سه تن از نمایندگان و مقامات پارلمان اروپایی با ارسال نامه ای به سفیر جمهوری اسلامی در بروکسل نگرانی شدید خود از وضعیت آرش صادقی را اعلام و خواستار رسیدگی هرچه زودتر به وضع این فعال دانشجویی شدند.

ایزابل دورانت (معاون رییس پارلمان اروپا) باربارا لوخبیلر( رییس کمیسیون حقوق بشر)و تاریا کرنبرگ (مسئول روابط پارلمان اروپا با ایران) این پارلمان صبح روز جمعه ۲۶ ژوئن ۲۰۱۳ باارسال این نامه  به  محمود بریمانی سفیر جمهوری اسلامی در بلژیک نگرانی جدی و عمیق خود از وضعیت  آرش صادقی دانشجوی زندانی در ایران ابراز داشتند.

در این نامه که شرح دقیقی از چگونگی بازداشت ها ی بدون اتهام این فعال دانشجویی و نیز شکنجه های جسمی و روحی بسیار وارد شده به او مستند شده موضوع مرگ مادر آرش در پی حمله ی نیروهای امنیتی به منزل آنها نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

نمایندگان پارلمان اروپایی بی خبری از آرش صادقی و دیده نشدن او در هیچ یک از بند های عمومی زندان را نشانه ای بسیار نگران کننده دانسته و تاکید کرده اند این امر دلیلی است بر حبس طولانی مدت او در سلول انفرادی.

مقامات پارلمان اروپا در نامه ی خود به دریافت اخباراعتصاب غذای اخیر آرش صادقی از سوی کنشگران ایرانی اشاره کرده  و از دولت ایران خواسته اند مفاد کنوانسیون های بین المللی پذیرفته شده از سوی جمهوری اسلامی را در مورد زندانیان از جمله آرش صادقی رعایت کنند.

هفته ی گذشته در حاشیه ی نشست کمیسیون حقوق بشر اتحادیه ی اروپایی در بروکسل،دوتن از کنشگران حقوق بشر ایرانی  موفق به دیدار با این نمایندگان و نیز مارتین شولتز  رییس پارلمان اروپا شده و بحرانی بودن وضع آرش صادقی را مطرح کرده بودند.

آرش صادقی دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو ستاد ۸۸ میرحسین موسوی است. او در دادگاه بدوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب با حکم قاضی پیرعباس به اتهام اجتماع ، تبانی و تبلیغ علیه نظام به ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس تعزیری کاهش یافت.

وی اولین بار در ١٨ تیر ١٣٨٨ بازداشت، ۵۳ روز را در بند ۲ الف سپاه سپری کرده و سپس با قرار کفالت آزاد شد و مدتی بعد در ۶ دی ١٣٨٨ همزمان با حوادث عاشورا در تهران دستگیر و در فروردین ١٣٨٩ با قید وثیقه از زندان آزاد شد. مادر آرش صادقی در حمله ماموران امنیتی به خانه وی دچار شوک قلبی شده و از دنیا رفت.

آرش صادقی اینک برای بار دوم در اعتراض به رفتار های غیر قانونی در زندان و اعمال فشار دست به اعتصاب غذا زده که از وضعیت او پس از سه هفته خبر موثقی در دست نیست.#

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)