اعتراف فرمانده حشد‌الشعبی به نقش حکومت ایران در ترور معترضان عراقی

به دنبال دستگیری قاسم مصلح فرمانده گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی در استان الانبار عراق، که به تنش‌ها میان دولت عراق و این گروه انجامید قاسم مصلح اسامی ۲۰ نفر از قاتلین معترضین شرکت‌کننده در تظاهرات علیه دخالت‌‌های حکومت ایران را لو داده است.

الحدث در روز ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد «قاسم مصلح یک از فرماندهان حشدالشعبی در استان الانبار عراق که طی چند روز اخیر توسط نیروهای امنیتی عراق بازداشت شده است به ترور مخالفان دخالت‌‌های حکومت ایران در عراق اعتراف کرده است».

افشاگری الحدث

الحدث همچنین افزود «قاسم مصلح لیستی شامل ۲۰ نفر را فاش کرده که در ترور تظاهرات‌کنندگان عراقی نقش داشته‌اند».

قاسم مصلح در اعترافات خود اعلام داشته است در میان این افراد «تک‌تیراندازانی» حضور داشتند که «به فرماندهی یک افسر سپاه پاسداران از طریق فرودگاه نجف وارد عراق شده بودند».

طبق تحقیقاتی که انجام شده قاسم مصلح فرمانده دستگیر‌شده‌ی نیروهای شبه‌نظامی حشدالشعبی عراق، حفاظت از ستون‌هایی که موشک‌های حکومت ایران را از طریق خاک عراق به سوریه منتقل می‌کرده را بر عهده داشته است.

قاسم مصلح فرمانده گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی در استان سنی‌نشین الانبار عراق روز ۴ خرداد ۱۴۰۰ توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دولت عراق دستگیر شد.

اتهام اولیه و دلیلی که برای دستگیری وی ارائه شده بود در ارتباط با حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا و ارتش عراق و اقدامات تروریستی عنوان شده بود.

قاسم مصلح بر اساس حکم قضایی به اتهام تروریسم بازداشت و بازجویی‌ها از وی آغاز شد.

محاصره ساختمان‌های دولتی توسط حشدالشعبی

به دنبال دستگیری قاسم مصلح، برخی از نیروهای مسلح حشدالشعبی در ورودی‌های منطقه سبز و ادارات دولتی تجمع کرده و چند ساختمان دولتی را به محاصره درآوردند.

این اقدامات مسلحانه بوده و این گروه آشکارا با نقض قوانین دولتی عراق دست به قدرت‌نمایی زدند.

پیشتر نخست‌وزیر؛ مصطفی الکاظمی اعلام کرده بود با نیروهای شبه نظامی برخورد قاطع خواهد کرد.

بعد از محاصره برخی ساختمان‌‌های دولتی نیز، الکاظمی اعلام کرد دستور مقابله با عاملان بی‌نظمی را به ارتش داده است.

قاسم مصلح  فرماندهی تیپ طفوف از نیروهای شبه نظامی حشدالشعبی را بر عهده داشت که با وجود اینکه در سلسله مراتب فرماندهی بخشی از ارتش عراق محسوب می‌شود اما دستورات خود را از نیروی قدس سپاه پاسداران می‌گیرد.

بازجویی‌های فعلی از قاسم مصلح ظاهرا از سوی ستاد عملیات مشترک انجام شده است.

قاسم مصلح به ترور فعالین سیاسی متهم است

بلافاصله بعد از دستگیری قاسم مصلح یک مقام امنیتی عراقی به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد پلیس امنیت عراق قاسم مصلح را در بغداد و به دلیل دستور کشتن ایهاب الوزنی و فهیم الطایی صادر کرده است. [اعتراضات مردم عراق علیه ایران]

پس از دستگیری قاسم مصلح، منتشرشدن چند فایل صوتی نشان داد که وی در تروریسم دخالت فعال دارد.

در این فایل صوتی، فهیم الطایی به ایهاب الوزنی می‌گوید قاسم مصلح او را به مرگ تهدید کرده است.

هر دوی این فعالین سیاسی بعدا توسط جوخه‌های ترور به قتل رسیدند.

همچنین العربیه فاش ساخت مادر ایهاب الوزنی در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرده که قاسم مصلح فرزندش را به مرگ تهدید کرده بود.

وی فاش ساخته بود که قاسم مصلح به فرزندش گفته بود «اگر یک روز از عمرم باقی بماند ترا خواهم کشت».

افشاگری جدید گامی در جهت مقابله با  دخالت‌های حکومت ایران

از پاییز ۱۳۹۸ که اعتراضات مردم عراق علیه دخالت‌‌های حکومت ایران آغاز شده است ۷۰ نفر از فعالین سیاسی و رهبران و هماهنگ‌کننده‌گان اعتراضات توسط جوخه‌های ترور، به قتل رسیده‌‌اند.

اما با این وجود تا کنون، مقامات دولت عراق از افشای قاتلان این فعالین سیاسی حتی در یک مورد خودداری کرده‌اند.

می‌شود عنوان کرد که نمونه قاسم مصلح اولین نمونه از سنخ اقداماتی است که پیش از این سابقه نداشته است.

اعتراف به نام قاتلین معترضان عراقی و علاوه بر آن پشتیبانی و حمایت از اقدامات مخرب حکومت ملایان در خاک عراق که آشکارا نقض حاکمیت ملی این کشور محسوب می‌شود.

این اقدام و همسویی آن با گسترش اعتراضات علیه دخالت‌‌های حکومت ایران می‌تواند دست ملایان تهران را از عراق کوتاه کند. [عراق؛ عمق استراتژی ولایت فقیه در معرض تهدید]

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)