رئیسی تحت تحریم‌ها و اجلاس سالانه مجمع عمومی ملل متحد

با نزدیک شدن موسم اجلاس سالانه مجمع عمومی ملل متحد اعلام شده که ابراهیم رئیسی به صورت حضوری در این اجلاس در نیویورک شرکت نمی‌کند، چرا؟

بنا بر سنت هر ساله اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در ماه سپتامبر میلادی در نیویورک مقر اصلی ملل متحد برگزار می‌شود.

در اجلاس عمومی ملل متحد طبق روند سالانه، سران کشورهای عضو شرکت کرده و به ایراد سخنرانی‌هایی در حضور سایر سران کشورهای جهان می‌پردازند.

اما اجلاس امسال مجمع عمومی ملل متحد از یک جنبه برای حکومت ولایت فقیه متفاوت است و آن هم انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ولایت فقیه است که به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور ایران باید در این اجلاس شرکت کند.

رئیسی در لیست تحریم‌ها

اما وجود نام رئیسی در لیست تحریم‌ها باعث شده تا پیش از شروع اجلاس مجمع عمومی ملل متحد، گمانه‌زنی‌ها و حرف و حدیث‌ها پیرامون شرکت و یا عدم شرکت حضوری رئیسی در اجلاس عمومی ملل متحد بالا بگیرد.

بنا بر آخرین اظهار نظر رسمی از سوی حکومت ایران مجید تخت روانچی نماینده حکومت ایران در سازمان ملل در روز جمعه ۲۶ شهریور اعلام کرد که ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک حضور نخواهد یافت و در روز سه شنبه آینده همزمان با شروع اجلاس به صورت «مجازی» سخنرانی خود را در این اجلاس ارائه خواهد کرد.

همچنین اعلام شد به جای ابراهیم رئیسی که عالی‌ترین مقام اجرایی حکومت ایران محسوب می‌شود هر چند در عمل تمامی قدرت در اختیار خامنه‌ای است، حسین امیر عبداللهیان؛ وزیر امور خارجه حکومت ایران و تیم همراه او در وزارت خارجه در نیویورک حاضر خواهند شد.

هر چند عدم حضور در اجلاس عمومی ملل متحد امر شاذی محسوب می‌شود اما باید به دنبال پاسخ این پرسش بود که چه امری باعث شده است که ابراهیم رئیسی از حضور در جلسه اجلاس سالانه مجمع عمومی ملل متحد خودداری کند.

پاسخ بسیار روشن و واضح است پرونده ابراهیم رئیسی از نظر نقض وحشیانه حقوق بشر و کشتار آنقدر سیاه است که عملا جایی برای حضور وی در خانه ملل باقی نمی‌گذارد.

اما آنچه به موضوعات پروتکلی برمی‌گردد بودن نام رئیسی در لیست تحریم‌های ایالات متحده آمریکاست که نشست اجلاس سالانه عمومی ملل متحد در خاک آن برگزار می‌شود.

ابراهیم رئیس در کدام لیست‌های تحریم قرار دارد؟

ابراهیم رئیسی؛ رئیس جمهور منصوب خامنه‌ای از اوایل سال ۲۰۱۱ به خاطر نقض فاحش حقوق بشر و از آبان سال ۱۳۹۸ و بعد از سرکوب خونین اعتراضات مردم ایران بعد از گرانی بنزین در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

با نزدیک شدن به موعد اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، تلاش‌های گسترده‌ای برای ممانعت از حضور ناقضان حقوق بشر در ایران در سازمان ملل صورت پذیرفت.

این اعتراضات هم از سوی شخصیت‌های بین‌المللی ذی نفوذ صورت گرفت هم از سوی ایرانیانی که در خارج از خاک کشور و به خصوص در خاک آمریکا حضور داشتند.

تظاهرات ایرانیان مقیم خارج علیه رئیسی، عامل اصلی پرهیز وی از شرکت در اجلاس مجمع عمومی

همچنین وجود و حضور برخی سازمان‌ها و احزاب مشتکل و سازماندهی شده مانند سازمان مجاهدین خلق که رئیسی به عنوان یکی از عاملان اصلی قتل عام ۳۰ هزار نفر از اعضای این سازمان در سال ۱۳۶۷ شناخته می‌شود و اقدامات احتمالی آنها در صورت حضور ابراهیم رئیسی در نیویورک، باعث شد که حکومت ولایت فقیه بر خلاف رویه‌های معمول، از حضور رئیسی در اجلاس مجمع عمومی به صورت حضوری پرهیز کرده و به سخنرانی از طریق مجازی و آنلاین بسنده کند.

برای این پرهیز از حضور در اجلاس مجمع عمومی ملل متحد نیز برخی مهره‌های دون پایه حکومت از جمله محمد جمشیدی؛ معاون امور سیاسی دفتر رئیسی بهانه «انباشت زیاد کارد در داخل کشور» برای رئیسی را عامل اصلی عدم حضور وی در اجلاس مجمع عمومی را آورده است.

اما در ورای هر تبیین و تفسیر سیاسی از موضوع عدم شرکت حضوری رئیسی در اجلاس مجمع عمومی باید این نکته مهم را در نظر گرفت که به رغم مصونیت سیاسی که از نظر قوانین بین‌المللی برای رئیسی در سفر به نیویورک وجود دارد، جو افکار عمومی علیه وی آنچنان پررنگ است که خامنه‌ای و رئیسی را بر آن واداشته تا از خیر حضور رئیسی در نیویورک پرهیز کنند.

این واقعه ۲ هفته پس از آن اتفاق می‌افتد که آنتونیو گوترز؛ دبیر کل سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود از نقض جدی و فاجعه‌بار حقوق بشر مردم ایران ابراز نگرانی کرد و گزارش خود را تقدیم مجمع عمومی کرد. [گزارش بی سابقه دبیرکل ملل متحد در مورد شکنجه، اعدام و آزار زندانیان در ایران]

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)