حکومت ایران از هر زمان دیگری به تولید بمب اتم نزدیک شده است

در حالی که نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال برگزاری و بررسی پرونده اتمی حکومت ایران است موسسه علوم و امنیت بین‌ الملل اعلام کرد حکومت ایران از هر زمان دیگری به تولید بمب اتم نزدیک‌تر شده است.

نیویورک تایمز روز دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ به نقل از رئیس موسسه علوم و امنیت بین الملل درباره وضعیت پرونده اتمی حکومت ایران نوشت «اقدام حکومت ایران در تابستان گذشته جهت غنی سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد این حکومت را قادر ساخته تا طی مدت یک ماه به سوخت بمب اتم دست یابد».

رئیس موسسه علوم و امنیت بین الملل افزود حکومت ایران هم چنین می‌تواند طی ۳ ماه سوخت برای تولید بمب دوم و در کمتر از ۵ ماه سوخت برای بمب اتم سوم خود را تولید کند.

درخواست تولید سوخت هسته‌ای به چه منظوری بمب اتم یا…؟

نیویورک تایمز افزود حکومت ایران با فشار به دولت بایدن خواستار توافقی شده است که تولید سوخت هسته‌ای برای این حکومت به رسمیت شناخته شود.

آلبرایت رئیس موسسه علوم و امنیت بین الملل هم چنین جمعه گذشته هشدار داده بود که حکومت ایران و دولت رئیسی به دنبال افزودن بندهای جدید به توافق هسته‌ای طی مذاکرات آتی احتمالی  هستند.

آلبرایت افزود در مورد به دست آوردن این امتیاز، جامعه جهانی باید هوشیار باشد و نگذارد سران حکومت ایران با رفتار و اقدامات‌شان جامعه بین‌ المللی را بترسانند.

۴۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد میزان کافی برای ساخت یک بمب اتم

علاوه بر این و بر اساس گزارش موسسه علوم و امنیت بین الملل حکومت ایران تا ۸ شهریور ۱۴۰۰، به میزان ۱۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد ذخیره کرده اما بنا بر تخمین و برآورد موسسه علوم و امنیت بین الملل برای یک انفجار هسته‌ای و ساخت یک بمب اتم، میزان ۴۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد کافی می‌باشد.

 گزارش موسسه علوم و تحقیقات هم چنین اعلام کرده است حکومت ایران با نصب یک آبشار جدید از سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی می‌کوشد تا فاصله زمانی لازم برای دست یابی سریعتر به بمب اتم را کاهش دهد.

برآورد کلی موسسه علوم و امنیت بین الملل بر این پایه استوار است که حکومت ایران برنامه هسته‌ای خود برای تولید بمب اتم سرعت بخشیده و در این راستا نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بازرسان آن را محدود کرده است. [آخرین تحولات در پرونده اتمی ایران؛ تهران به کدام سو می رود؟]

هشدار آژانس درباره دستیابی حکومت ایران به بمب اتم

این موسسه با تکیه بر گزارش‌های جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتیجه گیری کرده که آژانس در مورد برنامه اتمی حکومت ایران زنگ‌های هشدار و خطر را برای جامعه جهانی به صدا درآورده است.

بنا بر نظر کارشناسان موسسه علوم و امنیت بین الملل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی دیگر به اطلاعات جمع‌آوری شده توسط تجهیزات نظارتی در اماکنی که حکومت ایران آزمایش مکانیکی سانتریفیوژها را انجام می‌دهد دسترسی ندارد و آنها را دریافت نمی‌کند.

موسسه علوم و امنیت بین‌ الملل همچنین در بررسی خود مشخص ساخته است که آژانس بین المللی انرژی اتمی دیگر امکان بازرسی روزانه از تاسیسات غنی سازی حکومت ایران را نداشته و بر جزئیات پیشرفت برنامه هسته‌ای حکومت ایران اشرافی ندارد.

نشست شورای حکام و  تولید بمب اتم توسط حکومت ایران

شایان ذکر است همزمان با انتشار گزارش موسسه علوم و امنیت بین الملل در روز دوشنبه ۲۲ شهریور، رافائل گروسی؛ مدیر کل آژانس بین‌المللی حکومت ایران در شروع و روز نخست نشست فصلی شورای حکام آژانس اعلام کرد «من به شدت نگرانم که مواد هسته‌ای در تاسیسات از پیش اعلام نشده حکومت ایران وجود داشته و آژانس از مکان نگهداری این مواد با خبر نیست».

پیش از شروع نشست فصلی شورای حکام آژانس، سفر رافائل گروسی به تهران برای توافق با حکومت ایران، تنها منجر به توافقی درباره تعویض کارت‌های حافظه دروبین‌های آژانس شد بدون اینکه آژانس بتواند اطلاعات این کارت‌ها را در اختیار داشته باشد.

با این شرایط آژانس بین المللی انرژی اتمی هرگز قادر نخواهد بود برنامه اتمی حکومت ایران را رصد کند و به نظر می‌رسد در چنین فضایی حکومت ایران شتابان به سوی تولید بمب اتم حرکت می‌کند امری که می‌تواند جامعه جهانی را با مخاطرات جدی روبرو کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)