یک شرکت چینی قاچاق نفت ایران را بر عهده دارد

خبرگزاری رویترز خبر داد که یک شرکت چینی در قاچاق نفت حکومت ایران و ونزوئلا به چین نقش اصلی را دارد.

فروش نفت ایران تحت تحریم‌های شدید ایالات متحده قرار دارد.

بعد از خروج دونالد ترامپ از برجام و وضع مجدد تحریم‌های علیه حکومت ایران، فروش آزادانه نفت ایران متوقف شد و دارائی‌های حاصل از فروش نفت حکومت ایران در کشورهای دیگر بلوکه شد و تا کنون برگشت داده نشده است.

پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، حکومت ایران رو به فروش نفت به صورت قاچاق به متحدان نزدیک خود آورد.

بنا بر اظهارات زنگنه از آن زمان به بعد پول نفتی که توسط حکومت به صورت قاچاق و عمدتا به چین با قیمت بسیار ارزان‌تر از بازاهای جهانی فروخته می‌شود به کشور بازگشت داده شده است.

قاچاق نفت ایران به چین توسط شرکت چینی کنکورد پترولیوم

حال اما رویترز در روز پنجشبه ۳۱ تیر اعلام کرد شرکت چینی کنکورد پترولیوم در قاچاق نفت ایران و ونزوئلا به چین نقشی اساسی دارد.

بنا بر اعلام رویترز این شرکت لجستیک چینی با نقش تحریم‌های آمریکا در خرید نفت حکومت ایران و ونزوئلا و انتقال آن به چین نقش محوری را بر عهده داشته است.

استناد به منابعی از سه کشور مربوطه

رویترز در گزارش خود به هفت منبع آگاه شامل منابعی که به شرکت نفت چینی نزدیک هستند همچنین یک منبع مطلع نزدیک به شرکت دولتی ونزوئلا و منابعی در درون حکومت ایران استناد کرده است

شرکت چینی کنکورد پترولیوم نقشی اساسی را در فروش نفت ایران و ونزوئلا دارد از این شرکت همچنین با عنوان سی‌سی‌پی‌سی نیز نام برده شده است.

ادامه نقض تحریم‌ها توسط کنکورد چینی بعد از لیست‌گذاری در آمریکا

پیش از این دولت پیشین الایات متحده آمریکا این شرکت چینی را در سال ۲۰۱۹ به لیست تحریم‌های مرتبط با حکومت ولایت فقیه افزوده بود.

اما از زمان تحریم این شرکت توسط ایالات متحده آمریکا نقش ویژه و گسترده این شرکت لجستیک چینی در قاچاق نفت ایران و ونزوئلا به چین، آن چنان روشن نبوده که اکنون رویترز آن را فاش ساخته است.

شرکت چینی کنکورد ار پالایشگاه‌های کوچک در چین به عنوان واسطه برای قاچاق نفت ایران به چین استفاده می‌کند تا رد پایی از خود بر جای نگذارد.

شرکت چینی کنکورد در هنگ کنگ به ثبت رسیده اما بلافاصله بعد از ثبت به شریک اصلی تجاری حکومت ایران و ونزوئلا تبدیل شده است.

شرکت چینی کنکورد در ۲ ماه میلادی آوریل و می، بیش از ۲۰ درصد از صادرات نفت ونزوئلا معادل ۴۴۵ میلیون دلار را به چین منتقل کرده است.

دور زدن تحریم‌ها

از آنجا که کشورها و شرکت‌های دیگر به دلیل تحریم‌های آمریکا حاضر به خرید نفت ایران و ونزوئلا نیستند این دو کشور با دور زدن تحریم‌ها و روش‌های مختلف از جمله شرکت‌های پوششی یا روش کشتی به کشتی و با خاموش کردن سامانه ردیابی کشتی‌ها اقدام به قاچاق نفت به چین می‌کنند.

بنا بر آنچه رویترز فاش ساخته است شرکت کنکورد چین ۱۴ نفتکش در اختیار دارد که در می‌توانند در مجموع چیزی بالغ بر ۲۸  تا ۳۰ میلیون بشکه نفت را جابجا کنند.

قاچاق نفت ایران به چین ۳۲ درصد ارزان‌تر از بازارهای جهانی

قاچاق نفت ایران به چین در حالی صورت می‌گیرد که حکومت ولایت فقیه در قرارداد ۲۵ ساله با چین توافق کرده بود که به دلیل تحریم‌ها نفت خود را ۳۲ درصد ارزان‌تر از بازاهای جهانی به چین بفروشد.

اخیرا نیز وال استریت ژورنال فاش ساخت دولت بایدن قصد دارد فشارهایی را علیه فروش نفت حکومت ایران به چین با هدف بازگرداندن این کشور به پای میز مذاکرات برجام اعمال کند در صورتی که مذاکرات به سرانجامی نرسد. [بایدن به دنبال ارزیابی تشدید تحریم‌های ایران]

دو منبع مطلع به رویترز گفتن که شرکت کنکورد چین در سال گذشته از ۱۴ کشتی برای انتقال نفت ایران و ونزوئلا استفاده کرده است.

حراج سرمایه‌های ملی ایران و نفت ایران و قیام تشنگان در خوزستان

آنچه شاید در این بین کمرنگ به نظر برسد این واقعیت است که حکومت ایران نفت ایران را که سرمایه ملی متعلق به مردم ایران است به قیمتی بسیار نازل و از طریق  قاچاق به کشورهایی چون چین می‌فروشد تا پول آن را صرف هزینه‌ها و مطامع خود کند.

مردم ایران از پول فروش نفت سودی نمی‌برند و هم‌اکنون استان نفتی ایران؛ خوزستان به دلیل فقدان امکانات معیشتی ابتدایی مانند آب دست به اعتراضات سراسری زده و بسیاری از آنها توسط نیروهای نظامی حکومت ولایت فقیه کشته و زخمی شده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)