مذاکرات برجام؛ هشدار نسبت به اتمام زمان و ادامه غنی‌سازی

بعد از اتمام ششمین دور مذکرات برجام، برخی کشورهای غربی به حکومت ایران هشدار دادند برای مذاکرات برجام زمان در حال اتمام است. حکومت ایران چه تصمیمی خواهد گرفت؟

۳ روز پس از پایان دور ششم مذاکرات برجام فرانک رایستر؛ وزیر مشاور در دولت فرانسه اعلام کرد «زمان برای گفتگوهای اتمی با رژیم ایران در حال اتمام است و لازم است گفتگوهای اتمی با رژیم ایران به سرعت به پایان برسد».

این اشاره رایستر می‌تواند اشاره‌ای به رسیدن به نقطه گریز هسته‌ای باشد که اخیرا آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد حکومت ایران چند هفته بیشتر با آن فاصله ندارد.

از سوی دیگر اما وزارت خارجه ایران اعلام کرده است دور بعدی مذاکرات وین می‌تواند آخرین دور مذاکرات برجام باشد که این موضوع به تصمیم سیاسی تهران و واشنگتن برمی‌گردد.

سخنان خطیب‌زاده بدان معناست که اختلافات اصلی برجامی باقی مانده و کار از سطح کارگروه‌های تخصصی فراتر رفته و دو کشور باید تصمیماتی بگیرند که هر کدام از برخی خواسته‌های خود کوتاه بیایند.

این نکته‌ای است که اولیانوف سفیر روسیه در مذاکرات نیز صریحا در پایان دور ششم به آن اشاره کرده است.

هشدار سازمان ملل

سازمان ملل نیز نسبت به ادامه غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم به حکومت ایران هشدار داد.

سازمان ملل طی گزارشی درباره فعالیت‌های اتمی ایران که قرار است در روز ۹ تیر ۱۴۰۰ به شورای امنیت ارائه شود نسبت به ادامه غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم هشدار داد.

در این گزارش همچنین به فعالیت‌های موشکی ایران نیز اشاره شده است.

گزارش سال ۲۰۲۰ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش سال ۲۰۲۰ خود به نقض فاحش برجام توسط ملایان تهران از جمله عدم همکاری با آژانس به ویژه در مورد منشاء ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده اشاره کرده است.

در گزارش آژانس همچنین تصریح شده است که در این سال، ایران از بازرسی بازرسان از ۲ محل مشکوک دیگر ممانعت به عمل آورده است.

مذاکرات برجام؛ توافق یا بر سر همه مسائل یا هیچ

 پس از پایان دور ششم مذاکرات وین همچنین یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد «تا بر سر همه مسائل توافق نشود توافقی در کار نیست».

محمود واعظی رئیس‌دفتر روحانی در روز ۲ تیر مدعی شده بود که توافق بر سر رفع تحریم‌ها صورت گرفته است.

به نظر می‌رسد واکنش وزارت خارجه آمریکا پاسخی به این اظهارات واعظی باشد.

در ادعای واعظی آمده بود که ۱۰۴۰ تحریم مربوط به دوران دونالد ترامپ طبق این توافق برداشته می‌شود  و در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به «بیت رهبری» هم توافق شده است.

برجام پلاس (برجام ۲۰۲۱)

علاوه بر این ند پرایس  سخنگوی وزارت خارجه نیز اعلام کرده است پس از احیای برجام به موضوعات بیشتری با ایران می‌پردازیم.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی بعد از انتصابش اعلام کرده است هر گونه مذاکره بر سر مسائل فراتر از برجام منتفی است. [انتخاب رئیسی؛ آخرین پیام بیدارباش به جهان]

خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز این امر را مورد تاکید قرار داده که برجام امضاء شده و مهر و موم شده و کنار گذاشته شده و هیچگاه درباره برجام جدیدی گفتگو و مذاکره نخواهد شد.

اما ند پرایس اعلام کرد جو بایدن؛ رئیس‌جمهور آمریکا به روشنی اعلام کرده پس از بازگشت احتمالی طرفین به برجام آمریکا تلاش می‌کند تا سایر موارد مورد نگرانی از جمله توسعه و تکثیر موشک‌های بالستیک و حمایت ایران از گروه‌های تروریستی و نیابتی در سراسر منطقه و مسئله حقوق بشر در ایران را نیز پیگیری کند.

حسین شریعتمداری نماینده خامنه‌ای در کیهان اما این امر را مورد قبول ندانسته و اعلام کرده است «پذیرفتن خواسته‌های آمریکا در مذاکرات وین یعنی توقف برنامه موشکی ایران و حضور در منطقه و قراردادن زنان ایرانی به عنوان کنیز در اختیار داعشی‌ها».

احتمال اعمال تحریمهای جدید

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در پی اظهارات رئیسی اعلام کرد اولویت اول آمریکا ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی از طریق دیپلماسی است.

وی افزود آمریکا حتی در چارچوب توافق هسته‌ای این حق را دارد تا در حوزه‌های تروریسم، نقض حقوق‌بشر و توسعه موشکی تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کند.

فانتزی خطرناک

تمامی این اظهارات و موضع‌گیریها در حالی صورت می‌گیرد که جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را یک فانتزی خطرناک توصیف کرده است.

بولتون افزوده است بایدن به دنبال احیای برجام است اما نمی‌داند این توافق چقدر ناقص است.

نتیجه کار دور ششم

پس از پایان دور ششم مذاکرات برجام در وین جوزف بورل وقتی در مقابل این سوال قرار گرفت که آیا مذاکرات در آستانه نتیجه‌دادن است پاسخ داد هنوز مشکلاتی وجود دارد و در حال گفتگو هستیم و امیدواریم انتخاب رئیسی تاثیری بر احتمالات برای رسین به توافق نگذارد. [پایان دور ششم مذاکرات وین و آینده نامعلوم پرونده اتمی]

اما در این بین رویداد‌هایی چون حملات نظامی و پهبادی یا سایبری به سایت‌های هسته‌ای ایران نیز مسئله را پیچیده‌تر کرده است.

شاید بتوان گفت اگر اتفاق قابل ملاحظه‌ای در این دستگاه به منصه‌ ظهور برسد فرجام مذاکرات برجام نیز به کلی تغییر کند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)