پیشنهاد نابهنگام وزارت ارشاد به علی جنتی، تلنگری بود بر پیکر جناح حاکم و پاسخی زیبا و شایسته برای دبیر شورای نگهبان که هاشمی را رد صلاحیت کرده بود، هشداری بود به جناح حاکم که شما در خانه هایتان هم اقتدار ندارید و فرزندانتان نیز با شما نخواهند ماند، کافی است قدرت جابجا شود تا صلاحیت مشورت ساده هم در خانه از شما سلب شود…!

اینک آقازاده که رؤیای گندم ری هوش از سرش پرانده است، پس از ۳۵ سال همراهی بی چون و چرا با پدر و علیرغم این که تا کنون همه سمت هایش با عنایت پدر حاصل شده بود، یکباره از اندیشه پدر تبری جسته و می گوید :“اندیشه موروثی نیست” و برای رسیدن به کرسی صدارت پا بر فرق پدر پیر نهاده و می گوید:“با پدر مشورت نکردم” به عبارتی می خواهد بگوید پدر را در امر مشورت صالح نمی داند و او را رد صلاحیت می کند و نمی خواهد بار سنگین مشاوره پدر را بر دوش کشد!

یادش به خیر؛ علی لاریجانی بر سر خویش می زد که آیت الله جنتی به اصرار می خواهد که علی جنتی را به معاونت وزارت ارشاد بگمارد! و این قصه برای استانداری خراسان هم بود و غائله خراسان موجب برکناری او از استانداری شد و صد البته پدرجان اگر نبود شاید محاکمه می شد، مکالمه او در بی سیم و فرار او ازخاطر سپاه و بسیج هرگز زدوده نمی شود.

علی جنتی امروز باد موافق را در کشتی هاشمی دیده است و از هاشمی قویاً تمجید و تجلیل می نماید، همین آقازاده در سال ۸۴ نیز با یقین به پیروزی هاشمی، وارد ستاد انتخاباتی هاشمی می شود و پس از پیروزی احمدی نژاد بلافاصله موضع عوض کرده و به تدبیر! پدر پست معاونت سیاسی وزارت کشور احمدی نژاد را گرفته و هاشمی را فراموش می کند، عدم کارایی او موجب حذف از وزارت کشور پورمحمدی می شود و به اشارت پدر سفارت کویت را برای او آب و جارو می کنند، علی رغم این که او کمتر سخن می گوید و هرگز قلم به دست نگرفته است، لیکن هر بار که سخن می گوید خطایی و دستاویزی وجود دارد، در کویت بود که گفت:” جزایر سه گانه قابل مذاکره است” و معلوم نشد که تمامیت ارضی ما و جزایر چه ارتباطی به سفیر ایران در کویت دارد؟

زمانی که در فیضیه و ۹ دی علیه هاشمی شعار می دادند، یادی از هاشمی نمی کند و یار همراه دولت احمدی نژاد است، آقازاده در دوران رد صلاحیت هاشمی در سکوت مطلق است!

وی سیاست های گذشته ارشاد را رد کرده و وعده اصلاحات در همه زمینه ها را می دهد، غافل از این که خود در انقباضی ترین دوران وزارت ارشاد سمت داشته و منشا هیچ اثری نفیاً یا اثباتاً نبوده است. اساساً او جز آقازادگی چه اثری داشته است؟! مردم ایران چه تصویری جز آقازادگی از او دارند؟ در کدام پست منشا اثری بیاد ماندنی بوده است؟

به یکی از آقازاده ها می گفتم:”چرا جنتی؟”   می گفت:” او با پدر  فرق دارد!”    گفتم:” در این ۳۵ سال کدام اعلام موضع را از او دیدید که مشخص می کند با پدر فرق دارد؟”   و جوابی نداشت و بلافاصله مصاحبه دقیقه نود و یا در وقت اضافی او با روزنامه قانون منتشر شد تا اثبات کند که علی در خط پدر نیست!    این تغییر موضع دادن و هم جهت باد شدن، نازیباست، اینها را باید فرستاد اداره هواشناسی ، تا جهت باد را برای مردم گزارش کنند…!

او در مورد رد صلاحیّت هاشمی می گوید:” نمی توانستم نقشی در این مورد داشته باشم!”  اما همه می دانند که چه بسیار نمایندگانی که به حق یا غیر حق، سیاسی یا غیر سیاسی! رد صلاحیت شده بودند و بای نحو کان! صلاحیت شان تایید شده است! خصوصاً رد صلاحیت شده های غیر سیاسی!  (بگذارید مسکوت بماند، اگر خواست به مجلس معرفی شود شاهد مثال می آورم!)

او سوابق آکادمیک نداشته و تنها سابقه تحصیلی در مدرسه حقانی – که پدرش مدرس آنجا بوده است را ذکر می کند- نمی دانم چرا مردم از نام این مدرسه هم تنشان می لرزد… شاید چون بسیاری ازطلبه های آن مدرسه در حوزه های خاص  مشغولند…

از دوران جنگ تنها افتخارش در مصاحبه این است که:”شاهد آغاز جنگ تحمیلی و روزهای تلخ و اندوهبار آن خطه بود” و ما لابد باید افتخار کنیم که در محضر شهود آقازاده می جنگیدیم! 

در خاتمه باید بگویم که انتخاب علی جنتی تا همین جا کافی بود و صدارت ایشان مسئله ساز و موجب دلسردی مردم و ناامیدی از دولت امید می شود و گمان می کنند که این آخوند ها دستشان در یک کاسه است و ما را میفریبند، شاید بگویند که ما باز هم بازی خوردیم…! نمی خواستم در این حوزه ها دخالت نمایم، اما در شب قدر احساس تکلیف کردم تا حقایقی را تبیین نمایم.

والسلام علی من اتبع الهدی

مهدی خزعلی

شب قدر ۹/۵/۹۲

متن مصاحبه علی جنتی با روزنامه قانون

علی جنتی: با پدرم مشورت نکردم/ دوره لاریجانی در ارشاد مثبت بود
مشکلاتی را که در پیش می دیدم و می بینم، پذیرش این مسئولیت را بسیار دشوار می سازد. لذا با آقای دکتر روحانی بحث های زیادی کردیم. درنهایت احساس کردم که در این زمینه گزینه دیگری برایشان باقی نمانده است و باید به وی کمک کنم. به همین دلیل پذیرفتم تا بتوانم در این حوزه به دکتر روحانی کمک کنم.

«علی جنتی» در سال ۱۳۲۸ در خانواده ای روحانی چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران متوسطه و دبیرستان با آغاز به کار مدرسه علمیه منتظریه (حقانی) که بنیانگذاران آن شهید آیت ا… دکتر بهشتی، شهید قدوسی و جمعی از استادان حوزه علمیه قم بودند، تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد و به مدت ۱۰ سال از محضر استادان بزرگ حوزه در زمینه ادبیات عرب، منطق، فلسفه، اقتصاد اسلامی و فقه و اصول بهره گرفت و پس از پایان سطح، دروس خارج فقه و اصول را نزد حضرات آیات شبیری زنجانی، یوسف صانعی و آذری قمی گذراند. در سال ۱۳۵۴ پس از یک دوره دشوار جنگ و گریز با ساواک با مشورت شهید بهشتی و آیت ا… هاشمی رفسنجانی به خارج از کشور عزیمت و در کشورهای سوریه و لبنان اقامت گزید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در آغاز سال ۱۳۵۹ به عنوان مدیر صدا و سیمای جمهوری اسلامی مرکز اهواز منصوب شد و شاهد آغاز جنگ تحمیلی و روزهای تلخ و اندوهبار آن خطه بود. معاونت امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سفیر ایران در کویت و معاونت سیاسی وزارت کشور از دیگر مسئولیت های وی در سال های گذشته است.

قسمتی از گفت وگوی روزنامه «قانون» با علی جنتی را در ادامه می خوانیم.

***
زمانی که آقای روحانی وزارت ارشاد را به شما پیشنهاد کردند تردید نکردید؟
قطعا تردید داشتم. مشکلاتی را که در پیش می دیدم و می بینم، پذیرش این مسئولیت را بسیار دشوار می سازد. لذا با آقای دکتر روحانی بحث های زیادی کردیم. درنهایت احساس کردم که در این زمینه گزینه دیگری برایشان باقی نمانده است و باید به وی کمک کنم. به همین دلیل پذیرفتم تا بتوانم در این حوزه به دکتر روحانی کمک کنم.

با پدر مشورت نکردید؟
خیر مشورت نکردم. اطلاع دادم.

نظر آقای جنتی -پدر – چه بود؟
ایشان هم نظرشان این بود که وزارت ارشاد مشکلات فراوانی دارد و اگر به وزارتخانه دیگری می رفتم، بهتر بود.

در مورد اصل حضورتان در دولت آقای روحانی مشکلی نداشتند؟
نه؛ اصلا.

پس با توجه به اینکه با پدر مشورت نکردید، بعید نیست که در خطبه های نماز جمعه لب به انتقاد از شما و وزارتخانه مطبوع شما باز کنند؟
بله؛ به هر حال ایشان اگر تشخیص بدهند که جایی مشکلی وجود دارد، چه وزارت ارشاد و چه جای دیگر، بسیار صریح بیان می کنند. ممکن است قبل از تذکر علنی به خودم خصوصی بگویند؛ اما اگر احساس کنند که تذکر خصوصی مؤثر نبوده، علنی هم می گویند.

شما فرزند آیت ا… جنتی هستید؛ اما از نیروهای نزدیک به آیت ا… هاشمی به شمار می آیید. از این بابت چالشی در روابط خانوادگی شما به وجود نیامده است؟
خیر. به هر حال هر کسی نظرات و تفکرات مستقلی دارد. آشنایی من با آقای هاشمی به ۱۰ سالگی من بازمی گردد و این ارتباط تا به امروز ادامه دارد. در صحنه های مختلفی از قبل از انقلاب با ایشان ارتباط داشتم و بهره بردم. حتی در دوران مبارزاتی که ما از خارج کشور علیه رژیم پهلوی داشتیم، ایشان کمک های مالی و معنوی و فکری می کردند. بعد از انقلاب هم همین بوده است. علاقه و ارادت من به آقای هاشمی شخصی نیست، بلکه فکری است. من آقای هاشمی را شخصیتی می دانم که در جناح ها و گروه ها نمی گنجند. از افراط و تفریط به دور هستند. مصلحت نظام را از همه چیز بالاتر می دانند. در برخورد با افراد و جریان ها و مشکلات و ناملایمات سعه صدر دارند. مجموعه خصوصیات و ویژگی هایی که در ایشان دیدم من را به آقای هاشمی نزدیک کرد.

در ماجرای رد صلاحیت ایشان چانه زنی نکردید؟
خیر. بنده نمی توانستم نقشی در این ماجرا داشته باشم.

برآورد شما از وضعیت فعلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟ تا چه حد با وضعیت فعلی وزارت ارشادی که می خواهید تحویل بگیرید آشنا هستید؟
در چند سال اخیر ارتباط نزدیک با وزارت ارشاد نداشتم؛ اما آنچه که دورادور از طریق اصحاب فرهنگ و هنر شنیدم و از طریق تماس هایی که داشتم متوجه شدم، این است که مجموعه کسانی که به نوعی با این وزارتخانه سر و کار دارند دچار مشکلات عدیده ای هستند. در تمامی حوزه ها مشکلات هست. اهالی سینما، کتاب، موسیقی، مطبوعات و … با چالش های فراوانی دست و پنجه نرم می کنند. بنده تصورم این است که با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید باید تغییرات اساسی در وضعیت موجود به وجود آورد. چه از نظر سیاست ها و چه از نظر نیروی انسانی که در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند.

شما اشاره کردید مدت زیادی است از نزدیک در این حوزه فعالیت نکرده اید و با توجه به این نکته که انتخاب شما از سوی رئیس جمهور منتخب به یکباره اتفاق افتاد، تصور نمی کنید در مواجهه با مشکلات این حوزه کار دشواری پیش رو داشته باشید؟
اگر فرض را بر این بگذاریم که کسی از بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بخواهد وزیر ارشاد شود با همین چالش ها رو به رو خواهد بود. مهم نحوه برخورد با مشکلات و موانع است. بنده با این مقوله بیگانه هم نیستم. شاید اولین سمت اجرایی من در آغاز سال ۵۹ حوزه صدا و سیما بود. زمینه تحصیلی من هم نزدیک به همین حوزه بوده است. به هر حال تحصیلات در حوزه فقه و فلسفه و … و مطالعات پیرامونی هم کمک شایانی به بنده کرده است.

در نتیجه با این مجموعه بیگانه نبوده ام. در ضمن ۶ سال در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت کرده ام.در تمام این دوره ۶ ساله حضور مستمر در شورای معاونان وزارت ارشاد داشتم. به هر حال کمابیش با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ساختار آن آشنایی دارم. در همین مدت کوتاهی هم که وزارت، پیشنهاد شد با کارشناسان گفت وگو و مشورت کرده ام. می توان گفت تا اندازه زیادی تصویری جامع از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارم.

داستان خانه سینما در حال حاضر یکی از بزرگ ترین نگرانی های اهالی فرهنگ و هنر است. اول تعطیلی خانه سینما و اکنون بحث بازگشایی آن و جنجال هایی که به وجود آمده است. به نظر می رسد که قفل این خانه با کلید تدبیر و امید باز خواهد شد. چه نویدی برای اهالی سینما دارید؟
بنده هنوز به طور کامل وارد این مقوله نشدم. نه استدلال های وزارت ارشاد برای تعطیلی خانه سینما را استماع کرده ام و نه دلایل و برهان های طرفین دعوا را شنیده ام. برخورد من با این ماجرا تا به حال برخورد رسانه ای بوده است. در واقع، مسائلی را شنیده ام که در رسانه ها منعکس شده است؛ اما آنچه اکنون می توانم بگویم این است که اصولا بستن خانه سینما به عنوان یک انجمن صنفی که محل گردهمایی اهالی سینما و محل تبادل نظرات و تضارب آرا بوده، بسیار خسارت بار بوده است. این مشکل باید در اسرع وقت حل شود. یکی از مهم ترین اولویت های من بازگشایی خانه سینما است و قطعا در اولین روزهای کاری به آن خواهم پرداخت. اصولا چیزی که باید به آن توجه داشت تشکل های مدنی و صنفی است که اصحاب سینما و مطبوعات و هنر باید از آن بهره مند شوند. اگر ما تمامی فعالیت های این گروه ها را زیر نظر دولت بیاوریم و فکر کنیم پادگانی درست کرده ایم که همه باید مطیع ما باشند، بسیار عمل نادرستی است.

معاون های خود را انتخاب کردید؟
خیر.

برای معاونت مطبوعاتی به گزینه خاصی نرسیدید؟
خیر. هنوز زود است. در مرحله اول تمام وقت خود را برای تدوین برنامه ای جامع و کارآمد صرف می کنم که مجلس محترم هم رای بدهد و سرمایه کار خودم باشد. اگر خداوند کمک کرد تا از این مرحله عبور کرده و متصدی این کار شدم برای انتخاب معاونان دست به کار خواهم شد.

ما شاهد باز شدن انجمن صنفی روزنامه نگاران خواهیم بود؟
در چارچوب همان سیاست هایی که اشاره کردم قاعدتا انجمن صنفی روزنامه نگاران هم باز خواهد شد. اکنون وارد جزئیات نمی شوم.

اگر بخواهید بهترین دوره وزارت ارشاد پس از انقلاب را نام ببرید به چه وزیر و چه دوره ای اشاره می کنید؟
به نظرم یکسالی که آقای لاریجانی در وزارت ارشاد بودند، تحولات مثبت و خوبی به وجود آوردند. ایشان هم انسان متفکر و اندیشمندی است و هم از نیروهای خوبی در کنار خود بهره می برد. اگر یک دوره چند ساله در ارشاد می بودند، نتیجه بسیار مثبتی را شاهد می بودیم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)