ثروتمندترین استان فلاکت‌بارترین استان

شکی در این نیست که استان خوزستان به تنهایی از لحاظ منابع طبیعی ثروتمندترین و داراترین استان ایران است. اما از نظر شاخص‌های فلاکت نیز شاید بتوان گفت خوزستان در صدر استان‌های کشور قرار دارد.

استانی که یک روز برق ندارد یک روز سیلاب‌های سهمگین خانه‌ شهروندانش را ویران می‌کند. یک روز در نزدیکی پرآب‌ترین رودهای کشور خشکسالی را تجربه می‌کند. یک روز ریزگردها و گرد و غبار آسمان استان را تیره می‌کند و یک روز فاضلاب شهری در خیابان‌های شهرهای استان سرازیر می‌شوند تا زندگی مردم استانی را که بر روی طلای سیاه قرار دارد به تباهی بکشند.

البته فقر و فلاکت خوزستان بدینجا پایان نمی‌پذیرد. بر روی دریایی از نفت و در کنار رودهایی که روزگاری پر‌ آب‌ترین رودخانه‌‌های کشور بودند این روزها مردمان شهرهای خوزستان فلاکت دیگری را تجربه می‌کنند قطعی آب آشامیدنی و عدم دسترسی به آب سالم. [خوزستان تشنه آب، خامنه ای تشنه خون!]

تبعیض ملیتی در استان خوزستان

اما فقر و فلاکت خوزستان تنها به موضوعات زیست محیطی برنمی‌گردد. حکومت ولایت فقیه هر آنچه از تبعیض می‌شد در حق شهروندان این استان روا داشته است.

استان خوزستان هجدهمین استان کشور از نظر سرمایه اجتماعی کشور است که این رتبه پایین برآیندی از تبعیض مضاعف از سوی حاکمیت، عدم رسیدگی به امورات استان، فقدان آزادی‌های اجتماعی و عدم ارتباط تنگاتنگ با پایتخت و از جمله پایین بودن رتبه این استان از نظر سرمایه اجتماعی کشور است.

علاوه بر این فقر گسترده بر روی دریایی از ثروت‌های طبیعی، تبعیض، عدم رسیدگی به استان، عدم توسعه‌یافتگی در استان خوزستان باعث شده تا مردمان این استان در مقابل میز حکومت ولایت فقیه قرار گیرند.

بنا بر برخی گزارش‌ها ۷۵ درصد از شهروندان خوزستان اعتقاد دارند که حکومت ولایت فقیه علیه این استان تبعیض روا می‌دارد.

فقر و بیکاری در خوزستان

۷۱ درصد از اعراب خوزستان معتقد هستند که در فقر به سر می‌برند و ۸۱ درصد دیگر نیز اعتقاد دارند که بیکاری در میان آنها بیشتر است.

استان خوزستان در حال حاضر رتبه نخست بیکاری را در میان ۳۱ استان کشور در اختیار دارد.

از نظر اشتغال نیز استان خوزستان آخرین رتبه اشتغال به نسبت جمعیت را در میان استان‌های کشور دارا می‌باشد.

مجموعه این عوامل تبعیضی در کنار خشکسالی‌های اخیر، فقر، گرمای طاقت‌فرسا، وجود آلودگی‌های تنفسی ناشی از ریزگردها و آلاینده‌های کارخانجات صنعتی، عدم اشتغال‌زایی و مدیریت ناکارآمد باعث شده تا استان خوزستان با حدود ۲۰۰ هزار مهاجر در چند سال گذشته مقام نخست مهاجرت را در کشور داشته باشد.

فقر و فلاکت در زمینه تحصیل

در زمینه تحصیل استان خوزستان بدترین رتبه کشور را داراست، این استان رتبه اول کودکان بازمانده از تحصیل در کشور را دارد.

آمارهای حکومتی از آن حکایت می‌کند که ۱۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل در این استان وجود دارند. زبان مادری متفاوت و عدم پرداختن به تحصیل در آن که تبعیضی آشکار به شمار می‌رود از دلایل بازماندگی از تحصیل کودکان در این استان است.

همچنین از نظر بی‌سوادی رتبه سوم کشور به خوزستان تعلق دارد و این استان با کمبود بیش از ۱۴ هزار معلم روبرو می‌باشد.

حاشیه نشینی در استان خوزستان

استان خوزستان از نظر حاشیه‌نشینی رتبه دوم کشور را با ۴۰۰ هزار جمعیت حاشیه‌نشین داراست.

از کل مساحت استان حدود ۶ هزار هکتار معادل ۱۳ درصد از این استان بافت فرسوده محسوب می‌شود.

فقر و فلاکت در زمینه موضوعات اجتماعی

استان خوزستان در زمینه آسیب‌های اجتماعی دومین استان از نظر تشکیل مجموع پرونده‌‌های قضایی به نسبت جمعیت استان را دارد که علت اصلی این وضعیت وجود فقر و معضلات دیگر اجتماعی در استان است.

فقر و فلاکت در زمینه اشتغال زنان

استان خوزستان در زمینه اشتغال زنان که یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی در جوامع نوین است وضعیت مناسبی ندارد. این استان از بین ۳۱ استان کشور در رتبه ۲۴ قرار دارد.

بهداشت شهری

در زمینه فاضلاب شهری و پسماندها حدود ۳۵ درصد از شهرهای استان دارای مجوز محیط زیستی برای دفع فاضلاب شهری نیستند.

این خود به معنای یک فاجعه در محیط شهری می‌باشد. شواهد و قرائن در سال‌های اخیر نشان می‌دهد با بارش هر باران ولو به میزان اندک، فاضلاب به خیابان‌های و خانه‌های مردم در استان خوزستان سرازیر می‌شود.

محیط زیست

در دهه‌های اخیر سدسازی‌های بی‌رویه، خشکاندن هورها و تالاب‌ها برای استخراج نفت باعث شده تا یک میلیون هکتار از اراضی استان خوزستان تبدیل به بیابان خشک شوند که همین امر نقش زیادی در زمینه ایجاد طوفان‌های خاک و ریزگردها دارد که سلامت شهروندان استان را به خطر انداخته است.

در حال حاضر در این استان ۳ کانون بحرانی ایجاد ریزگرد در شهرهای اهواز، ماهشهر و هندیجان ایجاد شده است.

آلودگی هوا

آلودگی هوا نیز یکی دیگر از مشکلات استان خوزستان می‌باشد در استان خوزستان ۱۱ میلیون تن دی اکسید کربن از فعالیت‌های صنعتی و ۳۸ میلیون تن از بخش انرژی تولید می‌شوند که مجموعا با ۴۹ میلیون تن آلاینده‌های هوا،‌ ۵.۷ درصد از کل انتشار گازهای گلخانه‌ای کشور در این استان تولید می‌شود.

نابودی تالاب‌ها

نابودی تالابها نیز یکی دیگر از معضلات زیست محیطی استان محسوب می‌شود حال و روز هورالعظیم در هفته‌های اخیر مشتی از خروار این معضل در استان خوزستان می‌باشد.

خوزستان زخمی التیام ناپذیر

از همین مرور شتابان دردهای خوزستان متوجه می شویم که چهره چروکیده و رنج کشیده امروز خوزستان حاصل بیش از ۴۳ سال سیاست تبعیض و فقر آفرینی است. خوزستانی که بر دریای ثروت ایران آرام یافته است، نا ‌آرام ترین و خونین پیکره این وطن است. از این رو خیزش و قیام کنونی خوزستان را باید سرباز کردن زخمی کهن تلقی کرد که تا از بین رفتن مسبب آن زخم، پایانی برای آن متصور نباشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)