنتو مشغول به تحصیل شود.

وی همزمان با انقلاب ضدسلطنتی به ایران برگشت در حالی که در همان زمان در آمریکا عضو «انجمن‌های اسلامی دانشجویان» ایرانی در آمریکا بود.

موسویان پس از بازگشت به ایران به عضویت حزب «جمهوری اسلامی» حزب حاکم در دوران بعد از انقلاب ضدسلطنتی درآمد.

وی سابقه فعالیت در برخی نشریات و روزنامه‌‌های حکومت ایران چون تهران تایمز، رسالت را بر عهده داشته و همزمان در «سازمان تبلیغات اسلامی» حکومت ایران فعال بوده است.

حسین موسویان پس از چندی به وزارت خارجه حکومت ایران راه پیدا کرده و ابتدا در سمت ریاست اداره اول غرب اروپا منصوب گشت و بعد از آن به سمت مدیر کل غرب اروپای وزارت خارجه رسید.

وی همچنین مدتی مشاور رئیس «بنیاد شهید» حکومت ایران بوده است، اما  فراز فعالیت‌‌های برون مرزی وی به دوران سفیری وی در آلمان مربوط می‌شود.

وی در سال ۱۳۶۹ به عنوان سفیر حکومت ایران در آلمان منصوب شد، در زمان تصدی وی، قتل‌‌های میکونوس در آلمان و همچنین شماری از مخالفان حکومت ایران چون فریدون فرخزاد رخ داد.

حسین موسویان که یک مهره اطلاعاتی حکومت ایران به شمار می‌رود در جریان ترور میکونوس از سوی دولت آلمان در مظان اتهام در این ترور قرار گرفت و به عنوان عنصر نامطلوب از خاک آلمان اخراج شد.

در دعواهای باندی درون حاکمیت ولایت فقیه وی در زمان ریاست‌ جمهوری احمدی‌نژاد به اتهام جاسوسی دستگیر شد و پس از مدتی آزاد شد.

اعزام حسین موسویان به عنوان یک مهره امنیتی به خارج از کشور

بعد از آن نوبت به آن رسید که موسویان به عنوان یک مهره اطلاعاتی برون‌مرزی حکومت ایران به  خارج اعزام شود.

وی با وجود اینکه در داخل ایران محکوم به زندان شده بود چندین بار به  خارج از کشور سفر کرده و مجددا به ایران بازگشته بود اما در نهایت در سال ‍۱۳۹۲ ایران را به مقصد آمریکا ترک گفت.

در دوران حضور موسویان در خاک آمریکا وی به کرات موضع‌گیری‌هایی کرده است که مستقیما در خدمت منافع حکومت ایران و بر خلاف مصالح و منافع کشوری بود که در دانشگاه‌های آن به عنوان پژوهشگر مشغول به کار است؛ یعنی آمریکا.

سرسپردگی حسین موسویان به حکومت ولایت فقیه

در سرسپاری حسین موسویان به حکومت ایران و حمایت از جنگ‌افروزی‌های منطقه‌ای حکومت ایران همین بس که وی اعلام کرده بود که حکومت ایران باید حاشیه‌ای امن برای مرزهایش درست کند!

وی همچنین در زمان استعفای ژنرال متیس از وزارت دفاع آمریکا در سال ۲۱۰۸ اعلام کرد که استعفای ژنرال متیس و جایگزینی فرد دیگری به جای او که دلخواه جان بولتون است، مثلث جدید پومپئوـ بولتون ـ رئیس جدید وزارت دفاع را شکل می‌دهد که اقدامات ضدحکومت ایران با شتاب بیشتری گسترش خواهد یافت.

وی همچنین پس از نامگذاری سپاه پاسداران در لیست تروریستی آمریکا به جانبداری از حکومت ایران پرداخته و اعلام داشته بود بولتون، نتانیاهو،‌ عربستان و مجاهدین خلق بنا دارند در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی هر چه در توان دارند برای ساقط کردن حکومت ایران استفاده کنند.

وی همچنین در سال ۲۰۱۹ به صراحت اعلام کرده بود اگر در زمان دولت احمدی‌نژاد کاره‌ای بودم بمب اتم می‌ساختم!

محمدجواد ظریف وزیر خارجه روحانی نیز در سال‌های تصدی‌اش در وزارت خارجه موسویان را عضوی که همیشه جزء حکومت ایران بوده است معرفی کرد.

حسین موسویان از جمله از حامیان سرسخت قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی تروریستی قدس حکومت ایران بود و بارها آشکارا از وی دفاع کرده و بعد از کشته‌شدن وی نیز در مراسم خاکسپاری وی شرکت کرده بود.

وی همچنین از تهدید به مرگ شهروندان آمریکایی و خانواده‌هایشان در مستندی که در ایران درباره کشته‌شدن سلیمانی ساخته شده بود ابراز خوشحالی کرده است..

زمزمه‌های اخراج حسین موسویان از آمریکا

سوابق ذکرشده و رسوایی حسین موسویان در خدمت‌گذاری اطلاعاتی و امنیتی به حکومت ایران باعث شده است که از مدتی پیش زمزمه‌‌های اخراج وی به گوش برسد.

برای نخستین بار در ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی گروهی از ایرانیان ساکن آمریکا خواهان آن شدند که حسین موسویان از خاک آمریکا اخراج شود.

این معترضان در آن زمان با ارسال نامه‌ای به ویلیام بار دادستان وقت کل آمریکا با ذکر سوابق امنیتی و اطلاعاتی موسویان و ادامه خدمتگذاری وی به حکومت ایران، خواهان اخراج وی از خاک آمریکا گردیدند.

درخواست سازمان اتحاد علیه ایران اتمی مبنی بر اخراج موسویان

به فاصله دو سال بعد و در ابتدای سال ۲۰۲۲ تعدادی از اندیشکده‌های آمریکایی نیز در واکنش به سخنان موسویان در حمایت از حکومت ایران خواهان اخراج وی از خاک آمریکا شدند.

در یک مورد دیگر سناتور جو لیبرمن از سناتورهای بانفوذ در آمریکا و مارک والاس، از مدیران سازمان اتحاد علیه ایران اتمی (یوآنی) در واشنگتن از جمله کسانی بودند که در روز ۲۱ دی ۱۴۰۰ خواهان اخراج حسین موسویان از دانشگاه پرینستون گردیدند.

سناتور لیبرمن و مارک والاس با ارسال نامه‌ای به کریستوفر ایسگروبر، رئیس دانشگاه پرینستون خواستند که حسین موسویان را بدون تاخیر از این دانشگاه اخراج کند. [اتحاد علیه ایران هسته‌ای؛ حسین موسویان را از دانشگاه پرینستون اخراج کنید]

 سازمان اتحاد علیه ایران اتمی رئیس دانشگاه پرینستون را تهدید کردند که در صورت عدم اخراج موسویان از این دانشگاه، از دولت آمریکا و تمام موسسات حقوقی و حقیقی آمریکایی درخواست خواهند کرد که این دانشگاه را از لحاظ مالی تحریم کنند.

به نظر می‌رسد شانس در این مورد زیاد با حکومت ایران و مهره‌‌ی به خارج اعزام‌شده‌اش زیاد یار نباشد!

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)