سه نفراز تیم ۵ نفره ی کوهنوردان مستقل باشگاه کوهنوردی آرش پس از پایان صعود از مسیری نو به قله ی ۸۰۴۷ متری برودپیک (Broad Peak) و در هنگام بازگشت به دلیل دید کم و اشتباه در مسیر یابی با مشکل مواجه شدند.
پویا کیوان، آیدین بزرگی و مجتبی جراحی گروه صعود نهایی این تیم موفق شدند روز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ حوالی ساعت ۱۶:۳۰ با تماس کوتاه، پایان مسیرجدید بر روی سمت جنوب غربی قله را به نام مسیرایرانیان مخابره کنند اما تازمان تنظیم این خبر موفق به بازگشت به چادر خود در ارتفاع پایین نشده و تلاش برای کمک به آنها ادامه دارد.

رامین شجاعی سرپرست و طراح این اصلی این برنامه و افشین سعیدی دیگر عضو این تیم در کمپ سه در انتظار بازگشت همراهان خود هستند.
بر اساس آخرین گزارش منتشر شده در سایت کوه نیوز و به استناد گزارش کیومرث بابازاده مدیر برنامه ی این صعود تلاش چند باربر ارتفاع پاکستانی در روز جمعه برای رسیدن به محل بی نتیجه مانده است این درحالی است که کوهنوردان حاضر در منطقه از جمله کوهنوردان کشور سوئیس به سمت ارتفاعات بالاتر حرکت کرده اند.
سایت باشگاه آرش در آخرین گزارش خود که ساعت ۲۲:۰۰ جمعه منتشر کرد خبر از حرکت شبانه ی دو باربر ارتفاع برای آغاز تجسس در ساعات اولیه ی صبح شنبه و نیز حرکت کوهنوردان سوئیسی برای ملحق شدن به آنها داد.
آخرین تماس کوهنوردان ایرانی که در ارتفاع ۷۸۰۰ متری زمینگیر شده اند مقارن با ساعت ۱۰ صبح جمعه ۲۸ تیر بود که در این تماس آیدین بزرگی وضعیت را بحرانی اعلام کرده است.
گزارش راحل عدنان خبرنگار حاضر در منطقه که در Explorersweb منتشر شده حکایت دارد آیدین بزرگی در تماس روز پنج شنبه با سرپرست تیم از وخیم بودن شرایط، پاره شدن چادرو اتمام آذوقه و آب همراه خبر داده است.
براساس گزارش امور بین الملل فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی منتشر شده درسایت فدراسیون کوهنوردی تماس های مستمری با رییس فدراسیون کوهنوردی پاکستان و دیگر افراد و نهاد های موثر برقرار است.
این تیم ۵ نفره به سرپرستی رامین شجاعی در ۲۰ خرداد ایران را به مقصد برودپیک دررشته کوه قره قروم (هیمالیای پاکستان) و با پشت سر گذاشتن مشکلات بسیار اداری و مالی ترک کرد.
تلاش سال ۲۰۰۹ تیم دو نفره ی رامین شجاعی و کاظم فریدیان با حاشیه و ناکام بود. در آن سال مسیر کامل تا قله صعود نشد .

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com