نیروی قدس سپاه به دنبال تغییر تاکتیک‌های خود است.

نیروی قدس سپاه پاسداران در پی شکست‌های پی در پی در کشورهای منطقه، تاکتیک‌‌های خود را تغییر داده و تاکتیک جدیدی اتخاذ کرده است. عواقب این تغییر تاکتیک چه خواهد بود؟

وقتی در سال ۱۳۹۸ قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس در عراق کشته شد، می‌شد انتظار داشت که دیگر سیاست‌های پیشین ولایت‌فقیه در صدور بنیادگرایی و تروریسم و دخالت در کشورهای منطقه، کارآیی لازم را نخواهد داشت.

ضربه برای حکومت ولایت‌فقیه کاری‌تر از آن بود که بتواند از زیر بار آن به آسانی کمر راست کند.

بعد از کشته‌شدن سلیمانی، سطح اقدامات تروریستی و دخالت‌‌های نیروی قدس کمرنگ شده بود که دلیل آن اعتراضات مردمی عراقی بود. این نشان از ضعفی بزرگ برای خامنه‌ای بود.

اکنون بعد از ۱۷ ماه خبر از تغییر تاکتیک نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق می‌رسد.

رویترز در روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱‍۴۰۰، از تغییر تاکتیک حکومت ولایت‌فقیه در بین شبه‌نظامیان وابسته‌اش در عراق خبر داد.

گزارش حاکی از آن است که سپاه پاسداران از میان نیرووهای نیابتی خود گروه‌های کوچکتری را تشکیل داده است.

این موضوع بلافاصله از سوی چند مقام امنیتی عراق و برخی فرماندهان شبه‌نظامیان عراقی، همچنین منابع غربی تایید شد.

طبق گزارش رویترز، گروه‌های مخفی جدید و کوچک در سال ۱۳۹۹، در زمینه جنگ‌های پهبادی، پرتاب راکت، نظارت و تبلیغات آنلاین زیر نظر مستقیم افسران این نیرو آموزش دیده‌اند.

آموزش در لبنان

برخی از این آموزش‌ها خارج از خاک عراق و ایران و در لبنان و زیر نظر حزب‌الله لبنان، دیگر متحد ولایت‌فقیه صورت پذیرفته است.

اما آنچه باعث نگرانی‌ها در عراق و منطقه شده، پنهان‌ماندن هویت این آموزش‌دیدگان است که یک فرمانده نیروهای شبه‌نظامی عراقی آن را تایید کرده است.

گروه‌های مذبور مستقیما به نیروی قدس سپاه پاسداران وصل بوده و از آنان دستور می‌گیرند، امری که نقض حاکمیت ملی عراق است.

برخی از حملات در ماه‌های اخیر علیه نیروهای ائتلاف و به طور مشخص نیروهای آمریکایی توسط این گروه‌ها، برنامه‌ریزی و انجام شده است.

از چاله به چاه افتادن

این تغییر تاکتیک هر چند شاید بتواند برخی منافع مقطعی برای حکومت ایران در پی داشته باشد اما نباید از زیان مضاعف آن غافل ماند.

در صورتی که این‌گونه حملات کثرت یابد و نیروهای آمریکایی، بیش از پیش آماج این حملات قرار گیرند، ممکن است آمریکا در حالی که صحبت از خروج نیروهایش از عراق می‌شود، عراق را در لیست کشورهاس متخاصم قرار دهد.

این امر پیش از این توسط مقامات رده‌بالای آمریکایی و پس از اقدامات ترویستی علیه اهداف آمریکایی مورد اشاره قرار گرفته بود.

در چنین صورتی حکومت ولایت‌فقیه به جای اینکه از این تغییر تاکتیک خود سود ببرد، دچار زیان مضاعفی خواهد شد چرا که قرارگرفتن عراق در لیست کشوررهای متخاصم می‌تواند اقدامات جبرانی و متقابل نظامی سنگین آمریکایی را در پی داشته باشد، هم‌سطح کشتن سلیمانی.

رویترز این تغییر تاکتیکی را نتیجه‌ی واکنش حکومت ایران به کشته‌شدن سلیمانی عنوان کرده، اما باید این نکته را در نظر داشت آمریکا نشان داده در جایی که نیروهای نظامی‌اش مورد هدف قرار گیرند در دادن پاسخ‌های درخور درنگ نخواهد کرد و این از چاله به چاه افتادن برای ملایان ایران است.

علاوه بر آن این تغییر تاکتیک، در حالی صورت می‌گیرد که کلیت سپاه پاسداران در لیست تروریستی آمریکا قرار دارد و این زیان این تاکتیک را برای ملایان چند برابر می‌کند.

همزمانی علنی‌شدن این خبر با مذاکرات برجام نیز می‌تواند سنگینی سایه خود را بر این مذاکرات بیندازد، چرا که تا کنون آمریکا صراحتا اعلام کرده تحریم‌های ترویستی و حقوق‌بشری حکومت ایران لغو نخواهند شد. [اقدامات مخرب ایران در خاورمیانه و مذاکرات برجام]

حکومت ایران تهدید اصلی منطقه

مضاف بر این، طرح این موضوع بر نگرانی‌های منطقه‌ای علیه حکومت ولایت‌فقیه دامن می‌زند.

فیصل بن فرحان؛ وزیر خارجه سعودی در روز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰، با اشاره به دخالت‌های حکومت ایران و اعمال تروریستی‌اش در منطقه اعلام کرد «… تهدیدات رژیم ایران باید در مذاکرات وین مطرح شود… مداخلات حکومت ایران به تهدید امنیت منطقه دامن می‌زند».

البته این نگرانی تنها از سوی عربستان نیست و کشورهای عربی دیگر بعلاوه آمریکا از تهدیدات و دخالت‌های منطقه‌ای حکومت ایران نگران و در پی اقدام هستند.

در ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰، ژنرال مکنزی؛ فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا؛ سنتکام، اعلام کرد «تهدید اصلی برای کشورهای منطقه خلیج‌فارس رژیم ایران است… و ما آماده هستیم تا در برابر هر اتفاقی که ممکن است رژیم ایران انتخاب کند واکنش نشان دهیم.»

همچنین این تغییر تاکتیک می‌تواند اجماع عربی منطقه‌ای، که اخیرا در راستای خط صلح با اسرائیل حرکت می‌کنند را نیز تقویت کند که ضرری بیش بر ضررهای ملایان تهران خواهد افزود.

واکنش‌ها در عراق و لبنان به دخالت‌های نیروی تروریستی قدس در ۲ سال اخیر نیز تصدیق دیگری بر شکل‌گیری اجماع مردمی در کشورها علاوه بر اجماع منطقه‌ای می‌باشد. [اعتراضات مردم عراق علیه ایران]

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)