تهدید جدید؛ گریز اتمی کمتر از یک سال در برنامه اتمی ایران

وال‌ استریت ژورنال به نقل از مقامات ارشد آمریکایی اعلام کرد که برآوردهای دولت بایدن مبتنی بر این است که تحت هر گونه توافق هسته‌ای با حکومت ایران، زمان گریز اتمی حکومت ایران برای تولید مواد لازم جهت ساخت بمب اتمی بسیار کمتر از یک سال خواهد بود.

برنامه هسته‌ای حکومت ایران چالشی بزرگ بر سر راه  قدرت‌های جهانی ایجاد کرده است.

بحث بر سر این مهم است آیا قدرت‌های بزرگ جهان که عضو باشگاه اتمی هستند و اکثریت قریب به اتفاق آنها پیمان منع تکثیر سلاح‌‌های هسته‌ای را امضاء کرده و چندی پیش در یک بیانیه واحد، بر منع تکثیر سلا‌ح‌های هسته‌ای و گسترش آن تاکید کردند آیا به این تمایل خواهند داشت که حکومت ایران راه را به سوی اتمی شدن بپیمامد.

به نظر نمی‌رسد چنین باشد با این وجود چین و روسیه در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران بیشتر در میز حکومت ایران بازی کرده‌اند تا غرب به نحوی که برخی خبرگزاری‌ها، اظهارات میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در این مذاکرات را بسیار نزدیک به مواضع رسمی حکومت ایران برآورد کردند.

گریز اتمی و هم‌جبهگی شرق و غرب بر سر منع اتمی‌شدن ایران

اما با این وجود تمامی شواهد تا به کنون حاکی از این است حکومت ایران در حالی که از حمایت چین و روسیه در مذاکرات اتمی برخوردار است اما این دو کشور نیز با شرکای غربی که در برخی موارد با آنها اختلاف نظر دارند اما بر سر هسته‌ای شدن حکومت ایران که بی‌‌شک یک رقابت اتمی را در منطقه پرآشوب خاور میانه دامن می‌زند، اشتراک نظر دارند و اتمی‌شدن حکومت خطرناکی مانند حکومت ایران را بر نمی‌تابند.

اگر این نظریه درست باشد که تاکنون همه ادله و شواهد حاکی از آن است، غرب باید بر سر برنامه‌ی هسته‌ای حکومت ایران، پیش از آنکه دیر شود ایستادگی کند و برنامه هسته‌ای این کشور را مهار نماید.

اما داده‌ها تا کنون موید چنین امری نیستند، به مفهوم دیگر علیرغم تمامی هشدارهایی که از سوی کشورهای غربی علی‌الخصوص آمریکا رسانه‌ای شده و علیرغم اینکه مقامات ارشد آمریکایی بر «کوچکتر شدن پنجره احیای برجام» و فوریت بازگشت حکومت ایران به مفاد برجام اصرار دارند اما حکومت ایران از این خواسته‌ها سر باز زده و در مقابل خواست جامعه جهانی امتناع ورزیده است. [آمریکا ایران فقط چند هفته با بمب اتم فاصله دارد]

وال استریت ژورنال: زمان گریز اتمی ایران به کمتر از یک سال رسیده

در این راستا خبر منتشره از سوی وال استریت ژورنال در روز ۱۴ بهمن، مبنی بر کاهش زمان گریز اتمی حکومت ایران به کمتر از یک سال، بر این نگرانی دامن می‌زند که در صورت هر گونه توافقی با حکومت ایران، این کشور خواهد توانست در صورت اراده‌اش، اقدام به تهیه بمب اتم کند.

این در حالی است که بر اساس برجام ۲۰۱۵ مقرر شده بود که حکومت ایران می‌بایست همواره تا تولید اروانیوم ۹۰ درصد و ساخت بمب اتمی یک سال فاصله داشته باشد.

طبق گزارش وال استریت ژورنال زمان گریز اتمی حکومت ایران به شش ماه کاهش پیدا کرده است و این بر اساس داده‌‌هایی است که مقامات دولت جو بایدن آن را رسانه‌ای کرده‌اند.

بدین ترتیب غرب و آمریکا در حالی که با روسیه و چین بر مسائلی چون اوکراین با چالش روبرو هستند در همین حال باید خود را با چالشی آماده سازند که پیش از این با آن مواجه نبوده‌اند، یعنی یک ایران نزدیک به سلاح اتمی که تا پیش از این تا به حد نبه سلاح هسته‌ای نزدیک نبوده است.

اما بنا بر آنچه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات ارشد آمریکایی رسانه‌ای کرده است زمان دقیق گریز اتمی حکومت ایران بستگی به توافق جدید احتمالی خواهد داشت که زمان آن نمی‌بایست علی‌القاعده خیلی دور باشد.

چالشی که آمریکای بایدن و برخی شرکایش در منطقه خاور میانه در میان سایر تضادهای بین‌المللی پاسخ سریع دهند پیش از آنکه برای پاسخ‌دادن به آن خیلی دیر شود.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در روز پنجشنبه ۱۴ بهمن به همین منظور یا کشورهای منطقه خلیج فارس دیدار و گفتگو داشت و ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در همین روز اعلام کرد که حکومت ایران شماری از چالش‌ها را برای آمریکا و متحدان و شرکایش و فراتر از آن ایجاد کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)