دستکاری آمار تلفات رانندگی

اخبار مربوط به تصادفات جاده‌ای و تلفات رانندگی در روزهای اخیر افزایش یافته است اما حکومت ایران در این آمار دستکاری و مهندسی می‌کند.

سوانح و تصادفات جاده‌‌ای در ایران سالانه جان بسیاری از مردم را می‌گیرد تنها در چند هفته اخیر آمار تلفات رانندگی در ایران چشمگیر بوده و جاده‌های ایران به راهرو‌های مرگ مشابهت داشته‌اند.

بر اساس آخرین آمارهای پزشکی قانونی حکومت ایران در سال ۱۴۰۰ تا کنون، میزان تلفات رانندگی در کشور ۹.۶ درصد افزایش داشته و به رقم ۱۷ هزار در سال بالغ می‌شود.

بر اساس قوانین مربوطه مقرر شده بود که این میزان به رقم ‍۱۵ هزار در سال کاهش یابد اما میزان تصادفات رانندگی و مرگ و میر‌های ناشی از آن بالاتر از این میزان بوده است.

رشد ۳۱ درصدی حوادث رانندگی

بر اساس خبری که باشگاه خبرنگاران جوان در روز ۲۱ آذر رسانه‌ای کرد میزان حوادث رانندگی نیز در سال ۱۴۰۰ رشدی برابر با  ۳۱ درصد داشته است.

این در حالی است که در دو سال اخیر و در پی شیوع و همه‌گیری پاندمی کرونا، میزان ترددات شهری و بین شهری کاهش محسوسی داشته اما از میزان تصادفات و سوانح و تلفات رانندگی کاسته نشده است.

جاده‌های غیر استاندارد و غیر ایمن و خودروهای نامرغوب ساخت داخل از مهمترین عوامل بروز تصادفات و تلفات رانندگی در ایران است اما حکومت ایران همواره در تلاش بوده و هست که عنوان کند؛ علت اصلی در تصادفات و تلفات رانندگی «عامل انسانی» یعنی رانندگان هستند تا از بار تاثیر سوء دو عامل ذکر شده بکاهند.

تلفات رانندگی دستکاری می‌شود

اما در این بین خبری که در روزهای اخیر رسانه‌ای شد اظهارات رئیس سابق پلیس راه حکومت ایران  است که اعلام کرد میزان آمار مربوط به فوت و تلفات رانندگی درست نیست و آن را با دست بردن در آمار کم می‌کنند. [آمار وحشتناک تصادفات رانندگی در کشور؛ جان باختن ۲نفر در هر ساعت]

سید هادی هاشمی رئیس سابق پلیس راه حکومت ایران در گفتگویی با جامعه ۲۴ در روز سه‌شنبه ۷ دی ۱۴۰۰، در مورد آمار و ارقام تصادفات و تلفات رانندگی اعلام کرد که به رغم دست بردن در آمار تلفات رانندگی باز هم تلفات بالاست!

وی اشاره کرد که حکومت ایران در آمارهای ترافیکی با قسمت‌بندی تلفات رانندگی به حوادث ترافیکی نوع ۱ و ۲ و بندهای جدید، سعی کرده تا بسیاری از فوتی‌ها را جزء تلفات رانندگی به حساب نیاورند تا بلکه آمار پایین باشد ولی این اتفاق هم رخ نداد.

هاشمی افزود در بعضی موارد مرگ بعد از ۳۰ روز از سوانح، پرت‌شدن خودرو در داخل آب و یا خروج از مسیر و حریم ۲.۵ متری جاده را جزء تلفات رانندگی محسوب نمی‌‌کنند و در واقع در آمارها کلک می‌زنیم و صورت مسئله را به کلی پاک می‌کنیم.

مافیای قدرت در پشت تلفات رانندگی

وی با اشاره به این که وضعیت راه‌های کشور آشفته است و بحران پیش روی جامعه شهروندی از این بابت قرار دارد افزود نگاه نکنید که توصیف می‌کنند خودروهای ما ایمنی لازم را دارند؛ اینها حقه بازی است و هیچ ایمنی در حوزه خودرو نداریم مافیای خودرو آن قدر قویست که برخورد با آنها در ید قدرت هیچ کس در کشور نیست.

در اینجا چند سوال نمایان می‌شود که اشاره هاشمی جز به ارگان‌های قدرت و ثروت وابسته به حکومت و سپاه پاسداران به چه کسی می‌تواند باشد که هیچ کس نمی‌تواند با آنها برخورد کند؟

مسئول مرگ قریب به نیم میلیون نفر در ۲۰ سال گذشته که قربانی تلفات و سوانح رانندگی شده‌اند؛ کیست؟

البته آنچه از پشت سخنان هاشمی خود را نمایان می‌سازد این واقعیت است که حکومت ایران به جای پرداختن به عوامل اصلی سوانح و تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن می‌کوشد تا با مهندسی ارقام مربوطه، اهمیت جان انسان‌ها را نادیده گرفته و با رقم‌سازی چهره حاکمیت را سفیدسازی کند هر چند این سفید سازی به قیمت جان هزاران هزار انسان در جاده‌های مرگ بینجامد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)