ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد ارتش آمریکا شب گذشته با انتشار لیست عملیاتی که ارتش امریکا آماده است در جریان کمک های نظامی به اپوزیسیون سوریه انجام دهد، تاکید کرد که آغاز این عملیات به یک تصمیم سیاسی نیاز دارد.

تعلیم نظامی شورشیان و دادن مشورت نظامی، انجام عملیات حمله هوائی به یک هدف تعیین شده، ایجاد یک منطقه محافظت شده از پرواز هواپیماها، ایجاد مناطقی برای پناه دادن به مخالفان رژیم و سرانجام کنترل سلاح های شیمیائی پنج ماموریتی هستند که ارتش آمریکا در چارچوب مداخله نظامی در سوریه بعنوان هدف تعیین کرده است.
ژنرال مارتین دمپسی فرمانده ستاد ارتش آمریکا شب گذشته با انتشار لیست عملیاتی که ارتش امریکا آماده است در جریان کمک های نظامی به اپوزیسیون سوریه انجام دهد تاکید کرد که آغاز این عملیات به یک تصمیم سیاسی نیاز دارد. او گفت تمام این عملیات قادر خواهند بود کمک نظامی به شورشیان سوریه را متحقق کنیم و رژیم این کشور را تحت فشار بگذاریم.
با این حال این فرمانده بلند پایه ارتش آمریکا تصریح کرد که تجارب ده سال گذشته به ما اموخته است که کافی نیست با این مداخلات تعادل قوا در محل را برهم بریزیم. علاوه بر این ما باید هوشیار باشیم که این اتفاق عملکرد های ضروری حکومت را فلج نکند. در نتیجه ما باید آینده نگری کنیم و بویژه خود را برای پیامد های پیش بینی نشده ناشی از عملیاتمان آماده سازیم.
امروز خبرگزاری رویترز طی گزارشی از احتمال نزدیک توافق کنگره برای صدور مجوز بقصد ارسال کمک های نظامی به سوریه خبر داد.
پروژه کمک های نظامی به شورشیان سوریه که توسط دولت اوباما در اختیار کنگره قرار گرفته است طی چند هفته گذشته در این مجلس بلوکه شده است، چرا که نمایندگان می ترسند این کمک های نظامی بدست شورشیان اسلامگرای افراطی بیافتد.
یک مقام نزدیک به دولت اوباما – که نخواسته است نامش فاش شود – ادعا کرده است که آنها کوشیده اند برخی از نگرانی های کنگره را با توضیحات خود بر طرف سازند.
مایک روجرز رئیس کمیسیون اطلاعات مجلس نمایندگان تایید کرد که این مجلس علیرغم تردیدهائی که دارد ارسال سلاح را تایید کرده است.
کمیسیون اطلاعات سنای آمریکا از روز ۱۲ ژوئیه چراغ سبز ارسال سلاح را روشن کرده بود.
باید یاد آوری کرد که از دیدگاه حقوقی باراک اوباما برای آغاز عملیات ارسال سلاح به سوریه نیازی به پاسخ مثبت کنگره ندارد ولی بطور سنتی دولت مایل است با جلب نظر سناتور ها و نمایندگان مجلس اقدام کند.
اینک سازمان های نزدیک به ارتش آزاد سوریه پیش بینی می کنند که ارسال اسلحه آمریکائی در ماه اوت انجام خواهد گرفت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com