همزمان با اشغال و پلمپ “خانه سینما” توسط نیروهاى انتظامى و لباس شخصى ها سینماگران کشورمان با تجمع در مقابل دربِ بسته ى خانه سینما نسبت به سیاست هاى فرهنگى جریان حاکم بر سینما اعتراض کردند. این در حالى است که مدیر عامل خانه سینما ساعاتى پیش از اشغال این خانه،  از مدیران فرهنگى کشور خواسته بود تا «ماجراجویی‌های آخر را حساب‌شده‌تر پیش ببرند چون بطور قطع و یقین با قاطبه سینما درگیر خواهند شد».

از سوى دیگر، شورای مرکزی اصناف خانه سینما طی بیانیه‌ای با اشاره به ورود مأموران حراست ارشاد در شامگاه ٢۴ تیرماه به خانه سینما تأکید کرد: همه صداقت‌ها از سوی اهالی سینما و سوء‌استفاده‌ها از سوی مدیران سینمای کشور به وضوح و حسب سوابق و اسناد موجود بر ما ثابت گردیده است.

به گزارش مهر، در این بیانیه آمده است: علیرغم همه توافقات انجام گرفته پیشین در پی اتفافات ناگوار ورود غیر قانونی و غیر اخلاقی در نیمه شب گذشته به خانه سینما توسط ماموران حراست ارشاد، صبح امروز عده قابل توجهی از اصناف سینمایی به دلیل نگرانی از شرایط و جلوگیری از استمرار این گونه تحرکات، در مقابل خانه سینما گرد هم آمدند.

با توجه به پیشنهاد نیروی محترم انتظامی برای اخذ یک مهلت ۴٨ ساعته، بدین وسیله لازم است به اطلاع کلیه دلسوزان فرهنگی و مدیران فهیم و آگاه کشور در عرصه های مختلف برسانیم از این لحظه کلیه گزینه ها به تشخیص امور اهالی سینما روی میز قرار دارد، تشخیص اینکه کدام مسیر برای خروج از وضعیت حاضر به شکل عاقلانه و مدبرانه انتخاب گردد بستگی تام و تمام به کسانی دارد که خیر و صلاح فرهنگ و سینمای کشور را می خواهند.

این فرصت علیرغم همه صداقت ها از سوی اهالی سینما و سوءاستفاده ها از سوی مدیران سینمای کشور که به وضوح و حسب سوابق و اسناد موجود تاکنون بر ما ثابت گردیده است، قطعا آخرین فرصت برای حل مشکل خواهد بود.

بدیهی است کماکان همه اصناف خانه سینما از اقدامات هیات مدیره حمایت همه جانبه خود را اعلام می کند و آمادگی خود را برای احقاق حقوق حقه قانونی برای حفظ و صیانت از خانه سینما اعلام می دارد».

این بیانیه به امضای اصناف عضو خانه سینما همچون انجمن بازیگران، انجمن جلوه های ویژه، انجمن سینمایی فیلم انیمیشن، انجمن صدای سینمای ایران، انجمن طراحان فیلم، انجمن عکاسان، انجمن فیلمبرداران، انجمن گویندگان، انجمن مدیران سالن های سینما، انجمن مستندسازان، انجمن منشیان صحنه، انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، انجمن شورای عالی تهیه کنندگان، کانون تدوینگران، کانون دستیاران فیلمبردار، کانون دستیاران کارگردان و برنامه ریزان، کانون فیلمنامه نویسان، کانون کارگردانان، کانون مدرسان ایرانی سینما، کانون آهنگ سازان، انجمن تهیه کنندگان مستند، انجمن فیلم کوتاه و انجمن چهره پردازان رسیده است.

تصرّف عدوانى

فرهاد توحیدی(رئیس هیات مدیره و سخنگوی خانه سینما) در واکنش به اشغال خانه سینما به ایلنا گفت: یک پلمپ به در خانه سینما زده شده است درحالی که ارشاد حق پلمپ ندارد. وی ادامه داد: در وردوی خانه سینما را پلمپ کردند ولی در پارگینک باز است و سه نفر از نمایندگان ارشاد در خانه سینما حضور دارند و از نظر ما تصرف عدوانی صورت گرفته است و در حال پیگیری کار هستیم.

sdf85g64df65g

عکس از مهر

 به گزارش ایسنا، در حالی چالش‌های پیش‌رو خانه‌ی سینما وارد مراحل حساس‌تری شده است که خانه سینما برای برگزاری مجمع عمومی‌اش در تاریخ ۶ مرداد ماه در محل ساختمان بهار فراخوان داده است. همچنین طبق دعوت هیات مدیره خانه سینما از روسای ٢٩ صنف سینمایی قرار بود،امروز بعداز ظهر ٢۵ تیر ماه روسای صنوف به خانه سینما در خیابان بهار بروند و درهای آن را باز کنند و در این مکان افطار کنند.

 عملیات دو ساله در یکماه!

عسگرپور مدیرعامل خانه‌ی سینما در مصاحبه‌ی اخیرش با ایسنا تصرف خانه‌ی سینما را غیرقانونی دانست و پیش‌بینی کرد: چون عملیاتی که الان این دوستان در حال انجام آن هستند،عملیات معقول صنفی نیست و عملیاتی است که قرار بود در عرض دو سال انجام بدهند که بنا به دلایلی نتوانستند و می‌خواهند در عرض یک ماه انجام بدهند پس ممکن است بیایند در خانه سینما را هم بشکنند که قطعا، کار غیرقانونی انجام داده‌اند.

او همچنین گفت: اگر بخواهند اینگونه پیش بروند، ما بطور قطع و یقین یک جریان قضائی را پی می‌گیریم چون پرس‌وجوهایش را انجام دادیم، اگر بخواهند مکانی به نام خانه سینما را تصرف بکنند، ما مسیر کیفری را پیش می‌گیریم که این مسیر دیگر حقوقی نیست.

در این میان، رئیس سازمان سینمایی از پلمپ خانه‌ی سینما ابراز خشنودى کرد و گفت: این ساختمان شب گذشته تحویل هیأت مدیره‌ی جدید شد اما با توجه به اینکه مطلع شدیم، ممکن است چنین رفتاری داشته باشند از حراست سازمان تقاضای پلمب آنجا را کردیم تا در نهایت ۴٨ ساعت آینده ساختمان تحویل هیأت مدیره‌ی جدید به ریاست آقای کاسه‌ساز شود.

مسئولان کنونى سینماى ایران، در آخرین روزهاى قدرت خود “یک خانه‌ی سینمای بدلى” را تاسیس و مانع روی‌کار آمدنِ دوباره‌ی هیأت مدیره‌ی قانونیِ خانه سینما شده اند و تا اشغال نظامى و انتظامى این خانه پیش رفته اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com