قاچاق مواد مخدر توسط حکومت ایران

قاچاق مواد مخدر توسط حکومت ایران به دلیل سود بالای آن و مشکلات مالی عظیم این حکومت اوج گرفته و هر از گاهی خبری از کشف محموله‌‌های مواد مخدر از مبدا ایران به گوش می‌رسد.

آخریم خبر از بلغارستان رسید وقتی اعلام شد بلغارستان محموله ۴۰۰ کیلوگرمی هروئین را که از ایران ارسال شده بود را ضبط کرده است.

این مواد مخدر در لابلای تخته‌سنگ‌های مرمر جاسازی شده بودند و قرار بوده از بلغارستان به اروپایی غربی ارسال شود.

ارزش این محموله بالغ بر ۱۶ میلیون دلار برآورد شده است.

نمونه‌های مختلف کشف‌شده

در ۳۰ اردیبشهت ۱۴۰۰ نیز یک محموله ۲۴۴ کیلوگرمی هروئین که داخل کامیون دارای بار هندوانه جاسازی شده بود در گمرک کشور آذربایجان کشف و ضبط شد.

گمرک آذربایجان پیش از این و در روز ۲۴ فروردین نیز از کشف یک محموله ۲۳۰ کیلوگرمی هروئین از مقصد ایران در یک کامیون حاوی سیب‌زمینی خبر داده بود.

این کامیون قرار بوده بار خود را که از آستارا وارد آذریابجان ‌شده به اوکراین انتقال دهد.

محموله قبلی هروئین توقیف شده ایران به ۲۰ اردیبهشت برمی‌گردد. یک کشتی شامل ۱۴۵۲ کیلوگرم هروئین جاسازی‌شده در دو کانتینر و جاسازی‌شده در بین مصالح ساختمانی کشف و ضبط گردید.

مانند نمونه قبل نیز مبدا این مواد مخدر ایران و مقصد آن کشورهای اروپای غربی بودند.

این موارد تنها چند نمونه جزئی از مواردی بودند که توسط کشورهای دیگر کشف و ضبط شده بودند.

تعداد و کثرت همین تعداد در این بازه زمانی کوتاه، نشان می‌دهد که حکومت ایران به طور پیوسته و مداوم درگیر قاچاق مواد مخدر از افغانستان و ایران به کشورهای حوزه بالکان، و اروپای غربی می‌باشد.

البته این تنها اروپا و کشورهای آن نیستند که مقصد نهایی مواد مخدر صادراتی از ایران باشند.

قاچاق مواد مخدر تا قاره آمریکا

رد پای ارسال و فروش مواد مخدر توسط حکومت ایران به دروترین نقاط، از جمله کانادا رسیده است.

اخیرا دولت فدرال کانادا از تشکیل کمیته‌ای برای تفحص درباره اقدامات حکومت ولایت‌فقیه و حزب‌الله لبنان در زمینه پولشویی، قمار و قاچاق مواد مخدر در شهر ونکوور کانادا خبر داد.

قاچاق شیشه به افغانستان

حکومت ایران همچنین مواد مخدر صنعتی مانند شیشه را به کشورهای همجوار خود مانند افغانستان قاچاق می‌کند.

در آذر ۱۳۹۹ سخنگوی مرکز مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرد قاچاق مواد مخدر شیشه از ایران به این کشور افزایش یافته است.

سود هنگفت دلیل اصلی قاچاق مواد مخدر توسط حکومت ایران

قاچاق مواد مخدر به کشورهای دیگر چه در آسیا و چه اروپا و کشورهای قاره آمریکا از سال‌ها و دهه‌های پیشین مورد توجه حکومت ایران بوده است.

این اقدام به دلیل سود هنگفت آن و به قیمت نابودی زندگی میلیون‌ها نفر انجام می‌شود.

نشریه تایمز در آبان سال ۱۳۹۰ درباره قاچاق مواد مخدر توسط سپاه پاسداران نوشت: «قاچاق مواد مخدر سالانه میلیاردها دلار نصیب سپاه پاسداران می‌‌کند که هم انحصار قاچاق مواد مخدر در ایران را در دست گرفته و هم با شبکه‌های تبهکار در جهان در ارتباط است». [نقش سپاه پاسداران درقاچاق موادمخدر و رواج اعتیاد در ایران + کلیپ]

بر اساس ارزیابی سازمان ملل روزانه به طور متوسط ۱۰ تن مواد مخدر وارد ایران می‌شود که بخش عمده‌ای از آن توسط سپاه در داخل کشور توزیع می‌شود.

محسن رضایی کاندیدای فعلی انتخابات ۱۴۰۰ پیشتر در این باره گفته بود «مرزی که قاچاق مواد مخدر از آن صورت می‌گیرد مرز معینی است.. این قاچاق از بین نمی‌رود و تنها زمانی قاچاق مواد مخدر در کشور ریشه‌کن می‌شود که ارتباط نهاد قدرت با قاچاقچیان مواد مخدر قطع شود.»

سود حاصل از قاچاق مواد مخدر صرف هزینه برنامه اتمی

در سال ۱۳۷۳ در آلمان فاش شد که نظام درآمد حاصل از فروش مواد مخدر در اروپا را صرف خرید و قاچاق تجهیزات اتمی از جمله اورانیوم برای دستیابی به سلاح هسته‌ای می‌کند. [قاچاق مواد مخدر یکی از منابع درآمد سپاه پاسداران]

این شبکه هنگامی لو رفت که ماموران مخفی آلمان به عنوان خریدار مواد مخدر با عوامل نظام در آلمان ارتباط برقرار کردند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)