هاشمی حذف شد تا نظام باقی بماند. چنین چیزی نبود

در این شکی نیست که بعد از خمینی شخص دوم نظام ولایت‌ شخص هاشمی رفسنجانی بوده است.

هم او بود که خامنه‌ای را در آستانه انقلاب ۱۳۵۷ از مشهد به تهران برد و به او راه و چاه نشان داد و به اعتراف خود خامنه‌ای بارها، وقتی خامنه‌ای در مضیقه مالی قرار می‌گرفت این رفسنجانی بود که به دادش می‌رسید.

اما اینها بیشترین و بزرگترین کمک‌های اکبر هاشمی رفسنجانی به علی خامنه‌ای نبود.

وقتی در ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ خمینی مرد هاشمی بزرگترین هدیه را به خامنه‌ای تقدیم کرد و بزرگترین خیانت را به مردم ایران؛ مقام ولی‌فقیه.

آنطور که بعدها در افشای رازهای آن موقع، خود خامنه‌ای از اینکه در موضع ولی فقیه قرار بگیرد اباء داشته و به صراحت گفته بود دانه درشت‌های حوزه و دستگاه آخوندی مانند آذری قمی حرف او را نمی‌خوانند.

آن سال‌ها گذشت خامنه‌ای به استناد یک حرف شفاهی رفسنجانی ولی فقیه نظام شد و روزگار هی گشت و گشت.

زوجی متضاد اما جدایی‌ناپذیر که با هم، همیشه در سر بزنگاه‌ها اوجب واجبات را به جای می‌آورده و ولایت فقیه را از سقوط نجات ‌دادند.

تضاد منافع و جنگ قدرت

اما این پایان قصه این دو نبود. تضاد منافع برای کسی که خامنه‌ای را از یک روضه‌خوان محلی به ولی‌فقیه ارتقاء داده بود و خامنه‌ای که حالا قدرت او تثبیت شده و دیگر نمی‌خواست زیر بار هژمونی رفسنجانی برود داستان‌هایی دیگری را رقم زد.

نمونه‌ها درباره اقدامات خامنه‌ای و دم و دستگاه اطلاعات سپاه و بسیج و غیره و غیره زیاد است اما اصلی‌ترین نمونه در جنگ قدرت و تضاد منافع به سال ۱۳۹۲ برمی‌گردد.

آنجا که رفسنجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد اما خامنه‌ای او را رد صلاحیت کرد!

رفسنجانی در سال ۱۳۹۵ در استخر فرح «غرقانده» شد تا برای سال انتخابات سال ۱۳۹۶ راه هموار باشد هر چند این امر عملی نشد و روحانی با یادآوری ۳۸ سال اعدام و زندان، رئیسی را حذف گردانید.

حال در سال ۱۴۰۰ و انتخابات ۱۴۰۰ برخی ناگفته‌ها از زبان حیدر مصلحی وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد جاری شده که رازهای مگوی نظام را افشاء کرده و آب در خوابگه مورچگان ریخته است.

روز یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ حیدر مصلحی وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد اعلام کرد که «در انتخابات ۹۲ بر اساس گزارشات ما از کف خیابان، هاشمی رفسنجانی پیروز انتخابات بود، به شورای نگهبان گفتم به مصلحت نظام است که هاشمی رد صلاحیت شود، فقهای شورای نگهبان یک ان‌قلت هم نتوانستند بیاورند».

چرا مصلحی خواهان رد صلاحیت هاشمی شد؟

جواب را هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۴ خودش داده است. وی در مهر ۹۴ گفته بود «حیدر مصلحی به شورای نگهبان رفته و گفته ما صبح تا شب به طور مرتب آرای آقای هاشمی را رصد می‌کنیم که ساعت به ساعت بالا می‌رود و ما مصلحت نمی‌دانیم چون اگر هاشمی بیاید همه رشته‌های ما را پنبه می‌کند»

نمی‌توان ملاک و میزان را سخنان رفسنجانی در مهر ۹۴ گذاشت چون پرونده او نشان می‌دهد همواره در پی حفظ اوجب واجبات نظام بوده است و نمی‌توانست رشته‌های نظام را پنبه کند چون خودش بخشی از نظام بود و حتی وقتی بزرگترین دشمنی‌ها از سوی بزرگترین خودی‌‌های ولایت فقیه به او شد دم برنیاورد.

عباس عبدی از مشاطه‌گران همیشگی ولایت‌فقیه تحت نام اصلاح‌طلب، بعد از سخنان مصلحی درباره جایگاه و قدرت هاشمی رفسنجانی گفته «اگر ۲ دهه پیش کسی می‌گفت روزی برسد که فردی چون هاشمی رفسنجانی را یک روحانی درجه چند رد صلاحیت کند و به قول خودش ۱۲ مجتهد و حقوق‌دان هاج و واج نظرش را بپذیرند حتما چنین پیشگویی را به تیمارستان می‌بردند ولی این هم رخ داده است».

این سخنان عبدی جایگاه هاشمی در هرم قدرت ولایت‌فقیه را آشکار می‌سازد.

سخنان مصلحی و رفسنجانی پاره‌ای حقایق بر ما آشکار می سازد و آن اینکه آنچه از فلسفه‌ی وجودی شورای نگهبان برمی‌آید برداشتن مخالفین و معترضین یا حتی خودی‌های ولایت فقیه به نفع ولی فقیه برای تثبیت قدرت وی و یک‌پایه کردن‌ حکومت است.

سابقه امر حذف رقبا به دلیل محبوبیت

سابقه امر نیز همین را نشان می‌دهد در اولین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نظام، مسعود رجوی رهبر مجاهدین خلق به دلیل اینکه به قانون اساسی ولایت فقیه رای نداده بود با اینکه رای بسیاری از اقشار مردم را داشت، با فتوای مستقیم خمینی از دور کاندیداتوری حذف گردید.

در دوران بعد نیز این امر همواره تکرار شده است و حذف سیستماتیک کاندیداها تا به کنون به نظارت استصوابی بالغ گشته است.

اما حذف غیرخودی‌های نظام شاید در دستگاه فکری نظام ولایت فقیه مشروع به نظر آید اما حذف رفسنجانی؛ یار غار خامنه‌ای که او را به مقام ولی فقیه رسانده بود جای بس شگفتی است.

چیستی این شگفتی را نیز باید در جنگ قدرت، تنازع برای بقا در حاکمیت و جاه‌طلبی مفرط از نوع آخوندی دانست.

در این بین از دعواهای آخوندی ـ حووزی دستگاه آخوندها نیز نباید غافل ماند کما اینکه برای پیشبرد خط انقباض در انتخابات ۱۴۰۰، خامنه‌ای علی لاریجانی را در دعوای برادرش صادق آملی لاریجانی و رئیسی از دور کاندیداتوری حذف کرد. [دلیل واقعی رد صلاحیت لاریجانی چیست؟ + کلیپ]

چون در صورت حضور علی لاریجانی  در انتخابات، می‌توانست رقیب جدی‌ای برای رئیسی محسوب شود و به همین خاطر اعتراض وی نیز به جایی نرسید و کدخدایی با یک جمله که در قانون چنین چیزی تعریف نشده از ارائه دلایل رد صلاحیت وی خودداری کرد.

همه چرخ‌ها به گردش در می‌آیند تا اوجب واجبات نظام یعنی حفظ نظام رعایت شود، با حذف هر کس در هر رده و هر مقامی، خواه خودی و خواه غیرخودی.

چرا خامنه‌ای نیاز به این حد از جراحی دارد؟

در چرایی اینکه خامنه‌ای چرا دست به جراحی‌های این چنینی مانند رفسنجانی آنهم با حرف آخوند درجه چندمی مانند مصلحی می‌زند یا علی لاریجانی سرباز مطیع خودش را حذف می‌کند جواب یک چیز است؛ همه چیز از این چیده می‌شود تا دستگاه ولایت فقیه یکسویه و بی‌شکاف شود. [خامنه ای چرا به جراحی حکومت دست زد؟]

یکسویه‌شدن و بی‌شکاف‌شدن نیز تلاشی است مذبوح برای مقابله با اعتراضات داخلی گسترش‌یابنده چرا که هر چه از این دست از بدنه جناح خامنه‌ای حذف و جراحی و یا به نوعی می‌توان گفت اخراج شوند در نهایت امر به جبهه مقابل خامنه‌ای گسیل خواهند شد دیر یا زود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)