قاچاق و فروش داروی کرونا در بازار آزاد

خبرها حاکی از آن است که داروی رمدسیویر که از آن برای درمان کرونا در ایران استفاده می‌شود در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها کمیاب شده و یافت نمی‌شود اما همین دارو با قیمت‌ها چند ده برابر در بازار آزاد ارائه می‌گردد.

بنا بر اظهار نظر پزشکان و متخصصان، داروی رمدسیویر میزان اثر بخشی کمی در بهبود کرونا در فقدان واکسیناسیون موثر دارد اما در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه، همین دارو به منبعی برای درآمدزایی و غارت مردمی تبدیل شده که خود سختی و مشقت مضاعف را در قبال بیماری کرونای فردی از اعضای خانواده را تجریه می‌کنند.

واردات بی‌رویه رمدسیویر به عنوان داروی کرونا

حکومت ولایت فقیه بنا بر آنچه رسانه‌هایش ادعا می‌کنند بخش عمده‌ای از ارز تخصیص یافته یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ارزی در سال ۱۳۹۹ را به خرید داروی رمدسیویر اختصاص داد.

این در حالی است که بیشتر پزشکان و متخصصین بر سر این امر اتفاق نظر دارند که رمدسیویر داروی کرونا نیست و کمترین میزان اثر بخشی را در درمان این بیماری دارد.

اما وجود شبکه رانت و فساد در حکومت ولایت فقیه باعث شده به رغم واردات گسترده رمدسیویر در سال ۱۳۹۹، اکنون این دارو در کشور مانند بسیاری از داروهای دیگر کمیاب و یا نایاب شده و سر از بازار آزاد درآورده عرضه آن به صورت قاچاق با قیمت گاه تا چندین ۱۰ برابر انجام شود.

سوء استفاده از رمدسیویر به عنوان داروی کرونا

با وجود عدم کارایی رمدسیویر به عنوان داروی کرونا و با وجود اینکه قیمت مصوب هر ویال رمدسیویر در ایران ۷۰۰ هزار تومان است اما این روزها هر ویال از این دارو در بازار آزاد به قیمت ده‌ها میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

حکومت ایران در رزوهای اخیر و بر اساس اسنادی که منتشر شده ۴۰۰ هزار ویال از داروی رمدسیویر، برابر با یک محموله ۱۳ تنی را از یک شرکت هندی تولیدکننده این دارو که مورد تایید مراجع جهانی و دارای استانداردهای بین‌المللی نبوده ترخیص کرده است.

با توجه به کمبود رمدسیویر در بازار، این داروها مستقیما سر از بازار آزاد درآوردند اما نکته حائز اهمیت در آنجاست که این محموله هیچ مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ برای ترخیص دریافت نکرده است.

ماجرای ترخیص این میزان رمدسیویر به عنوان داروی کرونا چه بوده است؟

طبق اسناد و اطلاعات به دست آمده در ۴ مرداد سال ۱۴۰۰، اداره بازرسی و فنی دارو با ارسال نامه‌ای خواستار جلوگیری از واردات رمدسیویر به عنوان داروی کرونا از شرکت هندی مزبور می‌شود.

اما به فاصله ۲ روز از ارسال این نامه از سوی اداره بازرسی و فنی دارو به اداره کل امور داور و مواد تحت کنترل، یعنی در ۶ مرداد سازمان غذا و داروی حکومت ایران طی نامه‌ای به گمرک فرودگاه «امام» خواستار ترخیص داروی رمدسیویر شرکت مزبور هندی می‌شود.

در حالی که در کمتر از یک ماه تمامی رمدسیویر به عنوان داروی کرونا وارد چرخه بازار و استفاده می‌شود در روز ۷ شهریور، سازمان غذا و دارو طی نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور اعلام می‌دارد که گمرک، بدون مجوز داروی «غیرمجاز رمدسیویر هندی» و سرم غیرمجاز از کشور ترکیه را ترخیص کرده است.

گمرک: این داروها در انبار فرودگاه «امام» انبار شده بوده نه گمرک

به دنبال اعلام شکایت از گمرک، گمرک طی بیانیه‌ای اعلام می‌دارد که داروی رمدسیویر در انبارهای شرکت تحویل گیرنده؛ یعنی شرکت انبارهای عمومی فرودگاه «امام» نگهداری می‌شده و نه گمرک.

اداره گمرک همچنین می‌افزاید هیچ گونه فشاری بر وزارت بهداشت مبنی بر ترخیص این دارو نبوده بلکه از وزارت بهداشت صرفا خواسته شده بوده که این داروها را تعیین تکلیف کند!

واکنش سازمان غذا و دارو نسبت به ترخیص رمدسیویر به عنوان داروی کرونا

بعد این رسوایی سخنگوی سازمان غذا و داروی حکومت ایران درباره ترخیص محموله رمدسیویر اعلام داشت مطالب طرح شده ناشی از این امر است که ارگان‌های مربوطه از ریکال دارو و شرایط و فرآیند آن اطلاعی ندارند و طبیعی است که اطلاعی نیز نداشته باشند!

علاوه بر این حیدر محمدی؛ مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز اعلام کرد اقلام مورد بحث موجود در گمرک اقلامی است که مجوز وزارت بهداشت را ندارد  و ما هم نمی‌دانیم چه اقلامی در گمرک است!

فرودگاه «امام» مامنی امن برای قاچاق سپاه پاسداران

با توجه به اظهار بی‌اطلاعی از داروهای موجود در انبارهای فرودگاه «امام» و رفع مسئولیت از فرآیند آزادسازی آنچه که به عنوان داروی کرونا نامیده می‌شود اما در واقع داروی رمدسیویر بدون اعتبار بین‌المللی و استاندارد است این سوال پیش می‌آید که چه کسی در پشت پرده این قاچاچ و انتقال رمدسیویر غیرمعتبر نه به کانال‌ها و مراجع رسمی یعنی داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها قرار دارد بلکه به بازار آزاد قرار دارد؟

پاسخ این پرسش را شاید بتوان در آنجا یافت که بدانیم فرودگاه موسوم به فرودگاه «امام» تحت کنترل سپاه پاسداران و به طور اخص نیروی قدس سپاه پاسداران است و اداره گمرک و سایر نهادهای نظارتی در حکومت ولایت فقیه هیچ گونه نظارت یا حسابرسی بر ورودی و خروجی کالاهای موجود در آن ندارند.

این روند انگشت اتهام در بحث قاچاق رمدسیویر به عنوان داروی کرونا را به سوی سپاه پاسداران و در راس آن خامنه‌ای نشانه می‌رود که به قیمت از بین رفتن جان‌ شهروندان ایرانی به سودای مرگ و تجارت خون مشغول هستند. [پرفروش ترین داروها در ایران کدامند و سود آن مال کیست؟]

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)