کانون حقوق بشری نه به زندان- نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مهر ماه ۱۴۰۰ را در فاصله زمانی جمعه ۲۲مهر۱۴۰۰ تا روز جمعه ۳۰مهر۱۴۰۰ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

-صبح روز شنبه ۲۴ مهرماه ۱۴۰۰ بیش از صدتن از خانواده های زندانیان در زندان مرکزی ارومیه، اقدام به برپایی تجمع اعتراضی در برابر این زندان کردند. خانواده ها از ساعت ۱۰ صبح اقدام به برپایی تجمع کردند و به کمبود غذا و پایین بودن کیفیت آن و همچنین گرسنگی فرزندان و اقوام خود اعتراض کردند. مادران و همسران و اعضای خانواده های زندانیان، خواستار رسیدگی های فوری به وضعیت ناهنجار این زندان توسط عوامل و کارگزاران آن و نجات جان فرزندان خویش آن هم در شرایطی که کرونا جان بسیاری از مردم را می‌گیرد، شدند.

بیش از ۴۰ هزار نفر از فعالان و همراهان عفو بین‌الملل با امضای دادخواست این سازمان، خواستار توقف حکم اعدام آرمان عبدالعالی و حسین شهبازی شدند.

-در پی حمله عده ای از ارازل و اوباش اجیر شده توسط رئیس زندان تهران بزرگ، با تیزی و قمه به زندانیان سیاسی در تیپ ۲ این زندان و جراحت شدید زندانیان سیاسی پویا قبادی، اکبر باقری و اکبر فراجی و ضرب و شتم و تهدید سایر زندانیان به مرگ، شماری از زندانیان سیاسی در زندان اوین با صدور بیانیه‌ای، این اقدام سرکوبگرانه را که زیر نظر و با هدایت رئیس زندان و رئیس تیپ ۲ صورت گرفته را محکوم نمودند.

-مادر زندانی سیاسی – عقیدتی حمزه درویش ضمن نامه ای به آقای جاوید رحمان گزارشگر حقوق بشر در امور ایران، آخرین وضعیت فرزندش در زندان لاکان رشت و فشارهایی که بر وی وارد می‌شود، را به نگارش درآورده است. خانم گل صبا شافعی در نامه خود، همچنین به اعمال فشار عوامل وزارت اطلاعات بر روی خانواده این زندانی پرده برداشته است.

آرمان عبدالعالی، برای بار دوم در ده روز گذشته، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل گردید اما مجددا به زندان بازگردانده شد. این زندانی توسط عوامل زندان، به این ترتیب مورد شکنجه روحی – روانی قرار می گیرد.

-گزارشی از آخرین وضعیت زندان وکیل آباد مشهد حاکیست این زندان بیش از ظرفیت کنونی‌اش زندانی دارد. بیشتر زندانیان بدلیل کمبود جا و نداشتن تخت، کف خواب و یا توالت خواب هستند. در این زندان از زندانیان پرخطر نظیر قاتل‌ها و اشرار برای فشار به دیگر زندانیان، به ویژه زندانیان سیاسی و عقیدتی بهره می‌گیرند.

-سعید دهقان، وکیل و از همکاران پیام درفشان، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود جزییات بیشتری در خصوص بازداشت وی مطرح کرده است. آقای دهقان در این یادداشت از جزئیات نحوه بازداشت این وکیل دادگستری پرده برداشته و از انتقال پیام درفشان به یکی از خانه‌های امن، تزریق داروی نامشخص منجر به بروز رعشه، قطع شدن زبان، انتقال به بیمارستان روانپزشکی امین آباد، استفاده از شوک الکتریکی و ضرب و شتم این فعال حقوق بشر توسط سربازان سازمان زندان‌ها خبر داده است.

طی هفته گذشته دست کم ۸ تن در زندانهای زاهدان، سراوان، اهواز، زنجان و زاهدان اعدام شدند.

اعدام:

زاهدان-در روز دوشنبه ۲۶ مهرماه ۱۴۰۰، موسی شه‌بخش در زندان زاهدان اعدام شد.

سراوان-حکم اعدام یک زندانی بلوچ در زندان سراوان اجرا شد. این زندانی بلوچ، سعید صادقی نام داشت که از ۲۰ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و حکم اعدام دریافت کرده بود.

رامهرمز-روز سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰، حکم اعدام دو برادر اهل رامهرمز به نام‌های علی‌محمد محمدی ۴۵ ساله و اسلام محمدی ۳۸ ساله در زندان سپیدار شهر اهواز به اجرا در آمد. پس از اجرای حکم اعدام این دو برادر مادر آنها نیز دچار سکته قلبی شده و پس از انتقال به مرکز درمانی جانباخته است.

زنجان-سه زندانی روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه ۱۴۰۰ در زندان مرکزی زنجان به دار آویخته شدند. این سه زندانی بنامهای یونس، سهیل حجت‌فر ۳۹ ساله و حامد جعفرزاده ۴۱ ساله در سال ۹۷ به اتهام حمل یک تن و پانصد کیلوگرم مواد مخدر و همچنین ۶۵ قبضه کلاشینکف و کلت کمری به اعدام محکوم شده بودند.

زاهدان-روز ۲۹مهرماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی بلوچ بنام نظرناز قنبرزهی (سیاهانی) با اتهام مواد مخدر که از نابینایی ۸۰ درصدی رنج می برد در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.

بازداشت

مشهد-جواد لعل محمدی، فعال مدنی روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

سنندج-یک شهروند اهل مریوان با نام محمدحسین یوسفی ۳۰ ساله توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به سنندج منتقل گردید.

 بهبهان- غلام طیبی، شهروند اهل بهبهان و یکی از شرکت کنندگان در اعتراضات تیرماه خوزستان ظهر شنبه ۲۴ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بوکان- روزیکشنبه ۲۵ مهرماه، علی زلفی شهروند اهل بوکان جهت اجرای حکم حبس به زندان این شهرستان منتقل شد.

بهبهان-محمد خلیلی، شهروند اهل بهبهان یکشنبه ۲۵ مهرماه توسط مأمورین امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

پیرانشهر-پنج‌شنبه ۲۲ مهرماه، یک شهروند زن به نام سعدا خدیرزاده فرزند رحیم اهل پیرانشهر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است. این زن باردار است و نیاز به مراقبت‌های ویژه پزشکی دارد.

نیکشهر-دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰، یک شهروند اهل نیکشهر بنام ناصر هوت (رئیسی) توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

سوسنگرد- روز جمعه ۲۳ مهرماه ۱۴۰۰ پس از فراخوان جهت استمرار برگزاری تجمع اعتراضی در میدان شهر، نیروهای امنیتی شماری از شهروندان عرب معترض را بازداشت کردند.

رشت- سعید رضایی و احسان رضایی، دو برادر ساکن رشت روز سه‌شنبه ۲۷ مهر، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

مهران-یک زن جوان به نام میترا تقی پور۴۰ساله به همراه کودک چهار ساله‌اش مهرسام رسولی در حین بازگشت از اقلیم کُردستان در مرز شهرستان مهران از توابع ایلام بازداشت و هیچ اطلاعی در مورد پرونده قضایی و علت بازداشت وجود ندارد.

سقز-عثمان اسماعیلی، فعال کارگری، روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بانه-روز سه شنبه ۲۷ مهرماە، دو شهروند در شهرستان بانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

دهلران-فرمانده انتظامی دهلران از بازداشت یک شهروند در این شهرستان به دلیل آنچه که توهین به مقدسات در فضای مجازی عنوان خبر داد.

تبریز-یوسف سلحشور و امیر ستاری رئوف، به شعبه ۱۱۱ دادگاه کیفری ۲ تبریز احضار شدند. اتهام آنان فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده است.

اردبیل-روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه، علی و رضا واثقی، فعالین ترک (آذربایجانی)، با پایان ایام مرخصی به زندان اردبیل بازگشتند.

بانه-روز سەشنبه ۲۷ مهرماە، دو شهروند اهل بانه به نام مطلب فرجی ۳۸ ساله و دانا فرجی ۲۰ ساله از سوی مأمورین امنیتی بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل شدند.

پیرانشهر-هیچ اطلاعی از سرنوشت یک زن جوان باردار به نام سعدا خدیرزاده، اهل پیرانشهر که هفته گذشته توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد در دست نیست.

احضار

تهران-آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، روز شنبه ۲۴ مهرماه، طی ابلاغیه‌ای جهت تحمل حبس احضار شد.

شیراز-منزل نورا ممتازیان و سروش آبادی، زوج بهائی ساکن شیراز روز شنبه ۲۴ مهرماه توسط ماموران اداره اطلاعات برای چهارمین بار مورد بازرسی قرار گرفت. از نورا ممتازیان خواسته شده تا روز پنج‌شنبه ۲۹ مهرماه در اداره اطلاعات شیراز حاضر شود.

سنندج-دوشنبه ۲۶مهرماه، جبار دستباز، روزنامه‌نگار کُرد به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

ابهر-وحید ابهری و شاهین برزگر طی ابلاغیه ای به شعبه ۱۱۱ دادگاه کیفری دو تبریز احضار شدند.

تبریز-محمد مردی، شهروند ساکن تبریز، طی ابلاغیه ای به شعبه ۱۱۱ دادگاه کیفری دو تبریز احضار شد.

اردبیل-پریسا جدی، شهروند ساکن شهرستان گرمی، روز سه شنبه ۲۷ مهرماه، طی تماس‌های تلفنی مکرر به اداره اطلاعات این شهرستان احضار شد.

شکنجه و اذیت و آزار زندانیان

کرج-حسن قبادی معاون سلامت زندان رجایی شهر، که از زندانهای کردستان به زندان رجایی شهر منتقل شده، در این زندان با باندبازی و ایجاد محدودیت اقدام به اعمال فشار بر زندانیان می کند.

کرج-محمد ارکیان، معلم زندانی، از فروردین ماه سال جاری دوران محکومیت خود را در ندامتگاه مرکزی کرج سپری می کند. علیرغم سپری شدن ۷ ماه از دوران محکومیت ۱۶ ماهه‌اش، درخواست آزادی مشروط وی رد شده است.

شیراز-معین میثاقی، نگاره قادری، هایده فروتن و پسرش مهران مصلی نژاد، شهروندان بهائی ساکن شیراز علیرغم گذشت حدود یک ماه از زمان بازداشت، در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه پلاک ۲۰۱ نیروی انتظامی شیراز نگهداری می‌شوند.  

سقز-کمال شریفی زندانی سیاسی کُرد و روزنامه نگار اهل سقز اکنون نزدیک به ۵ هزار روز است که بدون حق مرخصی و ملاقات با خانواده‌اش در زندان است. این زندانی دوبار سکته کرده و از چند بیماری دیگر رنج می‌برد.

تهران-مسئولان زندان تهران بزرگ با پخش صدای زندان در فواصل هر ۱۵ ثانیه یکبار در تماسهای تلفنی زندانیان با خانواده‌هایشان، باعث آزار و شکنجه روحی روانی زندانیان و خانواده‌ها می شوند.  

نوشهر-مژگان کاووسی، زندانی سیاسی کُرد طی روزهای اخیر در گفت‌وگو با خانواده‌اش اعلام کرده که بارها در زندان نوشهر، بازرسی زندان شهر ری، پلیس امنیت اخلاقی وزرای تهران، آگاهی کرج و زندان کچویی مجبور شده تا در برهنگی کامل مورد تفتیش بدنی قرار بگیرد.

صدور احکام

مریوان-حسن فرجی شهروند اهل مریوان توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۱۰ ماه حبس محکوم شد.

تهران-محکومیت نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی – بریتانیایی، توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. وی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری و یک سال ممنوع الخروجی محکوم شده بود.

نقده-یک شهروند اهل نقده با نام محمدطاهر حسین‌پور توسط دادگاه انقلاب این شهر به تحمل ۱۵ ماه حبس محکوم شد.

بانه-ابراهیم (شورش) شوریانی، فعال رسانه‌ای به صورت غیابی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب بانه به هفت ماه حبس تعزیری محکوم شد.

مریوان –یک شهروند کُرد به نام حسن فرجی ۴۴ ساله فرزند محمد اهل روستای لنج‌آباد از توابع مریوان از سوی دادگاه انقلاب این شهرستان به ١٠ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

نقده-محمدطاهر حسین‌پور شهروند بازداشتی اهل نقده توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۱۵ ماه حبس محکوم شد.

اهواز-مهرنوش طافیان، فعال رسانه‌ای ساکن اهواز، توسط دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان به شش ماه و یازده روز حبس محکوم شد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)