آیا غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم فلزی می‌تواند برای حکومت ایران در مذاکرات وین راهگشا باشد؟

در پی اعلام خبر مربوط به قصد حکومت ایران برای تولید اورانیوم فلزی نگرانی‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران بالا گرفت و کشورهای غربی نسبت به غنی سازی ۲۰ درصدی به حکومت ایران هشدار دادند.

بعد از توقف روند مذاکرات وین  بعد از دور ششم مذاکرات، حکومت ایران که سوژه اصلی در این مذاکرات است از اهرم‌های خاص خود برای فشار بر غرب به منظور امتیازگیری بیشتر در مذاکرات استفاده می‌کند.

در این راستا حکومت ایران اعلام کرده قصد دارد اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصد تولید کند.

این امر بر خلاف مفاد قطعی برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام است و بنا بر اعلام وال‌استریت ژورنال در راکتور تحقیقاتی تهران انجام خواهد شد.

این خبر وقتی توسط خبرگزاری‌های معتبر بین‌المللی منعکس شد به سرعت بازتاب یافت و ابراز نگرانی‌هایی از طرف‌های غربی را در پی داشت.

شکی نیست که این امر به فرمان خامنه‌ای صورت می‌گیرد. علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی اخیرا با صراحت اعلام کرد «تصمیم‌گیری در مورد برجام با شورای عالی امنیت ملی و هدایت‌های» خامنه‌ای است.

غریب‌آبادی نماینده دائم ایران نیز اعلام کرد خبر غنی سازی ۲۰ درصدی و ساخت صفحه سوخت سیلیساید را در روز ۶ تیر ۱۴۰۰ به اطلاع آژانس رسیده و بلافاصله امور عملیاتی آن آغاز شده است.

واکنش‌ آمریکا به غنی سازی ۲۰ درصدی

اعلام این خبر بلافاصله با واکنش‌ و هشدارهای غرب مواجه شد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلامیه حکومت ایران مبنی بر قصدش برای تولید اورانیوم غنی سازی‌شده‌ی ۲۰ درصدی را اقدامی تاسف‌آور  و یک گام به عقب خواند و از ایران خواست به سرعت به میز مذاکره برگردد.

ند پرایس قصد حکومت ایران برای تولید اورانیوم فلزی را نمونه‌ای دیگر از عدم تبعیت این حکومت از تعهدات توافق هسته‌ای بین‌المللی ۲۰۱۵ دانست.

واکنش‌های کشورهای اروپایی به خبر غنی سازی ۲۰ درصدی

همراه با آمریکا، تروئیکای اروپایی نیز در روز سه‌شنبه ۱۵ تیر بعد از اعلام خبر غنی سازی ۲۰ درصدی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرده و اقدام جدید ایران را در جهت نقض برجام ارزیابی کردند.

وزارت خارجه انگلیس به نیابت از سه کشور اروپایی با اعلام این خبر که ایران با افزایش غنی سازی، مذاکرات وین را از بین می‌برد افزود از ایران می‌خواهیم که تمامی فعالیت‌هایی را که توافق هسته‌ای را نقض می‌کند متوقف کند.

واکنش روسیه به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران

اعلام این خبر علاوه بر واکنش‌های آمریکایی و اروپایی، واکنش روسیه که نشان داده بیشتر به نفع حکومت ایران در مذاکرات وین گام برمی‌دارد را نیز برانگیخت.

سرگئی ریابکوف؛ معاون وزیر امور خارجه روسیه بعد از اعلام این خبر خواستار خویشتنداری و رویکرد مسئولانه حکومت ایران شد امری که از سوی روسیه کمتر انتظار آن می‌رفت.

پیش از این میخائیل اولیانوف در اظهارنظری که همسو با خواست سران حکومت ایران است اعلام کرده بود برخی در وین خواهان پرداختن به امنیت مطقه‌ای و برنامه موشکی ایران هستند و این تلاشی برای زدن سه پرنده با یک سنگ و… است و هدف توافق‌شده مذاکرات فقط احیای برجام است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در اظهار نظری همسو با اولیانوف در روز ۱۱ تیر اعلام کرده بود غرب می‌خواهد تعهدات فرابرجامی بر دوش ایران بگذارد.

اما موضعگیری کنونی روسیه پیرامون خبر غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم فلزی نشان می‌دهد که این اقدام حکومت ایران تا چه اندازه چالش‌ برانگیز و غیرقابل قبول است که مقامات روسیه را وادار ساخته تا موضعی متفاوت با اظهارات پیشین خود اتخاذ کنند.

آیا این اقدام ایران می‌تواند برایش در مذاکرات وین راهگشا باشد؟

همانطور که پیش از این آمد حکومت ایران قصد دارد از این اهرم برای فشار بر غرب به خصوص آمریکا برای امتیازگیری بیشتر در مذاکرات استفاده کرده و این کشور را وادار به لغو تحریم‌های بیشتری کند.

اما واکنش مقامات آمریکایی نشان می‌هد این تیر حکومت ایران از هم‌اکنون به خطا رفته است.

ند پرایس در کنفرانس مطبوعاتی خود هشدار داد «اقداماتی این چنین تحریک‌آمیز، اهرمی در مذاکرات برای ایران نخواهد بود و صرفا نگرانی‌ها نسبت به فعالیت اتمی ایران را تشدید می‌کند».

پرایس تاکید کرد آمریکا زمانی برای پایان مذاکرات وین در نظر نگرفته اما هشدار آنتونی بلینکن را یادآوری کرد که این زمان نامحدود نخواهد بود. [خروج آمریکا از مذاکرات وین در صورت عدم تامین منافع آمریکا]

پرایس افزود یکی از فواید برجام طولانی‌شدن زمان گریز است که اگر از بین برود آمریکا نیز در دیدگاه خود تجدیدنظر خواهد کرد.

سه کشور اروپایی  نیز با تاکید بر اینکه ایران به عملیات تحقیق و توسعه و همین طور تولید اورانیوم فلزی برای مصارف غیرنظامی نیاز ندارد  این اقدام را گامی اساسی برای تولید سلاح هسته‌ای عنوان کردند.

سه کشور اروپایی خواستند تا حکومت ایران «بی‌درنگ تمام فعالیت‌های ناقض برجام را متوقف کند و به مذاکرات وین برگردد».

بدین ترتیب خط قرمزی عبورناپذیر برای حکومت ایران ترسیم شد که در برجام نیز بر آن تاکید شده بود که حکومت ایران نباید طی ۱۵ سال، اقدامی در راستای تولید اورانیوم فلزی انجام دهد.

فرانسه، آلمان و چین خواستار احیای مذاکرات وین شدند

خبر غنی سازی ۲۰ درصدی از سوی ایران که روز سه‌شنبه ۱۵ تیر اعلام شد یک روز پس از آن صورت گرفت که روسای جمهور فرانسه و چین و صدر اعظم آلمان در روز دوشنبه ۱۴ تیر خواستار احیای مذاکرات برجام شدند.

مقامات ارشد این سه کشور در گفتگویی سه ‌جانبه بر الزام سرعت دادن و پیشرفت مذاکرات وین برای رسیدن به توافقی در مدت زمان کوتاه شدند.

اما در این بین سخنان یک مقام ارشد کاخ الیزه قابل توجه بود وقتی بعد از رسانه‌ای کردن خبر گفتگوی سران سه کشور اعلام کرد هدف از این گفتگو «تقویت روحیه مذاکره‌کنندگان در وین پس از ماه‌ها مذاکرات بی‌نتیجه بوده است». [مذاکرات وین به نتیجه نرسیده است]

با این اظهار نظر مقام ارشد فرانسوی و متعاقب آن مانور حکومت ایران برای غنی سازی ۲۰ درصدی به نظر می‌رسد این یک تلاش مذبوح برای امتیازگیری بوده و در صورتی که جنبه عملی و جدی به خود بگیرد کشورهای اروپایی و حتی روسیه را به سمت آمریکا سوق خواهد داد که این امر کابوسی برای حکومت ایران خواهد بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)