مهران قره باغی

به نقل از ؛کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، ۳۰ مرداد ۱۴۰۰، زندانی سیاسی مهران قره باغی در بازداشتگاه اطلاعات اهواز مورد تهدید و شکنجه بازجویان و شکنجه گران اطلاعاتی قرار گرفته است.

در بازجویی هایی که در بازداشتگاه اطلاعات اهواز از این زندانی شده است، از او اطلاعاتی درمورد دوستانش خواسته شده در حالی که وی از سال ۹۸ در زندان بهبهان محبوس است.

علاوه بر این بازجویان در اهواز به زندانی سیاسی مهران قره باغی گفته اند: «تو را به سیستان تبعید می کنیم تا کسی صدایت را نشنود و خبری از تو نباشد و به فراموشی سپرده شوی. آن قدر در زندان تو را نگه می داریم تا دیوانه شوی».

یادآوری می کنیم که زندانی سیاسی مهران قره باغی ساعت ۳ بامداد روز دوشنبه ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰، به طور ناگهانی از زندان بهبهان به بازداشتگاه اطلاعات اهواز منتقل و تحت بازجویی قرار گرفت. گفته می شود به او اتهام تبلیغ علیه نظام به نفع مجاهدین خلق در زندان زده شده و به این دلیل تحت فشار و بازجویی قرار گرفت.

مهران قره باغی روز دوشنبه ۱۸ مرداد۱۴۰۰، به همراه یک زندانی دیگر بنامه محمدحسین انصاری فر از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به زندان بهبهان بازگردانده شدند.

مهران قره باغی، ۲۹ ساله و از اهالی روستای سرحد آقا از توابع شهرستان بهبهان و لیسانس کشاورزی است.

او در تاریخ ۲۸ دیماه ۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود ۱ ماه با پایان مراحل بازجویی به زندان بهبهان منتقل شد.

مهران قره باغی از بابت اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام، مشارکت در تخریب و احتراق اموال عمومی، مشارکت در اخلال در نظم عمومی، مشارکت در ساخت مواد ناریه غیرنظامی، عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران و افساد فی الارض» در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است. وی همچنین به «بغی» متهم شده است.

این زندانی سیاسی در پرونده پیشین خود، توسط دادگاه انقلاب به اتهامات «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس محکوم شد که ۲ سال آن اجرایی است.

پیشتر در اردیبهشت ۱۴۰۰، گزارش شده بود ماموران قضاییه و اطلاعات در بهبهان خانواده زندانی سیاسی مهران قره باغی را با اعلام محکومیت اعدام فرزندشان پیش از برگزاری جلسه دادگاه مورد شکنجه روحی و روانی قرار دادند و به مادر این زندانی سیاسی اعلام کردند که حکم اعدام پسرشان صادر شده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)