اصل ولایت فقیه را به رفراندوم بگذارید!
ولی فقیه سوم؛ خطری که در کمین است! شماره(۸۸)
[حکایت حکومت ولایت فقیه در سرزمین ایران
فصل دوم (۴۵)
تصویب اصل ولایت فقیه در مجلس خبرگان قانون اساسی (اول) تا دوره «مطلقه»]
تدوین و تحقیق از: محمد شوری (نویسنده و روزنامه نگار)
@shourimohammad

اصل ولایت فقیه را به رفراندوم بگذارید:
ولایت فقیه یکی از مسائل مهمی است که اکنون در جامعه مطرح می باشد، ولی در روزنامه ها و رادیو و تلویزیون کمتر راجع به این اصل حیاتی بحث می کنند.
به نظر من اگر این اصل به اجرا در آید مساوی است با از بین رفتن حالت روحانی و قداست علمای شیعه. زیرا علمای شیعه در طول قرن ها یا بر علیه نظام های فاسد حکومتی مبارزه کرده اند و یا با سکوت. و با تصویب این اصل خود توجیه کننده هر عمل حکومتی می شوند و چون ۱۴معصوم بیشتر نداریم این اصل سبب می شود اگر فقیهی اشتباه کرد و کسی اشتباهش را تذکر داد او نپذیرد و حتی برای آن توجیه شرعی و زور بکار برد و دین ضد زور، خود زور مدار شود و اگر بپذیرد تنها سرمایه جذب مردم یعنی حالت قدیسیت و روحانی خود را از دست خواهند داد. و نهایتا جریان به صحرای کربلا و استبداد ضد دینی منجر خواهد شد. من پیشنهاد می کنم در مورد این اصل مهم جدا از قانون و این اصل مهم، بایستی به رفراندوم گذاشته شود. در رفراندوم کافی است دو برگ چاپ شود، یک برگ قانون اساسی آری یا نه؛ و دیگر اصل ولایت فقیه آری یا نه؟
(نویسنده مطلب: احمدحاجی محمدپور).
ابهام در انتخاب فقیه:
با اینکه از آغاز مبارزات قهرمانانه ملت مسلمان و شریف و طنمان به رهبری رهبر عالیقدر و سازش ناپذیر انقلاب تاکنون همواره با دل و جان از همه رهنمودهای نجات بخش امام و دولت انقلابی پشتیبانی و اطاعت کرده ام، ولی جریان امور در مجلس خبرگان به دلایل زیر مرا نگران و مایوس ساخته است:
۱_ حذف کلمه نظام توحیدی از قانون اساسی که صلاحیت اکثریت تصویب کننده این کلمه پر محتوا و نوید بخش را مورد تردید قرار می دهد.
۲_ اصل پنجم قانون اساسی (ولایت فقیه) به صورتی که تصویب شده است. در این اصل نحوه انتخاب این فقیه مشخص نگردید و معلوم نیست مردم چگونه فقهای واجد شرایط بالا را برای شورا انتخاب خواهند کرد. البته اگر آنطوری که حضرت آیت الله منتظری در خطبه نماز جمعه ۵۸/۶/۲۳ عنوان کردند معمم بودن این فقیه یا فقها الزامی نبوده و از طریق مراجعه به آرای عمومی برای مدت حداکثر ۴ سال انتخاب شود، اشکال نخواهد داشت. در غیر این صورت در آینده ای نه چندان دور ملت ما باید انتظار قربانی شدن خود در جنگ قدرت مدعیان ولایت و به هدر رفتن خون شیهیدانش و بالاخره یک نوع دیکتاتوری خشن تر از هر زمان دیگر در تاربخش باشد.
(مریم ذاکر صفایی. دانشجو)
ولایت فقیه ناقض تعمیم امامت است:
اصل پنجم قانون اساسی به تصویب مجلس خبرگان رسید، اما این تذکرات لازم است:
یکی از عوامل تکاثر و تمرکز قدرت و ثروت در زمینه فرهنگ و از جمله انحصار تفسیر قوانین، فتوا، اجتهاد و قضاوت است. که بحث ما در زمینه تفسیر قوانین، فتوا و اجتهاد است. در تشیع با شناختی که ما از امامت دایم، این مهم حل گردیده است. یعنی آزادی اجتهاد تنها به مذهب تشیع اختصاص دارد. (با شناختی که از مذاهب دیگر داریم) اما با تصویبب اصل ولایت فقیه، اصل امامت و تعمیم آن به همه مسلمانان(منظور از مسلمانان شیعیان است) نقض گردیده است. چرا که تسلط بر فقیه عادل و با تقوا یا تسلط بر آن شورای فقهای معادل است با تسلط بر شیعه.
برای اطلاع خوانندگان باید عرض کنم که در بین مسیحیان نیز تنها فتوا دادن و تفسیر و تشخیص قوانین بر عهده پاپ و یا شورایی از آن ها می باشد. و هم چنین در بین برادران اهل تسنن، اجتهاد به جهار تن: حنبل، مالک، شافع و حنف، اختصاص دارد.
(نورالدین حسینی. شیرار)
[روزنامه انقلاب اسلامی ۵ مهر ۱۳۵۸. ستون مردم و خبرگان]
ادامه دارد…
۳۵ مهر ۱۴۰۰
نه به ولی فقیه سوم!
پیشگیری بهترین درمان. علاج واقعه قبل از وقوع.

t.me/shourimohammad
 
 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)