اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیر مسئول و ناکارآمد به قتلگاهی تبدیل شده است که طبق آمار رسمی روزانه بیش از ۷۰۰ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت های وارد شده بر خانواده ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می نشینند. این کشتار کرونایی شهروندان در کنار ده ها معضل دیگر از جمله کمبود دارو و مراکز درمان، ضعف مالی بیماران و عدم توانایی خرید دارو ها،هزینه بالای تست کرونا و سی تی اسکن، گرانی ویزیت پزشکان بویژه مراکز درمانی خصوصی و …  مهم تر از آن اعمال تبعیض و شکاف طبقاتی در درمان و بهداشت و امر واکسیناسیون مردم محروم، نشان دهنده ابعاد دیگر سیاست های حاکم می باشد.

در حالی که نهادهای دولتی و اقلیت مرفه حاکم، بیگانه با هر درد و رنج، با قبضه امکانات و تجهیزات بهداشتی درمانی با هدف دستیابی به سود بیشتر،از همان ابتدا با ممنوعیت خرید واکسن های معتبر و عدم ارائه خدمات حمایتی ویژه دوران قرنطینه به شهروندان، به‌دامنه پاندومی کرونا وسعت بخشیدند. دولت و ارگان های متولی در مقابل چنین بحران مرگباری که سراپای جامعه را به فلاکت و نیستی سوق داده است، با شانه خالی کردن از زیر بار وظایف خود، با تاخیر و کند نمودن امر واکسیناسیون، نظام سلامت را همچون سایر حوزه ها به بحران وحشتناکی کشانده اند . بودجه اختصاص یافته مقابله با کرونا را ۵۳۰ میلیارد تومان تصویب کرده اند، درحالیکه بودجه حوزه علمیه ۱۷۳۳میلیارد تومان (سه برابر بودجه مقابله با کرونا) را به خود اختصاص داده است.

بخش اعظم این بودجه ناعادلانه نیز در روند بوروکراسی نظام سودمحور به جیب باندهای رانت خوار و سوداگران مرگ سرازیر شده است. در شرایطی که بیماران از کمبود دارو، تخت و امکانات بیمارستانی، اکسیژن، و حتی سرم،  جان خود را از دست می دهند  و مردم در صف های طویل مراکز واکسیناسیون، با نبود واکسن مواجه اند، مافیای دارو در بازار سیاه (آزاد) داروها و واکسن های وارداتی را  با قیمت های سرسام آور نصیب اقشار و طبقات برخوردار می گرداند.

سیاست عدم حمایت از اقشار آسیب پذیر بخش کثیری از محرومان و افراد فاقد مدارک هویتی(  مانند شناسنامه و کارت ملی، مهاجران)، آسیب دیدگان مواد مخدر  و بی خانمان ها و …  را نیز از واکسیناسیون حذف می کند و عملا به اشاعه سویه های مرگبار کرونا می افزاید.

استقرار چنین شرایط فاجعه باری برجامعه محصول بحران همه جانیه و فساد سیستماتیک نظام سیاسی و اقتصادی سرمایه داران کنونی است که جز کسب سود بیشتر و انباشت سرمایه، و اعمال ستم و سرکوب در مقابله با مردم معترض و توده های زحمتکش قانون دیگری نمی شناسند. رشد و گسترش روزافزون اعتراضات، اعتصابات و تجمعات کارگران، معلمان، پرستاران و کادر درمان، بازنشستگان، جوانان و جنبش های مردمی بویژه اعتراضات سراسری اخیر خوزستان به بی آبی، محرومیت و تبعیض، نقطه مقابل چنین بساط ظالمانه و مرگ آفرین است.

همانگونه که در اعتصابات سراسری اخیر کارگران ، خواست «واکسیناسیون سریع و رایگان همگان در مقابل کرونا» مطالبه ای محوری به شمار می رود، کارگران و توده های زحمتکش و تشکل های مستقل علیه روند کشتار کرونایی مردم محروم و کالایی شدن بهداشت و درمان از مبارزه دست نخواهند کشید و خواهان مجازات عاملان کشتار کرونایی شهروندان می باشند.

ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن اعلام انزجار و اعتراض شدید علیه این همه ناکار آمدی و بی توجهی حکومت به سلامت مردم هشدار می دهیم  چنانچه به خواسته های عمومی برای واکسیناسیون فوری رایگان ، مطمئن و همگانی اقدام نشود و طی یک برنامه ی مشخص و زمانبندی شده این چهار مورد مطالباتی با تعهد و مسوولیت پذیری انجام نگیرد  مسوولیت همه عواقب آن را برعهده کلیه مسوولان حکومتی ونهاد های دولتی میدانیم .

ما اعلام می کنیم خواستار قرنطینه  همراه با تامین حداقل های زندگی در مدت لازم برای اجرای آن برای کارگران و زحمتکشان و فرودستان هستیم  و.بدون قرنطینه همراه با تامین معیشت برای اقشار مزد و حقوق بگیر و بیکاران و فرودستان از دامنه ی این بیماری کاسته نخواهد شد

بی شک  امر واکسیناسیون و قرنطینه ، بدون تامین دارو و تجهیزات بیمارستانی برای بیماران و توزیع ماسک و مواد ضد عفونی برای عموم مردم کرونا پایدار خواهد ماند . ما خواهان تامین این ضروریات اساسی برای کنترل و نابودی و ریشه کن کردن بیماری کووید ۱۹ هستیم .

ما بازداشت وکلایی راکه به خاطر اعتراض به مسوولیت ناپذیری حکومت  تحت پیگرد قرار گرفته اند شدیدا محکوم می کنیم و خواستار آزادی بی قید و شرط  و فوری آنان هستیم .

امضا کنندگان:

  • سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی
  • سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
  • انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران
  • اتحاد بازنشستگان
  • اتحاد سراسری بازنشستگان ایران
  • گروه اتحاد بازنشستگان
  • کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
  • کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری

 

۴ شهریور ۱۴۰۰

 
 
  •  

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)