تغییر شکل‌های متعدد ویروس کرونا | باورهایی غلط درباره ماسک زدن

اشاره: هفته گذشته ۴۴۶۵ زندگی در اثر ابتلا به کرونا به پایان رسیدند. در این مدت زمانی دو بار رکورد تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور شکست و در روز دوم شهریور ۷۰۹ بیمار کرونا فوت کردند. متأسفانه در این بازه زمانی هر ثانیه ۳ نفر در کشور به کروناویروس مبتلا و هر دو دقیقه، یک بیمار کرونایی فوت شدند. روز گذشته نیز ۵۷۱ نفر دیگر بر اثر کرونا جان باختند و بیش از ۳۶ هزار نفر ابتلا جدید ثبت شد. این در حالی است که به گفته متخصصان تنها راه مقابله با کرونا واکسیناسیون گسترده افراد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. در این ارتباط روز گذشته وزیر بهداشت که پیش از این با واردات واکسن مخالف بود وعده داد که تا دهه فجر واکسیناسیون همه افراد تکمیل خواهد شد. گفتنی است که وزیر بهداشت دولت دوازدهم علیرغم وعده‌های فراوانی که داد اما با ایجاد انحصار در واردات واکسن مانع واردات واکسن از طریق بخش خصوص، اتاق بازرگانی، ارگان‌ها و نهادها شد. علی لاریجانی در یک گفت‌وگو کلاب هاوسی که به تازگی منتشرشده گفت: مردادماه سال گذشته با طرف چینی مذاکره کردم که واکسن بفرستند و قرار شد ۱۸ میلیون واکسن با قیمت ارزان بفرستند که وزارت بهداشت در مطالعات اولیه‌اش مشکلاتی داشت و در این خصوص تعلل ایجاد شد. اکنون امید است که وزارت بهداشت دولت سیزدهم به وعده خود عمل کند و به مقدار زیاد واکسن وارد کشور کند تا جان مردم در امان بماند و وضعیت کسب‌وکار، آموزش و … مردم مانند کشورهای دیگر به حالت عادی بازگردد. از سوی دیگر رئیس کمیته واکنش سریع اپیدمی کرونا هشدار داد و گفت: باید تغییر در ساختار و رویکرد تخصصی درباره اپیدمی کرونا با سرعت صورت گیرد تا دچار پیک بعدی کرونا نشویم و اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود لامبدا به کشور صورت گیرد.

همه جمعیت هدف کشور زیرپوشش واکسیناسیون
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برنامه ما این است که تا دهه فجر امسال همه جمعیت هدف کشور زیرپوشش واکسیناسیون کرونا قرار گیرند. برنامه ما این است که تا دهه فجر امسال همه جمعیت هدف کشور زیرپوشش واکسیناسیون کرونا قرار گیرند.
بهرام عین اللهی که به همراه رئیس‌جمهوری به خوزستان سفرکرده، روز جمعه گفت: کرونا اگرچه دیده نمی‌شود ولی یک بحران است و مردم چون این ویروس را نمی‌بینند متوجه شرایط نمی‌شوند لذا لازم است که مردم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، به ویژه ماسک زدن را در دستور کار خود قرار دهند.
وی ادامه داد: یکی از راه‌های مهم برای کنترل و مهار کرونا واکسیناسیون است لذا جامعه هدف باید هرچه سریع‌تر اقدام به تزریق هر نوع واکسنی کنند. عین اللهی گفت: الآن در دنیا ثابت‌شده کشورهایی که واکسیناسیون خوبی انجام داده‌اند میزان مرگ‌ومیر آنها به مراتب پایین‌تر آمده است. وی افزود: واکسیناسیون باید هر چه سریع‌تر انجام شود و مردم دنبال نوع واکسن نباشد. واردات واکسن کرونا به کشور سرعت گرفته است. وزیر بهداشت تصریح کرد: ویروس کرونا به شکل بمب و موشک است که باید با ماسک و فاصله اجتماعی رعایت شود و هر واکسن کرونا موجود باشد باید استفاده شود و مردم دنبال نوع واکسن نباشند و واکسن‌های مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان هستند وارد کشور می‌شود.

اگر واکسیناسیون گسترده انجام نشود با پیک‌های بعدی مواجه می‌شویم
رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: همچنان در پیک هستیم، با توجه به اینکه دو هفته‌ی آینده قابل پیش‌بینی نیست، اما قطعاً شرایط همچنان بحرانی‌ خواهد بود.
«علی بیرجندی نژاد» رئیس نظام پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وضعیت اپیدمی در این شهر، بیان کرد: وضعیت اصلاً مناسب نیست و همچنان در پیک هستیم، با توجه به اینکه دو هفته‌ی آینده قابل پیش‌بینی نیست، اما قطعاً شرایط همچنان بحرانی‌ خواهد بود. وی ادامه داد: سن درگیری بسیار کاهش پیداکرده است و الآن با کاهش سن مبتلاها مواجه هستیم، همچنین متأسفانه سن مرگ‌ومیر نیز کاهش پیداکرده و شاهد فوت افراد جوان هم هستیم. بیرجندی نژاد افزود: بیشتر علائم مبتلاهای کرونا، همچنان از علائم تنفسی است که به صورت سرفه و علائم عمومی‌تر همچون تب خود را نشان می‌دهد. وی در پاسخ به سؤال که گفته می‌شود در مشهد سردخانه‌ها دچار کمبود جا شدند، گفت: اساس کنترل این بیماری واکسیناسیون است، اگر واکسیناسیون به شکل وسیع انجام نشود، دچار پیک‌هایی به این شکل می‌شویم و وقتی با آمار قابل‌توجه مواجه هستیم بدیهی است که دچار کمبود اکسیژن، دارو و سردخانه شدیم. بیرجندی نژاد ادامه داد: در کنار وظیفه‌ی مسئولین، مردم با حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، کمک کنند تا در شرایط پیک دچار ابتلاهای بیشتر نشویم چون در این صورت کار سخت‌تر می‌شود و نیاز است همه دست به دست هم دهیم، شاید مهم‌ترین کمک مردم به خودشان و عزیزانشان عدم حضور در جمع‌های حضوری باشد. وی افزود: باید پروتکل‌ها رعایت شود تا آمار کاهش پیدا کند و امکانات موجود پاسخگوی نیاز بیمار شود، اگر تعداد مبتلاها افزایش پیدا کند با کمبود امکانات مواجه می‌شویم و برخی از این امکانات محروم شوند و سرنوشت دیگری برای آنها رقم بخورد.
کرونا هنوز اولویت کشور نیست
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا با اشاره به وضعیت کرونا در کشور، انتقاداتی را به نحوه مدیریت بیماری وارد دانست و تأکید کرد: مدیریت اپیدمی کرونا به‌تنهایی از عهده وزارت بهداشت برنمی‌آید. بحث هم فقط شخص وزیر نیست، اگر ۱۰۰ وزیر بهداشت دیگر هم تغییر کند اما ساختار ثابت بماند و تفکرمان درباره مقابله با اپیدمی تغییر نکند، همین روند تکراری را خواهیم داشت. دکتر حمید سوری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور، گفت: غیر از قسمت‌های جنوب شرقی، مابقی کشور وضعیت نامناسبی دارد و فراوانی مرگ در خیلی از استان‌ها بالا است.

گسترش بالای “دلتا” در کشور
وی گفت: گسترش اپیدمی با واریانت دلتا بسیار زیاد است و متأسفانه در بیشتر شهرها تخت‌های بیمارستانی اشغال است و میزان بار اپیدمی قابل‌توجه است. به نظر می‌رسد عدم توجه کافی به مسئله کرونا علت این اتفاقات است. وی افزود: یکی از ضعف‌ها این است که هنوز کرونا جزو اولویت‌های اصلی کشور نیست و به همین دلیل سایر سازمان‌هایی که باید مسئولیت داشته باشند و تمام‌قد در مقابل اپیدمی به وزارت بهداشت کمک کنند، این اقدام را انجام نمی‌دهند. مدیریت اپیدمی کرونا به‌تنهایی از عهده وزارت بهداشت برنمی‌آید. بحث هم فقط شخص وزیر نیست، اگر ۱۰۰ وزیر بهداشت دیگر هم تغییر کند اما ساختار ثابت بماند و تفکرمان درباره مقابله با اپیدمی تغییر نکند، همین روند تکراری را خواهیم داشت.

خطر جدی است
سوری با تأکید بر اینکه خطر کرونا جدی است، ادامه داد: ممکن است فراوانی بیشتری از ابتلا و مرگ‌ومیر داشته باشیم و لازم است واکنش سریعی در برابر اپیدمی ترتیب دهیم. من نگران وقفه ایجادشده برای تغییر دولت و کابینه هستم که مبادا تأثیر منفی در کنترل اپیدمی داشته باشد و وضعیت را بدتر کند.

وزیر جدید بهداشت چیدمان مدیریتی خود را با سرعت انجام دهد
وی تأکید کرد: یکی از اولویت‌هایی که هرچه سریع‌تر باید شکل گیرد این است که وزارت بهداشت فرم خاص خود در دولت سیزدهم را به دست آورد و وزیر محترم بهداشت جدید چیدمان مدیریتی خود را با سرعت انجام دهند و بدون وقفه وارد فعالیت‌ها و فرآیندهای مدیریتی شویم. تقارن اپیدمی و تغییر و انتقال دولت اکنون در زمان خوبی اتفاق نمی‌افتد و انتقال دولت در حالی رخ می‌دهد که به بدترین اعداد مرگ‌ومیر کرونا در کشور رسیده‌ایم‌.

جهش “لامبدا” در برخی کشورهای همسایه
وی درباره شرایط کشور در روزهای آتی نیز تصریح کرد: گزارش‌هایی از ترکیه و برخی کشورهای همسایه از جهش لامبدا داریم؛ بنابراین خطرش بیخ گوش ما است و با توجه به اینکه کنترل درستی بر ترددهای ما صورت نمی‌گیرد، هرلحظه ممکن است جهش لامبدا در کشور گزارش شود و روزهای آینده بسیار نگران‌کننده است. امیدواریم اقدامات لازم هرچه سریع‌تر وجدی‌تر صورت گیرد؛ در غیر این صورت با شیوه‌ای که الآن از مدیریت اپیدمی می‌بینیم، وضع ممکن است از این هم بدتر شود. ویروس مرتباً در حال جهش است و چه‌بسا در آینده جهش‌هایی سخت‌تر از جهش‌های فعلی هم بروز پیدا کند.

شرایط روزبه‌روز بدتر می‌شود
وی با اشاره به اینکه کرونا در کشور ما در حال گردش است، بیان کرد: اکثر نقاط کشور آلوده است و این شرایط روزبه‌روز بدتر می‌شود آنتم در شرایطی که هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم. ابتلا و بستری کرونا همچنان روند مثبت دارند و در کل کشور روند رو به افزایش است‌.
۵۷۱ فوتی دیگر کرونا
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه‌روز منتهی به ظهر روز گذشته متأسفانه ۵۷۱ بیمار کووید-۱۹ جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند. همچنین در همین بازه زمانی ۳۶ هزار و ۲۷۹ بیمار جدید مبتلا نیز شناسایی شدند.
به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، تاکنون ۱۷ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۴۸۳ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۷ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۹۱۸ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۲۵ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۴۰۱ دُز رسید. تا روز ۵ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۶ هزار و ۲۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴ هزار و ۷۹۹ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۴۱۴ نفر رسید. متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۷۱ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۰۵ هزار و ۲۸۷ نفر رسید. خوشبختانه تاکنون ۴ میلیون و ۸۴ هزار و ۹۹۱ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۷ هزار و ۸۱۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۲۸ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۱۶۱۵ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است. در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

روند صعودی مرگ‌های کرونایی در هفته گذشته
شیوع ویروس در کشور در مقایسه با قبل همچنان هم وضعیت وحشتناک است. در اوج موج سوم و چهارم ۹۵ و ۱۶۷ هزار نفر به کرونا مبتلا شده بودند. همچنین تعداد مبتلایان هفت روز اخیر چهار برابر ابتدای موج چهارم است. اما متأسفانه تعداد مرگ همچنان در کشور رکورد می‌زند. در یک هفته گذشته در روزهای ۳۱ مرداد و ۲ شهریور و با مرگ ۶۸۴ و ۷۰۹ نفر رکورد تعداد فوتی‌های کروناویروس در کشور شکسته شد. همچنین در این بازه زمانی به‌طور متوسط هرروز زندگی ۶۳۸ نفر از مبتلایان کرونا به پایان رسید. این یعنی تقریباً هر دو دقیقه در ایران یک نفر به خاطر ابتلا به کرونا فوت می‌کند. جمع این دو دقیقه‌ها به معنای مرگ ۴۴۶۵ نفر در هفت روز اخیر است. به راین اساس برای سومین هفته پی‌درپی رکورد تعداد جان‌باختگان کووید-۱۹ در کشور شکسته شد. در مقایسه با هفته پیش ۱۰.۵ درصد به تعداد فوتی‌های کرونا در کشور اضافه شد. هفته گذشته هم تعداد فوتی‌ها ۱۱.۷ درصد بیشتر شده بود. این طولانی‌ترین روند صعودی نمودار مرگ کرونا در کشور است به‌طور که در هشت هفته گذشته هر هفته به تعداد جان‌باختگان کروناویروس در کشور اضافه‌شده است. بر اساس آمار وزارت بهداشت در مجموع در این مدت ۳۳۱۴۳ نفر از مبتلایان کووید-۱۹ در بیمارستان‌ها بستری شدند و تعداد بستری‌ها نسبت به هفته پیش کاهش اندکی داشت و حدود ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد. یکی از علت‌های این موضوع می‌تواند تکمیل ظرفیت بسیاری از بیمارستان‌ها در بستری بیماران کرونا باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)