سرنوشت مذاکرات برجام به کجا خواهد انجامید؟

مذاکرات برجام که از روز ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ و بعد از پایان ششمین دور آن به موقتا به پایان رسید با گذشت بیش از ۲ ماه و بعد از انتقال دولت در حکومت ایران همچنین با اما و اگرهای بسیاری روبرو است.

وقتی بعد از پایان دور ششم مشخص گردید که حکومت ایران خواسته‌های بسیاری را بر روی میز طرف‌های برجامی قرار داده است، مذاکرات موقتا متوقف شد.

غرب و به طور مشخصا آمریکا در مقابل زیاده‌خواهی‌های حکومت ایران بارها به صراحت اعلام کرد که هیچ تحریمی را لغو نخواهد کرد مگر آنکه حکومت ایران به اجرای بی چون و چرای مفاد برجام ۲۰۱۵ برگردد.

در این بین ایالات متحده نه تنها هیچ تحریمی از حکومت ایران را لغو یا تعلیق نکرد همچنین برخی تحریم‌ها را بر برخی افراد و شبکه‌های قاچاق نفت حکومت ایران به چین اعمال کرد.

از سوی دیگر حکومت ایران نیز نه تنها به اجرای مفاد برجام ۲۰۱۵ برنگشت بلکه بر موارد نقض برجام مانند افزایش تولید اورانیوم فلزی و راه‌اندازی آبشار جدید سانتریفیوژهای جدید در اصفهان افزود و بسیاری از دسترسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌هایش را نیز متوقف کرد.

این امور بر نگرانی‌ها در غرب دامن زد به طوری که حکومت ایران هشدارهایی را از سوی کشورهای غربی دریافت کرد. [تروئیکای اروپا به حکومت ایران در مورد نزدیک شدن به بمب اتم هشدار داد!]

مذاکرات برجام و انتقال دولت در ایران

از سوی دیگر دلیل دیگری نیز برای عدم ادامه مذاکرات برجام نیز طرح می‌شد؛ انتقال دولت در حکومت ایران.

اما با وجود اینکه از نیمه مرداد این انتقال صورت گرفته و رئیسی رسما اداره امور دولت منتسب خامنه‌ای را به دست گرفته است هنوز چشم‌انداز روشنی برای ادامه مذاکرات برجام نیست و خبرهای حاکی از آن است که وضعیت همچنان بن‌بست می‌باشد.

مذاکرات برجام و اظهار تردید نماینده آمریکا

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در مذاکرات برجام نیز سرپرستی هیئت آمریکایی برای گفتگو را بر عهده دارد در روز ۲۹ مرداد اعلام کرد در مورد نتیجه گفتگوهای وین برای برگشت دوجانبه حکومت ایران و ایالات متحده تردید دارد.

مالی در رابطه با تابلویی که در آن توافقی در مذاکرات حاصل نشود اعلام کرد ۲ راهکار در این زمینه داریم یا اینکه آمریکا و حکومت ایران به یک توافق کاملا جداگانه دست یابند و یا اینکه رشته‌ای از واکنش‌های تنبیهی در مورد حکومت ایران با همکاری شرکای اروپایی انجام شود.

مالی همچنین افزود چنانچه برنامه هسته‌ای حکومت ایران پیشرفت داشته باشد و این حکومت همچنان به برداشتن قدم‌های تحریک‌آمیز هسته‌ای ادامه دهد در صورتی که اگر به فعالیت‌های تحریک‌آمیز منطقه‌ای ایران اشاره‌ای نکنیم این ما را به سمت دیگری رهنمون خواهد ساخت یعنی از رسیدن به توافق دور خواهیم شد.

وی بدین ترتیب سرنوشت توافق هسته‌ای با حکومت ایران را زیر «یک علامت سوال بزرگ» خواند که با عدم همکاری حکومت ایران، احیای برجام امری نیست که «در اختیار» آمریکا باشد.

عدم توافق در مذاکرات برجام و تناقضات در درون حکومت ایران

با وجود اینکه حکومت ایران تا کنون از برگشت به دور هفتم مذاکرات برجام سر باز زده است اما اظهاراتی متناقض از سوی برخی، در درون حکومت ایران شنیده می‌شود.

از جمله مسعود پزشکیان از اعضای مجلس حکومت ایران با زیر علامت سوال بردن سیاست جناح خامنه‌ای که اکنون در قالب دولت رئیسی نمایندگی می‌شود با اشاره به اینکه مگر ادعا نمی‌کردند دولت روحانی مسائل را به برجام گره زده، افزود خب این دولت جدید به برجام گره نزد گفت و گو نکند و برجام را پاره کند نگویند حالا برویم گفت و گو کنیم پاره‌اش کنید.

اما پزشکیان در اینجا بر روی امری انگشت می‌گذارد که تناقضی که حکومت ایران در آن گرفتار آمده را برملا می‌کند.

پزشکیان می‌افزاید اما مسائل را هم حل کنید الان جامعه نسبت به حاکمیت نگاه خوبی ندارد.

سوال و تناقضی که بر جای می‌مانند این است که بدون حصول توافق و رهایی از زیر بار تحریم‌های کمرشکن آمریکا، خامنه‌ای و رئیسی و جناح مربوطه چگونه می‌خواهند مشکلات کشور را حل کنند؟

این اظهارات پزشکیان در حالی است که خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران در روز دوشنبه اول شهریور اعلام کرد زمان به نفع برجام نیست.

تناقض امتیازات بیشتر یا امتیازات کمتر!

افزون بر این یکی از سخنگویان وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۲ شهریور اعلام کرد چنانچه حکومت ایران در جریان مذاکرات احتمالی آتی امتیازات بیشتری تقاضا کند یا امتیازات کمتری بدهد گفتگوها به نتیجه نخواهد رسید.

همچنین همزمان ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پیرامون ادامه روند مذاکرات اعلام کرد آمریکا و متحدانش برای احیای برجام مواضع خود را به وضوح بیان کرده‌اند و اکنون نوبت «جمهوری اسلامی» است که موضع خود را مشخص کند.

پرایس همچنین در روز اول شهریور اعلام کرده بود تمامی تحریم‌های مربوط به نفت علیه حکومت ایران کماکان به قوت خود باقی می‌مانند و به نفع ماست که ببینیم حکومت ایران به طور دائم و قابل راستی آزمایی از کسب سلاح اتمی ممانعت می‌شود.

بدین ترتیب و با اظهاراتی که از سوی طرف‌های برجام اتخاذ شده است به نظر می‌رسد حکومت ایران در یک بن‌بست و مخمصه دست و پا می‌زند و اتخاذ هر سیاستی در آینده راه به سوی افقی روشن برایش نخواهد برد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)