چهار تن از فعالان عرب اهوازی از شهر فلاحیه (شادگان) که به اعدام محکوم شده اند و حکم اعدام به خانواده هایشان نیز ابلاغ شده است طی نامه ایی از درون زندان کارون خواستار مداخله سازمانهای بین المللی حقوق بشر برای لغو احکام اعدامشان شدند.

یه گزارش سازمان حقوق بشر اهواز، چهار فعال عرب عبدالرضا امیر خنافره، غازی عباسی، عبدالامیر مجدمی و شهاب عباسی به صورت عادلانه محاکمه نشده اند شکنجه های شده اند و از آن ها زیر شکنجه اعتراف گرفته شده و بر این اساس به محاربه با خدا و فساد فی الارض متهم شده اند. روز شنبه گذشته ۱٣ جولای تایید حکم اعدام این افراد به خانواده هایشان ابلاغ شده است.

بنابر این گزارش در نامه این زندانیان سیاسی محکوم به اعدام آمده است: بعد از گذشت ٣ سال بازداشت دادگاه ما در سال ۲۰۱۲ تشکیل شد و بیشتر از دو ساعت و نیم طول نکشید و ما بدون اینکه بتوانیم از خود دفاع کنیم به اتهام اعمال مسلحانه و محاربه با خدا و فساد فی الارض به اعدام محکوم شدیم. با وجود اینکه ۶ نفر از وکلای ما نیز در جلسه دادگاه حضور داشتند ولی هیچکدام از آنها اجازه دفاع از موکلینش در جلسه را نداشت.
آنها در نامه شان تأکید کردند: کارشناس اسلحه در شهادتنامه خود در دادگاه گفته است که از سلاحهای شکاری کشف شده هیچ گلوله ای به سمت شخص یا ارگان دولتی و غیر دولتی شلیک نشده است ولی بازجویان اطلاعات به دادگاه فشار آوردند تا کارشناس را عوض کرده و کسی دیگر را جایگزین آن کنند تا شهادت بدهد که از این اسلحه ها به سوی ارگانهای سپاه و بسیج و ادارات دولتی تیراندازی شده است تا ما را به قیام مسلحانه متهم کنند.
طبق گزارش سابق سازمان حقوق بشر اهواز در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۲، شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان اهواز حکم اعدام و زندان ۷ نفر از فعالان سیاسی عرب شهر فلاحیه (شادگان) را صادر کرده است. مطابق این احکام:
عبدالرضا امیر خنافره فرزند یونس متولد ۱٣۶۶ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام با طناب چوبه دار محکوم شده است.
عبدالامیر مجدمی فرزند هوشنگ متولد ۱٣۵۹ متاهل فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام با طناب چوبه دار محکوم شده است.
شهاب عباسی فرزند احمد متولد ۱٣۶۵ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام با طناب چوبه دار محکوم شده است.
غازی عباسی فرزند احمد متولد ۱٣۶۱ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام با طناب چوبه دار محکوم شده است.
جاسم مقدم پیام فرزند سعید متولد ۱٣۶۴ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به سه سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل محکوم شده است.
سامی جدماوی نژاد فرزند عزیز متولد ۱٣۶۰ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به سه سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل محکوم شده است.
هادی آلبوخنفرنژاد فرزند عبدالخضر متولد ۱٣۶۰ متاهل فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به سه سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل محکوم شده است.
سازمان حقوق بشر اهواز در پایان گزارش خود، ضمن محکوم کردن احکام اعدام این فعالان سیاسی و مدنی عرب خواستار لغو فوری احکام فوق و اعاده دادرسی عادلانه برای این متهمان از سوی مقامات قضائی ایران شده و از جامعه جهانی و سازمانهای حقوق بشری خواسته است نسبت به توقف سرکوب و اعدام فعالان عرب اهواز فشارهای لازم را برحکومت جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com