تنشی دیگر بین آمریکا و حکومت ایران

جو بایدن؛ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد حمایت تسلیحاتی حکومت ایران از حزب الله لبنان تهدیدی فوق‌العاده برای امنیت ملی آمریکا می‌باشد.

جو بایدن؛ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ در حالی که وضعیت اضطراری در رابطه با لبنان را تمدید می‌کرد ادامه انتقال تسلیحات حکومت ایران به حزب الله لبنان را تهدیدی فوق‌العاده و غیر معمولی برای امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا دانست.

رئیس جمهور بایدن طی نامه‌ای خطاب به کنگره، دلایل ادامه تمدید وضعیت اضطراری در مورد لبنان را تداوم بعضی فعالیت‌ها از جمله ادامه انتقال تسلیحات حکومت ایران به حزب الله لبنان که شامل سیستم‌های تسلیحاتی فزاینده پیچیده می‌شود عنوان کرد.

جو بایدن در نامه خود تصریح کرد که این اقدامات باعث تضعیف حق حاکمیت ملی لبنان شده و به بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی در منطقه دامن زده است.

بایدن افزود این اقدامات همچنین تهدیدی فوق‌العاده و غیر معمولی برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

رئیس جمهور بایدن در نامه خود به کنگره افزود «به همین علت من تصمیم گرفتم که ضروری است شرایط اضطراری ملی درباره لبنان بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۴۴۱ ادامه یابد».

پیشینه وضع وضعیت اضطراری در رابطه با لبنان

شایان ذکر است برای اولین بار در اوت ۲۰۰۷ فرمان اجرایی اعلام وضعیت اضطراری ملی برای آمریکا در ارتباط با لبنان توسط جورج دبلیو بوش و به دنبال توسعه‌طلبی و نفوذ حزب الله لبنان در دولت این کشور صادر شد و از آن زمان تا کنون این فرمان هر ساله به دلیل تهدیداتی که وجود داشته تمدید شده است.

حال با نزدیک شدن به موعد صدور این فرمان، جو بایدن نیز در اولین سال ریاست جمهوری‌اش و برای چهاردهمین سال پی در پی اقدام به تمدید وضعیت اضطراری در رابطه با لبنان کرده است.

تمدید وضعیت اضطراری در رابطه با لبنان با استناد به قانون اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری این امکان را برای روسای جمهور آمریکا فراهم می‌سازد تا افراد یا نهادهایی که در لبنان حاکمیت ملی این کشور را تضعیف می‌کنند تحریم کند.

حکومت ایران پشت ویترین حزب الله لبنان

حال اما اشاره مستقیم رئیس جمهور بایدن به حزب الله لبنان است که نزدیک‌ترین حامی حکومت ولایت فقیه به شمار می‌رود و حکومت ایران علاوه بر اینکه بنیانگذار آن بوده در طول بیش از ۳ دهه همواره همه گونه پشتیبانی از آن به عمل آورده است.

دبیر کل حزب الله لبنان نیز در سال‌های اخیر به وضوح از حمایت همه جانبه حکومت ولایت فقیه از حزب الله لبنان پرده برداشته است.

حزب الله لبنان مانع تشکیل دولت ملی در لبنان

حزب الله لبنان در سال‌های اخیر با نفوذ در دولت و دیگر ارگان‌های این کشور مانع شکل‌گیری یک دولت ملی شده است.

در یک سال گذشته  و بعد از آنکه سعد حریری مامور تشکیل کابینه شده، سنگ‌اندازی‌های حزب الله لبنان مانع از تشکیل دولت، توسط حریری شده تا بدانجا که اخیرا سعد حریری اعلام کرد از تشکیل کابینه انصراف داده است.

لبنان در حال حاضر و بعد از استعفای حسان دیاب موقتا توسط وی اداره می‌شود و حزب الله لبنان و برخی دیگر از جریان‌های سیاسی وابسته به حکومت ایران مانع از تشکیل یک دولت وحدت ملی در لبنان شده‌اند.

ورشکستگی اقتصادی لبنان

دخالت‌های حزب الله لبنان کشور لبنان را به ورطه ورشکستگی اقتصادی کشانده و بنا بر گفته بانک جهانی، لبنان در حال حاضر از یکی از بدترین بحران‌های تاریخ مدرن جهان رنج می‌برد.

بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول واحد پول لبنان (پوند لبنان) طی ۲ سال اخیر بیش از ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و این امر موجب فقر شدیدی در میان شهروندان این کشور شده است.

با این حال حزب الله لبنان دست از توسعه ‌طلبی‌های خود در لبنان برنداشته و با حمایت مستقیم حکومت ایران اقدام به صدور تروریسم، خشونت در داخل و خارج خاک لبنان می‌کند.

چندی پیش حسن ذیاب که موقتا دولت لبنان را اداره می‌کند در نشستی با حضور سفیران و نمایندگان کشورهای خارجی که برای کمک به وضعیت لبنان گرد هم آمده بودند از جامعه جهانی برای نجات مردم لبنان استمداد فوری طلبید و اعلام کرد کشورش به زودی شاهد یک انفجار بزرگ ناشی از بحران اقتصادی خواهد بود.

کشورهای خارجی از جمله فرانسه اعطای هر گونه کمک‌های مالی به لبنان را مشروط به تشکیل دولت ملی در لبنان کرده‌اند اما کارشکنی‌های حزب الله لبنان مانع از تشکیل دولت در طول یک سال گذشته شده است.

بنا بر اخباری که برخی رسانه‌ها منتشر کرده‌اند وضعیت وخیم اقتصادی برخی از شهروندان لبنان را مجبور ساخته تا در ماه‌های اخبر در سطل‌های زباله به دنبال غذا بگردند.

افزایش تنش بین آمریکا و حکومت ایران

تاکید مستقیم جو بایدن بر اینکه تسلیحات ارسالی از سوی حکومت ولایت فقیه برای حزب الله لبنان امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند می‌‌تواند دامنه رویارویی‌ها بین آمریکا و حکومت ایران را که در جبهه‌های دیگر مانند مذاکرات برجام و جنگ نیابتی در سوریه و عراق با یکدیگر درگیر هستند را تشدید کرده و به رویارویی بیشتر بکشاند.

تهدیدی که با وجود مذاکرات غیر مستقیم و تن ندادن حکومت ایران به مذاکرات مستقیم با آمریکا امکان بروز آن در چشم‌انداز دوری نیست.

علاوه بر این تاکید جو بایدن به دخالت حکومت ایران توسط حزب الله در لبنان می‌تواند باعث افزایش احتمال مطرح‌شدن دخالت‌های منطقه‌ای حکومت ایران در مذاکرات وین شود. [دخالت‌های منطقه‌‌ای ایران]

امری که پیش از این و در بطن مذاکرات بارها از سوی آمریکا مورد اشاره قرار گرفته بود که از آن با نام توافقی کامل‌تر یا برجام ۲۰۲۱ یاد شده است.

با صدور این فرمان اجرایی و تمدید وضعیت اضطراری، تنش‌های بین آمریکا و ایران افزایش خواهد یافت و کمتر مخاطبی می‌تواند تصور کند که بازنده این رویارویی آمریکا باشد.

به نظر می‌رسد روزهای سختی در مقابل روی حزب الله لبنان و حکومت ایران قرار دارد در حالی که در درون خاک خود نیز از جانب مردم به جان آمده تحت فشار قرار گرفته است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)