کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از رسانه های خبری بلوچستان؛ شمار اعدام شدگان در زندان کرمان که حکم اعدامشان سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۸ آ‌ذر ۱۴۰۰ اجرا شده است دستکم ۶ نفر از جمله سه زن بوده اند.

زندانیانی که اسامی آنها محرز شده عبارتند از غلام براهویی، سعید دهمرده و خالد شه بخش و سه زن زندانی که اسامی و مشخصات آنها تا این لحظه نامعلوم است.

بر اساس این گزارشات، خالد شه‌بخش به همراه غلام و سعید روز گذشته ۱۷ آذر به همراه سه زندانی بلوچ دیگر جهت اجرای حکم به قرنطینه منتقل شدند.

همچنین گفته می شود غلام براهویی در سال ۹۶ در بم بازداشت شده است.

خانواده غلام براهویی ساعت ۵ صبح، قبل از اعدام توانسته اند غلام را ملاقات کنند.

در برخی گزارشات آمده است خالد شه‌بخش تحت جرائم مواد مخدر حکم ۲۵ سال حبس داشته است اما پس از درگیری های دشت سمسور با نیروهای یکان تکاوری در کرمان، حکم وی به اعدام تغییر کرده و حکم اعدام سریعا اجرا شده است.

گفته می شود بسیاری احکام اعدام شهروندان بلوچ در یک اقدام تلافی جویانه بعد از درگیری‌های ملک شه‌بخش در دشت سمسور و قتل ماموران حکومتی بوده است.

با احتساب افزایش شمار اعدام شدگان در زندان کرمان به شش زندانی، از ابتدای سال جاری ۱۴۰۰ تا کنون دستکم ۲۳۱نفر اعدام شده اند.

اعدام با اتهام مواد مخدر در حالیست که در قانون جرائم مربوط به مواد مخدر، اصلاح سال ۱۳۹۶، صدور حکم اعدام به طور اخص محدود شده و به طور عام یک درجه تخفیف در برخی از موارد پیش‌بینی شده بود؛ با اینحال اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند. اما ماشین اعدام در ایران هر روز سرعت بیشتری می گیرد و با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و ریاست اژه ای بر قوه قضائیه، اجرای احکام اعدام سرعت بیشتری گرفته است.

همچنین براساس گزارش منتشر شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام، آمار اعدامها از اکتبر ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی دستکم ۳۱۴ مورد بوده است که از این تعداد ۲۸۳ مرد، ۱۲ زن، ۱۳ زندانی سیاسی و ۶ کودک_مجرم، در ۲۵ استان ایران در زندانها به ثبت رسیده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)