در ۱۲ دسامبر ابراهیم‌ رئیسی بودجه سال آینده را تحویل مجلس شورای اسلامی داد که در آن مسئله ادامه تحریم ها در نظر گرفته شده و بر تأثیر نپذیرفتن اقتصاد ایران از تحریم‌ها تاکید شده است.

در این باره پاتریک کلاوسون (Patrick Clawson) مدیر اندیشکده واشنگتن معتقد است دولت رئیسی ضرورت اقتصادی برای ارائه امتیازات هسته‌ای و از اقدامات اقتصادی تحریمی که دولت بایدن تهدید به اجرای آنها در صورت ادامه پروسه و دست نیافتن به توافق کرده نمی هراسد. چه بسا واشنگتون بتواند این اطمینان را متزلزل کرده و تدابیر فعالی برای محدود کردن خرید نفت ایران توسط چین اتخاذ نماید.

با این حال این کار آسان نیست. چرا که ایدئولوژی رئیسی مبتنی بر آن است که خودکفایی و تعاملات تجاری با دولت‌های همسایه سودمندتر از تلاش برای عادی سازی روابط با غرب می باشد. رفع تحریم‌ها منجر به افزایش قیمت‌های نفت ایران شده و در این صورت چین که نفت ارزان از ایران خریداری می نماید متضرر می شود.

قبول مذاکره مستقیم با ایالت متحده به معنای تاثیر منفی روی منافع چین و محدود شدن منافع چین به ویژه در ارتباط با راه نوین ابریشم چین می باشد و همینطور به توافق همکاری استراتژیک بین ایران و چین اقتضا می‌کند که اختلافات میان آمریکا و ایران پابرجا بماند و واشنگتن درگیر منطقه خاورمیانه باشد و نتواند به سادگی چین را در جنوب آسیا مهار نماید و از خطراتی که چین برای تایوان ژاپن دارد جلوگیری نماید.

در هر صورت هر گونه مذاکره مستقیم آمریکا و ایران و هرگونه همکاری چین با ایالات متحده در راستای کنترل ایران و مواضع آن در مذاکره هسته‌ای قطعاً با شروط زیادی از سوی چین همراه خواهد بود و پیش از هر گونه اقدام حمایتی، چین از آمریکا می‌خواهد مالیات ها و عوارضی که در کالاهای چینی اعمال شده به کلی لغو شود، ایالات متحده دست از حمایت تایوان که سمبل یک نظام لیبرال دموکراسی در خاور دور و جنوب آسیا می‌باشد، بردارد. این شروط برای آمریکا دشوار است. زیرا که آمریکا از استراتژی مهار در برابر چین استفاده می نماید و قبول نخواهد کرد که چین در دو دهه آینده تنها ابرقدرت جهان گردد.

پاینده ایران و ایرانی

هماهنگ کننده جنبش وحدت ملی ایرانیان

 دکتر فریبرز صارمی – هامبورگ ۲۹ دسامبر ۲۰۲۱  

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)