گروگان گیری دریایی برای باج‌خواهی!

پس از آن که خبرگزاری‌ها اعلام کردند یک کشتی در دریای عمان ربوده شده است رویترز خبر از آن داد که این کشتی توسط عوامل حکومت ایران به گروگان گرفته شده است.

رویترز روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ به نقل از ۳ منبع آگاه اعلام کرد که کشتی آسفالت پرینسس که با پرچم کشور پاناما تردد می‌کرد هنگام تردد از نزدیکی سواحل امارات متحده عربی و در نزدیکی تنگه هرمز توقیف شده و به گروگان گرفته شده است.

کشتی آسفالت پرینسس راهی بندر صحار در شمال عمان بوده است.

در همین حال آسوشیتدپرس گزارش کرد ۴ فروند کشتی دیگر در سواحل امارات متحده عربی اعلام کرده‌‌اند که کنترل هدایتشان را از دست داده‌اند.

شرکت دریانوردی مرین ترفیک نام ۴ فروند کشتی که کنترل هدایت خودشان را از دست داده‌اند را با نام‌های «کوئین اماتا»، «گولدن بریلیانت»، «جاگ پوجا» و «ابس» معرفی کرد.

آسوشیتدپرس همچنین افزود کشتی دیگری با نام «کامدهنو» نیز گزارش داده که کنترل کشتی خود را از دست داده است.

تکذیب گروگان گیری از سوی حکومت ایران

بلافاصله بعد از اعلام خبر گروگان گیری کشتی پرینسس سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح حکومت ولایت فقیه؛ ابوالفضل شکارچی سراسیمه در صحنه حاضر شد و توقیف یا ربودن یا گروگان گیری کشتی مربوطه از سوی حکومت ایران یا نیروهای نیابتی‌اش را یک جنگ رسانه‌ای خواند و افزود جنگ رسانه‌ای کشورهای فرامنطقه‌ای با کمک اسرائیل و کشورهای منطقه عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی جدید است.

افزون بر شکارچی سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز هر گونه ورود نیروهای نظامی ایران به کشتی‌های در حال تردد در منطقه خلیج فارس و دریای عمان را تکذیب و آن را خبرسازی‌های کذب توسط برخی رسانه‌های غربی و اسرائیلی خواند و نسبت به آن هشدار داد.

ارزیابی‌های اولیه به وضوح نشان می‌داد که این یک عملیات توسط دزدان دریایی نبوده است.

انگشت اشاره گروگان گیری به سوی ایران به دلیل سوء پیشینه‌های فراوان

بعد از رد این فرضیه و به رغم اینکه حکومت ایران از خود درباره گروگان گیری این کشتی سلب مسئولیت کرده بود انگشت اتهام به سوی حکومت ایران گرفته شد.

این اتهام در پی آن قوت گرفت که  اعلام شد حمله به کشتی مرسر استریت در روز پنجشنبه ۷ مرداد، بنا بر اعلام رسمی چند کشور غربی از جمله آمریکا، انگلستان، رومانی، کانادا و همچنین اسرائیل از سوی حکومت ایران بوده است.

متعاقب آن اعلام شد در یک سال گذشته حکومت ایران دست کم به پنج کشتی دیگر در مسیرهای کشتی‌رانی بین‌المللی حمله کرده است.

داده‌ها نشان می‌داد که در این حمله نیز اثر انگشت حکومت ایران وجود دارد. اما تهدید ضمنی حکومت ایران به هر گونه واکنش احتمالی در پاسخ به کشتی مرسر استریت خود نشان می‌داد که در پشت پرده اسراری نهفته است.

وارونه‌گویی برای پنهان کردن نقش حکومت ایران در حمله و گروگان‌گیری

حکومت ایران وقتی در مظان اتهام جدی در حمله به کشتی مرسر استریت قرار گرفت اقدام به وارونه گویی از زبان سفیر خود در انگلیس کرد.

محسن بهاروند سفیر حکومت ایران در انگلیس برای رفع تقصیر در یک وارونه گویی مدعی شد که در طول یک سال اخیر ۱۱ کشتی ایرانی مورد حمله قرار گرفته که در یک مورد حمله با زیردریایی صورت گرفته بدان معنا که پای یک دولت در میان بوده است.

اما تمامی این اظهارات و وارونه گویی‌ها نمی‌توانست سبب آن شود که انگشت اتهام از سوی حکومت ایران در جهت گروگان گیری کشتی جدید برداشته شود.

بر عکس هر چه انکارها از سوی حکومت ایران بیشتر می‌شود این ادعا قوت بیشتری می‌گیرد که گروگان گیری کشتی در سواحل امارات کار حکومت ایران یا نیروهای نیابتی او برای باج‌گیری است.

سابقه طولانی حکومت ایران در گروگان گیری برای باج‌خواهی

گروگان گیری کشتی‌ها برای باج‌خواهی از سوی حکومت ایران سابقه طولانی دارد در تابستان سال ۱۳۹۸ حکومت ایران نفتکش استینا ایمپروی انگلستان را در پی توقیف یک کشتی سپاه پاسداران توسط نیروی دریایی انگلیس در تنگه جبل‌الطارق به گروگان گرفت.

همچنین سابقه دارد که سپاه پاسداران در دی ۱۳۹۹ یک کشتی کره جنوبی را به علت آزادنکردن پول‌های بلوکه‌شده ایران توسط کره جنوبی به بهانه «ایجاد آلودگی نفتی و مخاطرات زیست محیطی» در تنگه هرمز به گروگان گرفت.

در پی رایزنی‌ها مشخص شد که پس از قول کره جنوبی برای آزادسازی پول‌های حکومت ولایت فقیه، این حکومت اقدام به آزادسازی کشتی کره جنوبی کرده است؛ یک باج‌خواهی آشکار.

فکت‌ها و نمونه‌ها آنقدر گسترده و ترفندهای حکومت ایران در این باره آنقدر عیان شده‌اند که ظاهرا هر گونه حاشا برای حکومت ایران سودی در بر نخواهد داشت.

فقدان واکنش جدی ایران را در گروگان گیری جری‌تر کرده است

اما فقدان یک واکنش مناسب بین‌المللی به گروگان گیری کشتی‌ها و باج‌خواهی آشکاری که حکومت ایران از این قبل می‌کند باعث شده تا حکومت ایران با خود بپندارد برای همیشه این راه برایش باز خواهد بود که دست به راهزنی دریایی و گروگان گیری کشتی دیگر کشورها بزند بدون اینکه تاوانی برای آن بپردازد.

اما این بار و بعد از حمله به کشتی مرسر استریت گویا معادله دچار تغییراتی شده است چرا که ۲ خدمه این کشتی کشته‌ شده‌اند و کشورهای ذیربط شامل انگلیس و رومانی بعلاوه لیبریا بعلاوه برخی دیگر از کشورها خواهان جلسه فوری شورای امنیت در این زمینه شده‌اند.

در همین حال انگلستان و رومانی که شهروندان آنها در حمله به کشتی مرسر استریت کشته شده‌اند و لیبریا در روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد خبر دادند که طی شکایت و در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده‌‌اند که حکومت ایران با استفاده از پهباد به نفتکش مرسر استریت حمله کرده است.

این نامه همچنین تاکید می‌کند که این اقدام حکومت ایران نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و کشورهای مربوطه خواستار محکومیت آن از سوی شورای امنیت ملل متحد شدند.

موضعگیری ناتو و اتحادیه اروپا درباره حمله و گروگان گیری کشتی‌ها

علاوه بر این ناتو و اتحادیه اروپا نیز به جمع کشورهای فوق پیوسته و حمله حکومت ایران به کشتی مرسر استریت را محکوم کرده و ناتو رسما به حکومت ایران هشدار داده و آن را ناپذیرفتنی اعلام کرده است.

کشورهای مربوطه در این ماجرا همچنین مستقلا نیز تهدید کرده‌اند که پاسخ درخوری به این حملات حکومت ایران خواهند داد. [آمریکا و انگلیس؛ حکومت ایران منتظر پاسخ مناسب باشد!]

حال با گروگان گیری کشتی جدید که اسکای نیوز پیرامون آن اعلام کرد که یک گروه شامل ۸ الی ۹ مرد مسلح وارد آن شده‌اند تنش‌ها بین حکومت ایران و کشورهای غربی به شدت بالا گرفته است.

علاوه بر اسکای نیوز خبرگزاری رویترز نیز در شامگاه روز ۱۲ مرداد اعلام کرد منابع دریایی می‌گویند نیروهای مورد حمایت ایران کشتی آسفالت پرینسس را مصادره کرده‌اند.

گزارش رویترز: حکومت ایران اقدام به گروگان گیری کرده است

رویترز از  لندن گزارش داد بعد از آنکه آژانس دریایی انگلستان یک مصادره بالفعل را در آب‌های نزدیک به تنگه هرمز در روز سه‌شنبه گزارش داد نیروهای امنیت دریایی گفتند اعتقاد بر این است نیروهای مورد حمایت ایران نفتکشی را در خلیج سواحل امارات متدحده عربی مصادره کرده‌‌اند.

به نقل از رویترز دو منبع دریایی کشتی گروگان گیری شده آسفالت بتومن پرینسس را در منطقه آب‌های عربی شناسایی کرده‌اند که عازم تنگه هرمز بوده است.

با گروگان گیری کشتی جدید توسط نیروهای نیابتی حکومت ایران، وضعیت حکومت ولایت فقیه با وجود شکایت کشورهای مربوطه در ماجرای حمله به کشتی مرسر استریت به شورای امنیت وخیم‌تر شده و تنش‌های بین این کشور و غرب ممکن است منجر به پاسخگویی متقابل یا حتی حمله نظامی محدود منجر شود.

برخی تحلیلگران نیز گروگان گیری کشتی جدید توسط عوامل حکومت ایران را عاملی برای فرار از عواقب حمله پهبادی این کشور به کشتی مرسر استریت ارزیابی کرده‌اند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)